Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сградата на Театър София – в тройката на най-значимите архитектурни образци след 1944 г. в столицата

Снимка: БГНЕС

В четвъртък, в своята Фейсбук страница, от Националния институт за недвижимо културно наследство съобщиха, че ремонтът на Театър София е незаконен, тъй като не е съгласуван с тях. Сградата е в охранителната зона на градината при баня „Подуяне“, която е част от парка „Владимир Заимов“ и има статут на недвижима културна ценност на парковото и градинското изкуство, декларирана от 1988 г., отбелязват от института. Затова съгласуването с НИНКН е задължително, казват оттам.

Сградата е за основен ремонт, тъй като такъв не е правен, откакто е построен театъра. Това каза пред Радио София инж. Ангел Джоргов – зам.-кмет по строителството в Столичната община.

„През 2015 г. Столичната община е изработила проект за основен ремонт, по-късно е кандидатствано за европейско финансиране и сега се изпълнява въпросния проект. Голяма част от плочите от варовик са компрометирани, а такива е невъзможно да бъдат намерени. По закон е необходимо да се внедрят и мерки за енергийна ефективност“, каза Джоргов.

Той добави, че фасадата отново ще бъде от естествен камък, в цвят, какъвто е бил и досега.


Доц. д-р Емилия Кълева - преподавател в УАСГ, част от проекта „Ново архитектурно наследство“ към „Софияплан“ обясни, че сградата е ярък образец на своето време.

„В никакъв случай не отричам, че театърът има нужда от ремонт, въпросът е как може да се направи. Твърде късно започна да се говори за ценностите на сградата и за необходимостта от ценностен подход. Проектът, по който се извършва в момента ремонта, не отчита всички тези качества, които сградата има. Необходимо е постигане на енергийна ефективност, но това може да се направи по друг начин – с уважение към автентичността и запазване автентичните качества на тази сграда“, каза доц. д-р Емилия Кълева.

Тя добави, че експертите от „Софияплан“ се борят сградата да стане част от културното наследство на значимите архитектурни образци от втората половина на 20 век. Театър София в момента е на трето място.

Против проекта са се обявили и от „Спаси София“, каза Стефан Спасов.

„Някои решения за обратими, някои – не. За съжаление, сградата никога повече няма да изглежда по начина, по който арх. Жеко Жеков я е планирал и построил“, добави Спасов.

От „Спаси София“ настояват сградата да получи статут на паметник на културата, ремонтът да бъде спрян и преосмислен, така че каквото е останало да може да бъде съхранено.


Подробности можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00