От 7 до 14 февруари отбелязваме Седмицата на вродените сърдечни малформации. По този повод в Националната кардиологична болница в София вече се провеждат дни на безплатни прегледи за навършили пълнолетие пациенти с такива заболявания.
Интересът е голям, тъй като Здравната каса не заплаща за преглед при детски кардиолог, когато човек навърши 18 години, а точно този специалист познава най-добре състоянието му, разказа пред БНР проф. Анна Кънева, началник на Клиниката по детска кардиология. Тя припомни, че няма точни данни за броя на хората с вродени сърдечни заболявания у нас, както и че не при всички за болестта се разбира при раждането.
„Ранната диагноза е от ключово значение за пациентите с вродени сърдечни малформации. Това е нещо, към което се стремим до 6-месечна възраст да се извърши компетентен кардиологичен преглед на всяко дете. Да се каже дали е здраво, или му има нещо“.
Проф. Анна Кънева защитава искането на детски кардиолози за включване на изследването ехокардиография в профилактичните прегледи на бебетата до навършване на 6 месеца. Част от новородените, изписани като здрави, имат вродено сърдечно заболяване, за което се разбира на по-късен етап.
У нас все още няма регистър на хората с вродени сърдечни заболявания, но според статистиката 1% от живородените бебета имат такава малформация. В момента заболяванията на тези пациенти се определят с 300 различни кода по международната класификация на болестите.
От Дружеството на кардиолозите преди няколко месеца поискаха да се разреши и на детските кардиолози да проследяват и обгрижват пълнолетните хора с такива заболявания и това да бъде заплащано от Здравната каса.
От друга страна броят на детските кардиолози у нас намалява. И повечето от тях съчетават специалността с педиатрия, за да могат да се издържат.
За поредна година преди Великден от Националния етнографски музей (НЕМ) канят всички деца на възраст на и над 7 години да се включат в традиционните работилници за писани великденски яйца. С фокус върху обредните практики около празника, в работилниците ще бъдат изработвани шарени яйца с восък и писалки. Заниманията ще се проведат..
С оптимизъм, се зарежда нацията ни, въпреки кризисните времена, през които преминаваме. Това е тенденцията през последните 5 години, отчетена в резултатите на проучването на агенция „BluePo!nt“. През т.г. с 4% се е вдигнал делът на хората, които вярват, че щастието зависи от самите нас (42%), спрямо 38% през 2018 г. Имаме чувството,..
България има шанс да стане балнеолидер след направените инвестиции в курорти през последните 10 години, но ни трябва политическа воля и пари за инфраструктура, ребрандиране и реклама като място за целогодишен здравен туризъм. Това изтъкна пред Катя Василева и Радио София председателят на Български съюз по балнеология и СПА туризъм..
Българските музиканти са добре приети навсякъде по света. И е радостно, когато те се завръщат с интересни програми за родната публика. Така е и с цигуларя Чавдар Парашкевов , който тази вечер, 29 март, ще има концерт в къщата-музей Борис Христов в столицата , заедно с пианистката Наташа Кисленко . „Предполагам, че ще бъдете изненадани..
Симфоничният оркестър на БНР, с главен диригент Марк Кадин , ще отбележи 150 години от рождението на Сергей Рахманинов . Концертът ще се състои на 31 март в зала "България". Солист ще бъде пианистът Андрей Гугнин, който за първи път ще свири пред българската публика. Концертът на Радиосимфониците бе избран от европейски експерти за престижната..
За втора година ще се проведе „Банско Джаз Академия“ , която се организира от Асоциация „Фестивалите в България“, в рамките на Банско джаз фестивал . Целта е да се даде възможност на млади музиканти да обогатят познанията и уменията си, да се изявят пред публиката и да създадат нови контакти и партньорства. Пред Радио София Илияна..
4-дневен ритрийт в сърцето на Родопите ще се състои от 31 март, заедно с Mонах Пасура . Преди да стане монах, той е бил стюард, баскетболист и DJ. Последните 18 години Пасура участва в различни инициативи и пътува по целия свят, преподавайки медитация и майндфулнес. Занимава се и със звукова терапия. Пред Радио София той разказа, че именно..