Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как балетът балансира духа чрез тялото

Снимка: Радио София

За експериментите в изкуството при младите хора, пътя на мечтите им и нивото на българската хореография, пред Радио София говори доц. д-р Анна Пампулова – хореограф, балерина, актриса и преподавател в Нов Български университет.

"Един артист трябва да съчетава в своите интереси, търсения и възможности много голям капацитет от различни изкуства. И не само от изкуства. Аз мисля, че добрия артист трябва да е интелигентен за да може да прави много бързо връзки, за да може да не спира интереса и любопитството си по пътя на изграждане", сподели доц. д-р Пампулова.

Тя допълни, че на студентите им се предоставя възможност да избират с какво да се занимават повече и така те избират момента, в който да засилят този свой капацитет, да усетят себе си уверени и да могат бързо да лавират между различните видове изкуства.

По думите й, много млади хора вече могат да излизат извън страната, връщат се, смесват различни видове изкуства и така комуникацията между артистите е по-лесна. Тя посочи, че едно излизане в чужбина за по-дълъг период обогатява артиста и надгражда това, което той е усвоил в своята държава и заяви, че самата тя кани чужди лектори за да обучават наши студенти.

"Всяко изкуство се променя спрямо културата, с която се свързва. Така, че добре е може би териториално и географски да се смени пространството", каза доц. д-р Анна Пампулова.

Възпитаник по класически танц в Балетното училище, тя сподели, че българската хореография е на световно ниво и младото поколение черпи все-повече идеи от чуждата сцена и допълни:

"Имаше, като че ли разделение в моето поколение на класически танцьори и съвременни танцьори. Сега, като че ли по-скоро можем да наблюдаваме, че има вече преминаване от едната техника към другата доста по-плавно и доста по-лесно преминаване".

Участвала успешно в много премиерни заглавия на мюзикъли, доц. д-р Анна Пампулова сподели, че този сезон, както и миналият, са били наситени с разнообразна и пъстра палитра от участия в мюзикъли, театрални постановки и опери, което е едно преминаване през различни жанрове с изключителна бързина. По думите й, едно от най-големите предизвикателства, които е имала през този сезон е хореографията на "Чичовци" и "Дама пика", което е представлението за 75-та годишнина на Държавна опера - Варна и което предстои да бъде показано на международния музикален фестивал на 26 юли 2022 г.

Доц. д-р Анна Пампулова каза, че в програмата на 96-то издание на международен музикален фестивал "Варненско лято" са включени и други спектакли с нейна хореография, като "Цар лъв" и "Красавицата и звярът". Относно студентите, на които преподава в НБУ, тя каза:

"Не спирам да се уча, те за мен са също медиатори на новото време. Тоест, през новото поколение аз адаптирам себе си как да наглася своите възприятия, защото аз съм расла съвсем в различно време. Не спирам да любопитствам за техния свят, но аз и не спирам да ги провокирам за едни качества, които сегашното поколение може би не развива така активно, като отговорност, като толеранс, като постоянство и дисциплина.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: личен архив на Иван Андонов

Клуб "Иване, Иване" е в Кюстендил, но има членове и от чужбина

Повече от 20 години Иван Андонов организира специална общностна сбирка на членове на националния клуб "Иване, Иване" в Кюстендил. Прави го на Ивановден по стар стил - 20 януари. Сдружението има близо 200 члена с името Иван(ка) – не само от цяла България, а и от Северна Македония, Сърбия, Украйна, каза пред пред БНР-Радио София Иван..

публикувано на 07.01.25 в 11:21
Визуализация: „А и А Архитекти“

Момчил Даскалов: Искаме районът пред Централната жп гара да стане хъб за събития

Планът за обновление и безопасност на подлеза "Ротондата" пред Централната жп гара продължава и през 2025 година. Първият етап започна през миналата пролет и е приключен преди Нова година. Преустановени са течовете, подлезът се освежи с пребоядисване, сменено е цялото осветление. Това съобщи пред БНР-Радио София кметът на район "Сердика"..

публикувано на 07.01.25 в 09:24

Празнуваме Ивановден

На 7 януари Православната църква чества деня на св. Йоан Кръстител, който дава Свето кръщение (Богоявление) в река Йордан. Св. Йоан Кръстител е наречен Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята. Като народен празник Ивановден е част от богатството в обредно отношение коледно-новогодишен празничен цикъл. На Ивановден изтича..

публикувано на 07.01.25 в 07:20

Слънце и облаци, в София температурите през деня ще стигнат 7°

Днес преди обяд ще бъде предимно слънчево. Сутринта на отделни места по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. След обяд облачността, средна и висока ще се увеличава и до вечерта ще е предимно значителна. Ще духа слаб, в Източна България – умерен вятър от юг-югозапад. Максималните..

публикувано на 07.01.25 в 07:15

"Форум", 06.01.25: 2024 година и 2025 година - равносметка и очаквания

В първото за годината издание на предаването "Форум" гости са социологът Павел Вълчев от Алфа рисърч и политологът  Христо Панчугов. Заедно с водещия Лъчезар Христов ще обсъдят следните теми: 2024 год. и 2025 год. - равносметка и очаквания До този момент и ГЕРБ, и "Демократична България" не са коментирали официално преговорите и дали е възможно..

публикувано на 06.01.25 в 18:15

Доброволци ще възстановяват изоставен парк в район "Слатина"

Гражданска инициатива за възстановяването на добре позната от миналото градина в столицата набира популярност в социалните мрежи. Мини паркът се намира между сградите на Философския факултет към Софийския университет “Св. Климент Охридски” и стадион “Академик”. Инициативата за възстановяването на градината е на Андрей Димитров, студент по..

публикувано на 06.01.25 в 17:27

Въпреки Шенген, отново има проблеми за българските превозвачи

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим, но до колко това се отразява и върху международните превози на стоки и товари.  След огромната ни радост, с която посрещнахме новината (за влизането ни в Шенген по суша) и огромното желание и очаквания, малко се..

публикувано на 06.01.25 в 16:24