Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как балетът балансира духа чрез тялото

Снимка: Радио София

За експериментите в изкуството при младите хора, пътя на мечтите им и нивото на българската хореография, пред Радио София говори доц. д-р Анна Пампулова – хореограф, балерина, актриса и преподавател в Нов Български университет.

"Един артист трябва да съчетава в своите интереси, търсения и възможности много голям капацитет от различни изкуства. И не само от изкуства. Аз мисля, че добрия артист трябва да е интелигентен за да може да прави много бързо връзки, за да може да не спира интереса и любопитството си по пътя на изграждане", сподели доц. д-р Пампулова.

Тя допълни, че на студентите им се предоставя възможност да избират с какво да се занимават повече и така те избират момента, в който да засилят този свой капацитет, да усетят себе си уверени и да могат бързо да лавират между различните видове изкуства.

По думите й, много млади хора вече могат да излизат извън страната, връщат се, смесват различни видове изкуства и така комуникацията между артистите е по-лесна. Тя посочи, че едно излизане в чужбина за по-дълъг период обогатява артиста и надгражда това, което той е усвоил в своята държава и заяви, че самата тя кани чужди лектори за да обучават наши студенти.

"Всяко изкуство се променя спрямо културата, с която се свързва. Така, че добре е може би териториално и географски да се смени пространството", каза доц. д-р Анна Пампулова.

Възпитаник по класически танц в Балетното училище, тя сподели, че българската хореография е на световно ниво и младото поколение черпи все-повече идеи от чуждата сцена и допълни:

"Имаше, като че ли разделение в моето поколение на класически танцьори и съвременни танцьори. Сега, като че ли по-скоро можем да наблюдаваме, че има вече преминаване от едната техника към другата доста по-плавно и доста по-лесно преминаване".

Участвала успешно в много премиерни заглавия на мюзикъли, доц. д-р Анна Пампулова сподели, че този сезон, както и миналият, са били наситени с разнообразна и пъстра палитра от участия в мюзикъли, театрални постановки и опери, което е едно преминаване през различни жанрове с изключителна бързина. По думите й, едно от най-големите предизвикателства, които е имала през този сезон е хореографията на "Чичовци" и "Дама пика", което е представлението за 75-та годишнина на Държавна опера - Варна и което предстои да бъде показано на международния музикален фестивал на 26 юли 2022 г.

Доц. д-р Анна Пампулова каза, че в програмата на 96-то издание на международен музикален фестивал "Варненско лято" са включени и други спектакли с нейна хореография, като "Цар лъв" и "Красавицата и звярът". Относно студентите, на които преподава в НБУ, тя каза:

"Не спирам да се уча, те за мен са също медиатори на новото време. Тоест, през новото поколение аз адаптирам себе си как да наглася своите възприятия, защото аз съм расла съвсем в различно време. Не спирам да любопитствам за техния свят, но аз и не спирам да ги провокирам за едни качества, които сегашното поколение може би не развива така активно, като отговорност, като толеранс, като постоянство и дисциплина.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00