Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Според народната традиция

Великденските яйца се боядисват преди изгрев

Снимка: БГНЕС

В забързаното ежедневие все повече хора купуват готови боядисани яйца за Великден. Какви са традициите свързани с най-големия християнски празник и какви са тайните на боядисването на яйца на Велики четвъртък? Проф. Албена Георгиева от Института по етнография и фолклористика към БАН разказа подробности в ефира на Радио София. По думите й фолклорните вярвания повеляват боядисването да стане още преди изгрев слънце, а съботният ден е добавен по-късно за хората, които не са имали възможност да спазят ритуала в четвъртък.

"Най-важното яйце освен, че е червено е най-добре то да бъде първото снесено на самия Велики четвъртък. По принцип в четвъртък не се е бъркало в полозите на кокошките, не са се вземали яйцата им, но на Велики четвъртък се прави изключение и първото снесено яйце се боядисва червено. Смята се, че то има много силна магическа сила, предпазва къщата от магии, освен това носи благодат и здраве на децата. С него се потъркват лицата на всички малки и по-големи деца, на момите, на младите булки, за да бъдат предпазени от уроки, да бъдат бели и червени и здрави през цялата година", поясни проф. Георгиева.

Традициите сочат различно, но първото червено яйце се пази пред иконата до следващата година, когато старото яйце се разчупва и се гледа каква е вътрешността му. Ако е вмирисано, то това не е добър знак за предстоящата година. В различните райони на страната първото яйце или се е заравяло в нивата, или се е търкаляло по нея, като по този начин предците ни са вярвали, че това ще донесе берекет и ще ги предпази от нещастия.

В миналото яйца са били събирани през целия Велик пост и на Велики четвъртък са били боядисвани до 600 броя. Те е трябвало да бъдат раздадени на всички близки и роднини до 40 дни след Великден, или до Спасовден.

"С яйцето се отговява, то е първото блажно нещо, което трябва да се изяде на Великден", сподели проф. Георгиева. Тя поясни и израза "гледат го като писано яйце":

"Писаните яйца са по-специални. Те не се боядисват в четвъртък а на Разпети петък, когато не се работи нищо, но момите и младите булки с песни, които са пеели по време на този процес са рисували яйцата. И тези рисувани яйца са само за гледане и се подаряват на най-скъпите и близките".

В народната традиция са се правели обредни хлябове с квас. На Велики четвъртък се е подновявал квасът в къщата с нов, в който има билки, а през цялата година квасът не бива да изчезва от дома, защото той също е символ на плодородие и берекет. Общото за всички хлябове е, че в средата им се слага боядисано яйце.

"Козунакът е вносна традиция, която започва от Възраждането насам най-напред главно в градовете", поясни проф. Георгиева.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00
Една от кориците на Кирил Златков

Мост към демократичността

" Ако съдим книгата по корицата " – проект на The convo ангажира популярни български артисти, които претворяват корицата на Българската Конституция – говорим с Добромир Джуров и Иван Хадживеликов от НПО The convo и един от артистите - Кирил Златков: "Фондацията ни е от половин година с цел да помага представянето дейността на НПО. Всеки един от..

публикувано на 11.05.24 в 10:45

Зрелищно и цветно

Десетки дами на мотори ще отпразнуват Международния ден на жените мотористи във Велико Търново на 11 май. С подробностите слушаме Лили Осойска от сдружение “Жените Мотористи ЕМпауърд България”: "Днес празнуваме за пръв път извън София. Тази година честваме за шести път, шествието с мотори е зрелищно и цветно. Това си е наш празник, все повече жени..

публикувано на 11.05.24 в 09:46