Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националната галерия представя творбите на Бистра Льошевалие

Снимка: Радио София

От 16 юли до 20 октомври 2024 г. Националната галерия представя за първи път у нас изкуството на съвременната концептуална художничка Бистра Льошевалие с нейна ретроспективна изложба. Бистра Льошевалие е сред малцината съвременни концептуални творци с международно присъствие. Ретроспективната експозиция представя за първи път у нас изкуството на авторката. Свободата е първостепенен код за художничката. Първите й композиции– "Полет на птици" (1964), емблематичната серия "Прозорци" ("Блокиран прозорец", "Изгорял прозорец", "Бял прозорец") и "Болни столове" от 1970-те са израз на нейното непреодолимо желание да бъде свободна. Подробности разказа кураторката Яна Братанова.

По думите й Льошевалие живее във Франция от средата на 60-те години, когато заминава със своя съпруг. Връщала се е в България за да представя свои произведения, но никога в такъв мащаб, както в момента. Експозицията обхваща периода от най-ранните й емблематични произведения от 70-те и 80-те години. Представени са нейните най-знакови серии от скулптури, рисунки и инсталации, които са пристигнали от нейното ателие в Париж, както и от една френска фондация.


"През годините тя представя предимно в Париж, в Женева, присъства във фондовете на множество световни галерии и частни колекции. Но тя е много добре позната в Япония, където представя редица самостоятелни изложби", каза Братанова.

Изкуството на Льошевалие е определено като "машина за полет над ограниченията". Защо е така?

"Свободата е ключът към нейното творчество. Първостепенният код и тези първи композиции от прозорци, които тя блокира, тя запушва с едни гипсови обеми, след което ги изрязва. Тя ги гори именно като начин на освобождение. Те са изцяло блокирани, но наистина са израз на нейното непреодолимо желание да бъде свободна. Това идва от този най-черен период в живота й, когато нейният баща изчезва безследно. Тя израства в семейството на своя баща адвокат и майка лекар, заедно със своята сестра Здравка", сподели Братанова.


Льошевалие е имала други планове за живота си, искала е да учи в Консерваторията, но сънува сън, в който създава скулптура и нейният татко се връща. След постъпването си в НХА достъпът до академията й е забранен и благодарение на неин професор продължава обучението си и завършва специалност "Скулптура" през 1962 година. Три години по-късно заминава за Париж. По думите на кураторката Бистра Льошевалие е изключително свързана с материята и за творбите си използва както естествени, така и изкуствени материали. Често използва гипс, хартия, плат и въжета.


"При нея е много важна нейната изключителна способност да трансформира материята. От плоскост към обем и обратно със своята наистина винаги вродена способност за търсене на нови форми", каза Братоева.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваксина Imvanex, използвана за маймунска шарка.

Проф. Радостина Александрова: Маймунската шарка протича с грипоподобни симптоми и болезнени лезии

На 14 август Световната здравна организация обяви маймунската шарка за извънредна ситуация от международно значение.От СЗО потвърдиха, че в Швеция е открит първи случай на заразяване с маймунска шарка, извън Африка. Вирусът е идентифициран през 1959 г. в Дания, каза пред Радио София проф. д-р Радостина Александрова от Института по експериментална..

публикувано на 19.08.24 в 16:32

Иван Начев: Кандидатката за служебен премиер не беше подготвена

Президентът Румен Радев отказа да подпише указа за назначаване на новото служебно правителство, заради оставането на вътрешния министър Калин Стоянов на поста. Пред Радио София политологът д-р Иван Начев коментира, че това е бил очакван резултат, в следствие на събитията през последната седмица. „Имаше неяснота по отношение на министър..

публикувано на 19.08.24 в 15:17

Удължиха забраната за износ на инсулин с месец

Срокът за забрана за износ на инсулин и някои антибиотици се удължава до 19 септември. Това се посочва в заповед на служебния министър на здравеопазването д-р Галя Кондева, която е в сила от днес до 19 септември. Заповедта е публикувана на сайта на Министерството на здравеопазването. Анализ показва, че има забавяне или отказ за доставка от..

публикувано на 19.08.24 в 14:53

Четвърто издание на Парк Фест "Пейка"

На 24 август 2024 година на Пернишката крепост "Кракра" ще се проведе Четвъртият Парк Фест "Пейка", като обещава много забавления, награди, изненади и весели моменти. Ще има разнообразни активности, а вечерта ще завърши с мега концерт, в който ще участват някои от най-горещите имена на българската музикална сцена. Организатори на събитието са..

публикувано на 19.08.24 в 13:12
Синя Суперлуна

Първата от четирите суперлуни за годината е тази вечер

Първата от четирите суперлуни тази година ще може да бъде наблюдавана тази вечер. Пълната луна ще бъде малко по-близо от обичайното до Земята  и ще изглежда малко по-голяма и по-ярка на нощното небе. Августовската суперлуна поставя началото на поредица от лунни спектакли. През септември тя ще съвпадне с частично лунно затъмнение, докато..

публикувано на 19.08.24 в 12:50

Ново издание на книгата "Борбата за един световен град 1907-1917"

Излезе ново издание на книгата "Борбата за един световен град 1907-1917" на журналиста Стефан Александров Янчулев. Книгата излиза за първи път след първото ѝ публикуване през 1945 година. Тя е носила печат, че е забраненa от комисията по контрола на печата от 1945 до 1990 година. След 6 септември 1944 година диктатурата на пролетариата започва да..

публикувано на 19.08.24 в 12:42

Асоциацията на доброволците продължава традицията

Националната Асоциация на Доброволците в Република България (НАДРБ) е създаденa през 2014г. като сдружение, на хора, които споделят общи ценности и призвание – да помагат при овладяването на извънредни ситуации. Тя обединява в рамките на една организационна структура всички субекти в процеса на управлението на кризи – доброволци, професионални..

публикувано на 19.08.24 в 11:46