Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не прокарвам идеи, а създавам артистично-музикални ситуации

5
Фестивал "Генномодифицирани птици", посветен на Михаил Големинов
Снимка: Лили Големинова/Радио София

Анжела Тошева и Иван Керековски за фестивала "Генномодифицирани птици", чието първо издание тече в момента в с.Антон:

"Фестивалът е замислен с Михаил Големинов. Още в 2009 решихме, че можем да направим нещо по-различно с музика, която няма нищо общо с тази, която звучи наоколо. Беше много налудничаво. Михаил направи къщата, която купихме в Антон възможна за живеене. Сега стават 6 месеца, откакто го няма и фестивалът е в негова чест. Произведенията му се раждаха в този двор. Той има произведение от 2012 "Утринна песен за генномодифицирани птици", написано бе по поръчка на БНР и представено във фестивал във Франция.

Михаил избра мястото за сцена, заедно със сина ми я направиха заедно. Фестивалът представя и първото, и последното му произведение. Без читалището фестивалът нямаше да се случи - с моралната подкрепа, с мястото за концертите. До пандемията Михаил тук преподаваше на няколко дечица пиано и китара. Имаха страхтна емоционална връзка. Исках тя да се запази и след смъртта му. Той не обичаше да създава спокойност. Казваше "не прокарвам идеи, а създавам артистично-музикални ситуации, генерирам атмосфера, в която да се потопи аудиторията." 

По повод 125 годишнината от рождението на Барток решихме да направим нещо повече. Михаил бе написал пиеса за мултимедия и филхармония. Това се водеше като нещо неочаквано и нетипично, първият случай в историята на Софийската филхармония да се синхронизира с екран на сцената.Пиесата бе с хумористични елементи, но с характерния за Михаил разтърсващ финал, идеята му бе разработена с електроника. Сърцето на Барток се казва композицията, беше изпълнена в препълнена зала България под палката на един прекрасен унгарски диригент, който днес е едно от най-големите им имена, после бе забравена и на нас този фестивал ни позволи да я представим в ретроспекция."

"Една от привилегиите ни е да имаме занаяти, осъзнавам какво богатство е било да правя нещата на Мишо и майка ми (Анжела). Той бе направил толкова неща, че и самите ние не ги знаехме. Мишо бе с нас и с мястото. Усетих, че щафетата минава и в следващото поколение. Произведенията му знаеше как да звучат, но музиката сама се пишеше по време на представането ѝ вчера. Дори и врабченцата и кучетата, които лаеха, участваха в произведението. Росен (Идеалов) ми сподели, че тази музика е пасторална. Тя дава повече въображение и хоризонти в сравнение с това, което се слуша в момента. Но едното не може без другото, затова имаме още и романи, и свещи."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44