От древно изкуство калиграфията за много хора в днешно време се е превърнала в едно приятно хоби. В момента различни хора и организации се опитват отново да популяризират красивото изписване на ръка.
Оказва се, че писането на ръка е основен инструмент и за подобряване работата на мозъка, упражнение за фината моторика и въображението.
От писането на ръка се влияе и паметта. В експеримент, направен сред студенти, се забелязва, че тези, които пишат на ръка, бързо анализират това, което преподавателят казва и отсяват най-важното, което им помага по-лесно да го разберат и да го запомнят.
Записките на техните колеги с компютри са по-подробни, но пък помнят по-малко от чутото, казва Анастасия Димитрова, която води тренинги по “Скоростно четене”, “Суперпамет и мнемоника”, както и семинари “Гимнастика за мозъка” и интелектуално-творчески игри “ИгрУм”.
В случай че малките ученици не се учат на краснопис, е необходимо тези занимания да бъдат заместени с други дейности, които се извършват с ръцете, като изрязване, работа с глина или пластилин, бродиране или свирене на музикален инструмент.
Когато не се пише на ръка, страда и въображението. Експерименти показват, че студенти, които записват на ръка лекциите си за художници, си представят много по-добре светлосенките и персонажите от картините, за разлика от онези студенти, които записват лекциите с клавиатура.
Друг калиграф – Анита Рупова, е завършила графичен дизайн и комуникации във Виена през 2018 г. и оттогава живее там, като “помага на хората да намерят точния дизайн за своя продукт и балансира между аналоговия и дигиталния свят”. Калиграфията е нейно хоби, което я успокоява и ѝ помага да изчисти съзнанието си.
Анита е изучавала изкуството на калиграфията на латиница, а сама е развила уменията си и на кирилица. Тя разказва, че и до ден-днешен, независимо че е заобиколена от различни дигитални устройства, си води записки на ръка. Освен това винаги когато се чувства пренатоварена, хваща перо и мастило и пише. Писането на ръка помага изключително много и на типографията, което за графичните дизайнери е важно.
Работилницата, която Анита организира на 17 юли, е от 10.00 часа и е част от theBridgeFEST, който тази година се провежда онлайн. Всеки може да вземе участие безплатно, но е необходимо да разполага с гланцирана хартия, туш или мастило и плоска четка или перо.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..