Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Театрален спектакъл и филм показват ужаса на войната през погледа на бежанците

Историите на деца, избягали от войната, са в основата на представлението “Заслон за непридружените“ и филма “Непридружените“

Снимка: Кристиян Илиев

На 4, 5 и 9 ноември, от 19.00 часа, в ателие „Пластелин“, театър – студио „Персона“, представя представлението „Заслон за непридружените“. Разказите на бежанци от Близкия Изток са в основата на спектакъла. Заедно с него е създаден и филм - „Непридружените“ с режисьор Христо Симеонов.

Представлението е част от проекта „Приложен театър за бежанци: Отвъд бариерата“, зад който стоят имената на Ованес Торосян, Ася Иванова, Антоанета Петрова, Диана Спасова, Христо Симеонов, Илиян Парасков, Юлияна Войкова – Нейман, Светослав Николов и бежанци от приемния център в „Овча Купел“.

Актрисата Антоанета Петрова влиза в местата за настаняване, прави разговори и записи с хората там. В предаването „Радиокафе“ тя разказа, че през годините, в които се е отдала на актьорското майсторство, не е преставала да се занимава и със социална дейност.

„Мисля, че актьорът трябва да е ангажиран и социално, не може само да се затваря в театъра, вкъщи. Работихме с бежанците в „Овча купел“, ние стигнахме до 50 от тях. Без преводач не можехме да се оправим, това трябваше да решим в движение. Това е друга култура и много трудно ни допуснаха. Постепенно започнахме да ги занимаваме с плейбек. Историите бяха много тежки, разказани от деца. Те нямат родители. Имаше едно дете, което 14 пъти е преминало границата“, обясни Антоанета Петрова.

Режисьор на театралното представление е Христо Хр. Симеонов. По думите му, артистите трябва да използват възможността да разговарят с широката аудитория.

Основната цел на изкуството, в моите представи, е то да обединява хората. Когато хората са обединени и се обичат, няма как да има войни. Във филма не виждаме лица, чуваме само истории, тъй като това са деца. Когато зрителят не вижда едно нещо, той започва да си го фантазира. Човешкото съзнание може да доведе до много по-страшни неща от реалното показване на една ситуация. Тук се оставя тази възможност съзнанието да украси тази история и тя става още по-знакова за зрителя“, каза Христо Хр. Симеонов.

Антоанета Петрова добави, че спектакълът прави опит да покаже истинските неща с усмивка, но емоцията от ужаса не е спестена.

„Когато играхме в Плевен и Ловеч много хора се разплакаха. На актьора силата му е в емоцията. Ние говорим за косвените жертви на войната. Това са детски съдби, те вече нямат детство. Това е най-стряскащото. Затова не трябва да има война. Изкуството трябва да тръби“, добави Антоанета Петрова.

Тя допълни, че следващият проект ще бъде свързан с украинските бежанци.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54