Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвети на консултанта

Как да пристъпим към кариерна или професионална промяна

Снимка: Pixabay

Хората обикновено свързват новата година с някакво значимо подобрение на живота си, с надеждата за положителна промяна. Често пъти отлагат някакви важни стъпки за новата календарна година. Когато говорим за кариерно развитие обаче, няма период, който да не е подходящ за промяна.

Това подчерта пред Радио София кариерният консултант Михаела Георгиева.

Според нея, сега настъпва време за засилено търсене на работа. До началото на пролетта много работодатели обявяват свободни позиции.

Според Георгиева от 2020 година пазарът на труда е нестабилен. Много хора са сменили работното място. Някои остават несигурни и се колебаят дали са направили правилен избор като са останали или са сменили местоработата.

През 2023-та хората може би ще бъдат по-предпазливи, ще търсят по-стабилен работодател, който да им осигури работа за по-дълъг период от време, прогнозира консултантът.

По думите ѝ, човек може да напусне въпреки добрата заплата – заради токсична работна среда. А може и да остане заради това, че харесва екипа и шефа си. Положителната промяна може да е и по-нестандартна, не е задължително да е свързана с повишение в службата.

Михаела Георгиева посъветва да се учим от грешките си без да се разочароваме и самобичуваме. Не е нужно да се самообвиняваме при грешен избор, а да се амбицираме следващия път да бъдем внимателни и разумни. В същото време предпазливостта не бива да преминава в страх.

При предприемане на важна стъпка като промяна на работното си място трябва да премислим на какво държим и за кое сме готови на компромис, да бъдем подготвени за известен дискомфорт и задължително да не губим увереност в себе си.

По-важно е да бъдем честни, когато отговаряме на въпроса какво искаме от себе си и да не се влияем толкова от очакванията на другите.


Михаела Георгиева (вдясно) с водещата на "Ритъмът на столицата" Елена Пъневска

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният директор на БНР Милен Митев

В основата на Радиото са хората

Генералният директор на БНР Милен Митев за поредното партньорство на БНР с Наградите за бизнес и туризъм и за мястото на БНР като обществена медия: "Подкрепяме наградите, защато имат кауза. Събитието свързва по естествен начин бизнеса с благотворителността. Продължаваме да се борим с разбирането от началото на 90-те, че който прави бизнес е..

публикувано на 04.08.24 в 11:38
Награди за бизнес и туризъм

Въображението те прави добър човек

Наградите за бизнес и туризъм, организирани от Балканска медийна асоциация с подкрепата на Министерство на туризма, за трета поредна година бяха връчени на яхта в Несебър.  Не само представители на юридическия и бизнес свят получиха статуетки, но отличени са и най-успешните компании за туризъм - хотели, ресторанти, туристически агенции и общини,..

публикувано на 04.08.24 в 11:02
Валентин Заяков

Валентин Заяков: туризмът - приоритетен отрасъл

Радиокафе гостува на община Несебър. Говорим за развитието на туризма по южното ни Черноморие и предизвикателсвата през летния сезон. Пръв гост е Валентин Заяков - бивш председател на Комитета за физическо възпитание и спорт, експерт по туризъм и експерт в Народното Събрание в Комисията по въпросите на младежта и спорта: "Несебър е един от..

публикувано на 04.08.24 в 10:24

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42