Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктория Радославова: Българските филми със субтитри в полза на глухите хора вече са факт

Виктория Радославова
Снимка: Личен архив

Виктория Радославова е режисьор по монтаж на редица български филми и сериали, преподавател в Нов български университет, и изпълнителен директор на фондация "Чуй ме със сърцето". Посветила се е на каузата в полза на хората със слухови проблеми, като прави българското кино достъпно за тях, чрез осигуряване на субтитри към пълнометражни и късометражни филми. За да успее в това начинание и е отнело близо три години.

"От зараждането на идеята за създаването на фондацията и по-публичното представяне на този проблем с липсата на субтитри, за който дълги години сме казвали, че е една жестока пропаст, българското кино да е недостъпно за една огромна общност от глухи хора и хора с нарушения на слуха, всеки човек с някакъв проблем на слуха има потребност от тези субтитри", споделя тя.

Всичко започва от един простичък, човешки въпрос: "може ли този филм (Воевода) да се гледа със субтитри на български", зададен от Боряна Гюрова, която има близък със слухови проблеми.

"Тогава бях част от екипа на филма. Всички се стъписахме – как така на български, защо със субтитри и тя ни обясни, че има близък глух човек, който иска да го гледа", споделя  Виктория. Тя се свързва с Боряна и става ясно, че това не може да важи само за един филм, а е добре да стане практика.

Сили в борбата ни дадоха глухите хора и тяхното желание да гледат кино, разкрива тя.

Срещнахте ли спънки по пътя си?

"Странно е, но единствените по-сериозни спънки дойдоха от известна съпротива на една част от чуващите хора, на които като че ли им беше неприятно да има субтитри навсякъде, а първата поправка в закона за съжаление влезе с тежкото задължение винаги да са със субтитри филмите и много хора се възпротивиха срещу това". Посочи още Виктория Радославова.

Успехът с днешна дата е факт, защото на 28 декември 2023 година влиза в сила последната поправка в правилника за изпълнение и прилагане на закона за кино, в която вече има точен регламент за изработването на субтитри. Приема се на държавно ниво стандарта изработен от фондацията "Чуй ме със сърцето" с преводач Андрей Георгиев.

"Не само, че ще има субтитри, но те ще отговарят на европейските стандарти, ще бъдат качествено изработени, глухите хора ще могат наистина да преживеят киното с едни хубави описания на звуци, на музика, на персонажи, на всички специфики необходими за разбиране на киното", споделя с вълнение Виктория Радославова.

При първите споделени срещи с киното:

"Аз просто бях в шок от начина, по който те гледат кино, защото чуващите имаме слух. Използвайки го ние се разсейваме, поглеждаме в телефона си, шушукаме с някой, докато глухите хора… Те общуват гледайки се в очите, заради жестовия език, който изисква тази пълна отдаденост в диалога. По същия начин възприемат изкуството.

Виктория Радославова и нейните съмишленици имат още мечти и цели за сбъдване

"Една от големите ни мечти е да бъдат излъчвани в националните телевизии български филми и сериали със субтитри и това мисля, че скоро предстои да се случи, заради влезлите поправки в Закона за Радиото и телевизията, които са предпоставка за това", поясни Виктория Радославова. С нея разговаря Деси Попова.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Заяков

Валентин Заяков: туризмът - приоритетен отрасъл

Радиокафе гостува на община Несебър. Говорим за развитието на туризма по южното ни Черноморие и предизвикателсвата през летния сезон. Пръв гост е Валентин Заяков - бивш председател на Комитета за физическо възпитание и спорт, експерт по туризъм и експерт в Народното Събрание в Комисията по въпросите на младежта и спорта: "Несебър е един от..

публикувано на 04.08.24 в 10:24

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42

Музиката усмихва децата

Стартира новият сезон на "Rock School на колела". Проектът организира музикални уроци по китара, цигулка, пиано и ударни инструменти и работилници в открити градски пространства. Кратък разказ от  Александра Михайлова: " Досега обиколихме два парка. Имаше деца, които ни чакаха на място. Музиката усмихва децата. Работилниците ни са отворени..

публикувано на 03.08.24 в 10:51

Радостта е двигател

Лятна академия за деца и ученици НХА София – август 2024 г. ЛАДУ през 2024 година се посвещава на XXXIII летни олимпийски игри в Париж и 130-ата годишнина от рождението на художника Жорж Папазов. Подробностите от  Мария Ландова:  "Децата се раждат с много дарове. Те трябва да усетят радостта да правят нещо. Във всяко нещо има място за..

публикувано на 03.08.24 в 10:46