Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как балетът балансира духа чрез тялото

Снимка: Радио София

За експериментите в изкуството при младите хора, пътя на мечтите им и нивото на българската хореография, пред Радио София говори доц. д-р Анна Пампулова – хореограф, балерина, актриса и преподавател в Нов Български университет.

"Един артист трябва да съчетава в своите интереси, търсения и възможности много голям капацитет от различни изкуства. И не само от изкуства. Аз мисля, че добрия артист трябва да е интелигентен за да може да прави много бързо връзки, за да може да не спира интереса и любопитството си по пътя на изграждане", сподели доц. д-р Пампулова.

Тя допълни, че на студентите им се предоставя възможност да избират с какво да се занимават повече и така те избират момента, в който да засилят този свой капацитет, да усетят себе си уверени и да могат бързо да лавират между различните видове изкуства.

По думите й, много млади хора вече могат да излизат извън страната, връщат се, смесват различни видове изкуства и така комуникацията между артистите е по-лесна. Тя посочи, че едно излизане в чужбина за по-дълъг период обогатява артиста и надгражда това, което той е усвоил в своята държава и заяви, че самата тя кани чужди лектори за да обучават наши студенти.

"Всяко изкуство се променя спрямо културата, с която се свързва. Така, че добре е може би териториално и географски да се смени пространството", каза доц. д-р Анна Пампулова.

Възпитаник по класически танц в Балетното училище, тя сподели, че българската хореография е на световно ниво и младото поколение черпи все-повече идеи от чуждата сцена и допълни:

"Имаше, като че ли разделение в моето поколение на класически танцьори и съвременни танцьори. Сега, като че ли по-скоро можем да наблюдаваме, че има вече преминаване от едната техника към другата доста по-плавно и доста по-лесно преминаване".

Участвала успешно в много премиерни заглавия на мюзикъли, доц. д-р Анна Пампулова сподели, че този сезон, както и миналият, са били наситени с разнообразна и пъстра палитра от участия в мюзикъли, театрални постановки и опери, което е едно преминаване през различни жанрове с изключителна бързина. По думите й, едно от най-големите предизвикателства, които е имала през този сезон е хореографията на "Чичовци" и "Дама пика", което е представлението за 75-та годишнина на Държавна опера - Варна и което предстои да бъде показано на международния музикален фестивал на 26 юли 2022 г.

Доц. д-р Анна Пампулова каза, че в програмата на 96-то издание на международен музикален фестивал "Варненско лято" са включени и други спектакли с нейна хореография, като "Цар лъв" и "Красавицата и звярът". Относно студентите, на които преподава в НБУ, тя каза:

"Не спирам да се уча, те за мен са също медиатори на новото време. Тоест, през новото поколение аз адаптирам себе си как да наглася своите възприятия, защото аз съм расла съвсем в различно време. Не спирам да любопитствам за техния свят, но аз и не спирам да ги провокирам за едни качества, които сегашното поколение може би не развива така активно, като отговорност, като толеранс, като постоянство и дисциплина.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудесно време за забавления

Ема Паунова за семейния ден на Витоша: "Днес е второто поредно издание на "Витоша фемили дей" - в планината е прохладно, тихо и чудесно. Организираме семейни дни с отборни игри и предизвикателства. Идеята е да имаме минимум пет такива събития на сезон и накрая да определим годишните шампиони. Следващото събитие е следващата събота малко по-високо...

публикувано на 20.07.24 в 09:55
Проф. Лидия Върбанова

НАТФИЗ свързва изкуство, бизнес и екология в едно

Иновативната платформа SuCiE свързва изкуството и бизнеса, творците и производители, които могат да вдъхнат нов живот на вече ненужни материали. Платформата е част от проекта “ЕМПАКТ: Съпричастност и устойчивост: Изкуството да мислиш като планина“, съфинансиран от програма „Творческа Европа“ на ЕК, обясни пред  БНР-Радио София проф. д-р..

публикувано на 19.07.24 в 19:18

Рисковете за нервната ни система се увеличават в горещото време

Високите температури са вредни за целия организъм, но особено уязвима е нервната система на човека. По време на горещините се увеличава рискът за поява на остри неврологични заболявания, какъвто е инсултът, а се обострят хроничните – като множествената склероза, проблеми с равновесието и доста други страдания. Това отбеляза пред БНР-Радио..

публикувано на 19.07.24 в 17:24

Кино с коктейл на открито за почитателите на Седмото изкуство

Александра Александрова разказа на екипа на „Добър вечер, София“, как може да се осъществи една мечта – "Кинодвор с коктейл", казано съвсем просто  - кино под звездите, на хладно, с коктейли. Инициативата представя най-обичаните филмови заглавия от предходни години на фестивала “Синелибри“. "Даваме възможност на хората да ги видят под..

публикувано на 19.07.24 в 17:04

Петима ще станат специалисти по киберзащита по стипендиантска програма на БАК

Българската асоциация по киберсигурност (БАК) обяви първата си стипендиантска програма. Тя ще осигури 5 едногодишни безплатни абонамента за най-популярната платформа за университетско електронно образование в света – Coursera, съобщиха от  асоциацията. За участие в стипендиантската програма могат да кандидатстват младежи между 16 и 29..

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Емблематичният Васил Найденов

Започна Sofia Summer Fest

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Проф. Ингрид Шикова

Ингрид Шикова: България да участва активно в очертаните политики за новия мандат на ЕК и ЕП

Две дами затвърдиха позициите си начело на най-важните европейски органи и това за много хора не е изненада. Роберта Мецола ще оглавява Европейския парламент (ЕП) за следващите 2,5 години, а Урсула фон дер Лайен ще бъде председател на Европейската комисия (ЕК) за още 5 години. В крайна сметка обикновено няма толкова значение кой е..

публикувано на 19.07.24 в 14:18