Авторката признава, че идеята за фентъзи поредица не е нова:
"Още от дете си фантазирам такива истории, даже опитах да напиша нещо когато бях в 7 клас – на една стара тетрадка. Седнах, започнах да си ги измислям и да пиша. За съжаление някъде я изгубих по пътя…", споделя тя. Разказва, че по време на изолацията в ковид пандемията се запознава с много хора, които започват да развиват свои дарби.
"Актьори започваха да рисуват, певци да правят костюми и тогава се замислих, че мога да опитам да напиша нещо, което отдавна тлее в мен. И това и направих. То започна да се "излива" от само себе си. И за мен беше магично усещане, защото беше нещо ново, което правех“, споделя писателката. Тя разкри в личен план, че произхожда от род на писатели, рода на Иван Вазов, така че писането винаги е било близко до сърцето й, дори съдба.
Коя е Алис?
"Тя всъщност се казва Алиса Василева, моята героиня. Когато започнах да пиша нямах предвид героинята на Луис Карол, имах предвид нещо, което в името си да носи вълшебства. Не се замислях за нейните приключения, но тя трябваше да преживее нещо чисто по нашенски. Градът е Велико Търново, който е свързан с българщината много здраво, за мен доста магичен град", казва Константинова.
Тя разкрива, че нейната героиня е събирателен образ на много героини, за които е чела в други книги, в други фентъзи романи и основно приказки. Интересен елемент, който авторката сподели, е че нейната майка я разпознава и опознава в героинята й Алис.
"Това беше много полезно за мен, за отношенията вкъщи и за да мога да опозная сама себе си", твърди тя.
Жанрът "фентъзи" дава свобода да излезеш от коловоза, дава възможност да развихриш въображението и мисълта си, казва Вели Константинова.
"Във фентъзи света и фентъзи сферата ние вкарваме любовта, мистерията, която трябва да бъде разплетена, исторически моменти, в случая свързани с историята на България, символи свързани с прабългарите. Всичко това хората наричат фантастично, а за мен е напълно реално", казва още Вели Константинова.
Чуйте още интересни подробности от разговора с нея в звуковия файл.
"Моята мечта е литературата да бъде писана така, че никога да не позволява повече да има война или дори един-единствен човек да бъде убит. Но литературата няма тази сила. Има силата обаче да променя отделния човек". Тези думи на писателката Теодора Димова , специален гост в "Късното шоу" на Световния ден на театъра, 27 март, сякаш най-добре..
"Киберпрестъпност" към ГДБОП и КиберКлуб провеждат съвместна инициатива, която цели да повиши обществената осведоменост по повод киберпрестъпленията. Целта на КиберКлуб още от създаването му е да създаде мрежа за обмен на информация, опит, контакти в областта на нововъзникващите технологии, както и опасностите, които те крият. Антон Пулийски от..
Артинсталация ще представи в градчето Стърчли - Бирмингам, българката Бояна Алексова. Експозицията "Outsight" ("Проницание") ще бъде открита в галерия "Артефакт" на 31 март, в 19:30 ч. английско време, съобщи пред Радио София талантливата художничка от Кюстендил. Творбата ѝ визуализира бъдеще без реки, от гледната точка на една майка, как тя..
В район „Слатина“ за започнали поредната кампания, насочена към нуждаещите се хора. Набират се дарения за Великденските празници . Инициативата е на кмета на района Георги Илиев и председателя на сдружение „За Слатина“ Любен Вуков. Основната цел е да бъдат подпомогнати възрастните хора в нужда и хората в неравностойно положение..
Националната мрежа за децата (НМД) обяви началото на номинациите за 13-те годишни награди "Златна ябълка", к оито се връчват за принос към благосъстоянието на децата и семействата у нас. Антоанета Баева, част от екипа на Национална мрежа за децата разказа подробности пред Радио София. По думите й всеки желаещ може да предложи участници на сайта..
Когато говорим за градски решения, за участие в управлението, за инициативност, гражданската активност става все по-силна през последните години . Има сдружения и други организации по квартали, по райони и ние се опитваме да бъдем медиатори между тях. Констатацията и признанието е на урбаниста Емил Христов от „ Екипът на София “ ...
За предстоящия девети фестивал за плейбек театър (от 31 март до 2 април) в предаването „Добър вечер, София“ разказаха Цвета Балийска и Антоанета Петрова . С вълнение те разкриха, че тази година организатор и домакин на събитието ще бъде Нов български университет (НБУ). Плейбек театър е импровизационен театър, който играе историите..