Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Добър вечер, София"

Новата етно джаз група JazzBoree представи дебютна песен в стиловете джаз и фолклор

JazzBoree
Снимка: Радио София

Народната певица Савина Пламенова стои зад най-новия eтно джаз проект, наречен JazzBoree. Част от тях са Борис Петков – клавишни, Андрей Велков – ударни и Ралица Тонева – саксофон и вокал, заедно със Савина, която "владее фолклорното пеене и микрофонната техника", както шеговито се представи самата тя.

 Групата се занимава с модернизиране на българския фолклор с мотиви на етно джаз звучене.

"От много време исках да създам група, която да възприема музиката по начина, по който аз искам да я представя на хората, да бъдем в една и съща вибрация. Много дълго обмислях този момент, защото вярвам в съдбата и в това, че е нужно да си дадем време за да обмислим идеите си, те да претърпят своята ферментация, преди да влязат в действие с хора, съмишленици, приятели", сподели певицата.

Когато точният момент за нея настъпва, тя попада на Борис Петков в социалните мрежи.

"Съвсем случайно, но вярвам, беше съдбоносно" казва Савина и допълва:

"Изпратих му с известно притеснение едно мое работно демо на една песен, без да го познавам изобщо и му казах – аз съм Савина, това са моите идеи, искаш ли да направим един общ проект".

Явно впечатлен от песента "Гюле мой", Борис приветства идеята за група, привлича от своя страна барабаниста Андрей, а той от своя страна саксофонистката Ралица.

"Ще видим Ралица кого ще предложи", шегуват се те.

"В групата липсва бас и контрабас, ако може и двете - би било прекрасно, разбира се", откровена е Савина.

"Защото в песента, която днес ще представим при вас, контрабасист ни е Даниеле Феббо, който е прекрасен музикант, наш приятел, но засега само гост в групата ни", допълва тя.

А песента, която представиха група Jazzbore е "Дос, дос, Доне ле" в аранжимент на пианиста Борис Петков, която се изпълнява на пет гласа, и с характерна бърза смяна на темпото. Борис е ангажиран с аранжиментите и на всички останали парчета, които ще фигурират в първия албум на група JazzBoree. Засега те подготвят още 3 парчета, но кога точно ще излязат, остава елемент на изненада.

"Моята версия на песента беше много по-различна, нищо общо с джаза, Борис просто преобрази тази песен", разказа с възхищение Савина.

"Беше наистина прекрасно, според мен песента си носеше този потенциал, работният процес се случи много естествено когато се захванах с нея имаше прекрасен текст и красива мелодия, че някак си аранжиментът се получи наистина от само себе си", разкри Борис Петков и допълни:

"Смятам, че българският фолклор и джазът са доста сходни стилове, въпреки, че изглеждат далечни и се напаснаха доста добре."

Борис Петков е класически музикант по образование, има бакалавърска степен от университета в Мюнхен, но казва, че любовта му е в джаза и отскоро в народната музика.

Андрей Велков свири различни стилове музика, но казва, че джазът е неговата "родина", музиката, която чувства най-близка и усеща най-добре.

Изпълнява и ирландска музика на традиционния за страната инструмент Бауран. Харесва много и българския фолклор, помни концерта на ансамбъл "Филип Кутев" на който го е завел неговия баща в детските му години.

Оттогава не мога  да забравя "Полегнала е Тодора", просто не мога, казва той.

Група JazzBoree не просто твори, но те си споделят и общуват, прекарвайки време заедно, което ги прави щастливи.

Чуйте още от разговора на Роман и Яна с  тях в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56