Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как пощите се появяват и променят България

Снимка: БТА
В началото на ХІХ век в Русе се заселват богати австрийски търговци, които допринасят за засилването на търговията между Австрия и Турция. Пристанището обработва също и английски, френски и белгийски товари, които конкурират австрийските.

През 1830 г. – във пък Виена се създава Първо императорско кралско привилегировано параходно дружество, което открива представителство по бреговете на бъдещата българска държава. Малко след Освобождението у нас временното руско управление предава на българските власти всички пощенски и телеграфни станции с целия им инвентар и съоръжения, като по това време броят на пощенските станции е 41.

През 1879 година влизат в употреба  и първите български пощенски марки, известни като „сантими”, тъй като поради липса на българска национална парична единица в този момент е възприета разплащателната единица на Всемирния пощенски съюз, на който  България става член през същата година.
Така достигаме до 1881 година, когато е одобрен “Привременен устав за пощите и телеграфите”, според който пощенската и телеграфната  служба в княжеството са „монопол на правителството”.
Документът разглежда подробно организационното устройство на пощите и телеграфите, техните функции и кадровите изисквания към работещите в тях.
Именно тогава българската държава в лицето на Български пощи сключва  договор с Австрийското параходно дружество за превоз на пощенски пратки по Дунав, действие което безспорно оказва влияние върху развитието на цялата страна. Датата е 16 януари.

Подробности ще научите от Орлин Тодоров - председател на Българската филателна академия, и проф. д-р Миглена Темелкова - ректор на Висшето училище по телекомуникации и пощи, с които разговаря Божидар Янев. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Атанас Карафезлиев с деца в неговия майсторски клас

Рекорден брой участват в V Лятна академия за духови инструменти

Точно по средата на петата Лятна академия за духови инструменти, в ефира на пред БНР-Радио София се пренесохме в Копривщица и се убедихме в приповдигнатото настроение на града. В Лятната академия участват рекорден брой (47) музиканти от училища по изкуствата в страната, от Музикалната академия, разказа проф. Атанас Карафезлиев, първи тромбон на..

публикувано на 28.08.24 в 11:30

Облаци в небето, в София - до около 29°

Въздушната маса над страната днес ще остане неустойчива. Още преди обяд над Източна България, а около и след обяд над по-голямата част от страната ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност . На места ще има краткотрайни, временно интензивни валежи от дъжд, придружени с гръмотевици. Има условия и за градушки. Вятърът временно ще се..

публикувано на 28.08.24 в 07:20
Ванча Дойчева и проф. Димитър Шойлев

Адресите на любовта – Ванча Дойчева и проф. Димитър Шойлев

"Ние сме като двете половинки на една ябълка", казва актрисата за съпруга си, известния хирург-ортопед. Когато се запознават, той не подозира, че красавицата със сини очи по която хлътва на мига, е звезда на Народния театър. По онова време Димитър Шойлев от десет години работи и специализира в Полша при прочутия ортопед акад. Адам Груца и..

публикувано на 27.08.24 в 21:13
Доц. д-р Костадин Коларов и професор Игор Кононенко

Пране на пари и тероризъм - нова специалност в НБУ

"Противодействие на изпиране на пари и на финансиране на тероризма" е най-новата магистърска програма, разработена от Департамент "Национална и международна сигурност" в сътрудничество с Департамент "Икономика" на Нов български университет. Целта на програмата е да предложи обучение на широк кръг от потенциални студенти – служители в държавната..

публикувано на 27.08.24 в 18:31

Мениджър за един ден

Какви са мечтите на младите българи? Подробности ще чуете от Георги Илиев, "Джуниър Ачийвмънт България", който е от организаторите на събитието, което всяка година дава възможност на амбициозни младежи от цялата страна да разберат как работи бизнесът отвътре, помагайки им да изберат бъдещето си професионално развитие. На 24 октомври 2024 г. ще се..

публикувано на 27.08.24 в 16:58

Поколенческите различия в трудовата среда

Анализ на Българската стопанска камара (БСК) в партньорство с КНСБ са насочени към изследване на възрастовото многообразие и поколенческите различия в работната сила в 5 икономически сектора - "консервна промишленост", "дървообработваща и мебелна промишленост", "металургия", "производство на пиво", "търговия с петролни продукти".  Томчо Томов,..

публикувано на 27.08.24 в 15:55