Представлението е част от проекта „Приложен театър за бежанци: Отвъд бариерата“, зад който стоят имената на Ованес Торосян, Ася Иванова, Антоанета Петрова, Диана Спасова, Христо Симеонов, Илиян Парасков, Юлияна Войкова – Нейман, Светослав Николов и бежанци от приемния център в „Овча Купел“.
Актрисата Антоанета Петрова влиза в местата за настаняване, прави разговори и записи с хората там. В предаването „Радиокафе“ тя разказа, че през годините, в които се е отдала на актьорското майсторство, не е преставала да се занимава и със социална дейност.
„Мисля, че актьорът трябва да е ангажиран и социално, не може само да се затваря в театъра, вкъщи. Работихме с бежанците в „Овча купел“, ние стигнахме до 50 от тях. Без преводач не можехме да се оправим, това трябваше да решим в движение. Това е друга култура и много трудно ни допуснаха. Постепенно започнахме да ги занимаваме с плейбек. Историите бяха много тежки, разказани от деца. Те нямат родители. Имаше едно дете, което 14 пъти е преминало границата“, обясни Антоанета Петрова.
Режисьор на театралното представление е Христо Хр. Симеонов. По думите му, артистите трябва да използват възможността да разговарят с широката аудитория.
„Основната цел на изкуството, в моите представи, е то да обединява хората. Когато хората са обединени и се обичат, няма как да има войни. Във филма не виждаме лица, чуваме само истории, тъй като това са деца. Когато зрителят не вижда едно нещо, той започва да си го фантазира. Човешкото съзнание може да доведе до много по-страшни неща от реалното показване на една ситуация. Тук се оставя тази възможност съзнанието да украси тази история и тя става още по-знакова за зрителя“, каза Христо Хр. Симеонов.
Антоанета Петрова добави, че спектакълът прави опит да покаже истинските неща с усмивка, но емоцията от ужаса не е спестена.
„Когато играхме в Плевен и Ловеч много хора се разплакаха. На актьора силата му е в емоцията. Ние говорим за косвените жертви на войната. Това са детски съдби, те вече нямат детство. Това е най-стряскащото. Затова не трябва да има война. Изкуството трябва да тръби“, добави Антоанета Петрова.
Тя допълни, че следващият проект ще бъде свързан с украинските бежанци.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..