Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕК отказа да определи доклада си за България като положителен или отрицателен

Снимка: ЕПА/БГНЕС
След като ЕК обяви в доклада си за България, че напредъкът в съдебната реформа и борбата с престъпността и корупцията е "недостатъчен  и крехък”, днес от там изразиха надежда, че българските власти ще приемат сериозно изводите от наблюдението.

При представянето на докладите за България и Румъния говорител на Еврокомисията определи като несправедливо към двете страни обвързването на мониторинга с влизането в Шенген.

Европейската комисия отказа да определи доклада си за нашата страна като положителен или отрицателен с аргумент, че не го е правила за нито един доклад през последните седем години. Днешният доклад за България обхваща дейността на три правителства, подчерта говорителят на комисията Марк Грей, и на това основание не даде еднозначен отговор дали европейската комисия има доверие на сегашното българско правителство.

Това не е оценка на настоящото правителство, нито е оценка на предходния кабинет. Няма да се впуснем в оценяването или не на дадено правителство. Уверени сме, че настоящото българско правителство ще възприеме този доклад сериозно и ние определено сме решени да работим с тях, за да гарантираме, че ще бъде постигнат напредък, каза говорителят на Европейската комисия Марк Грей.

Подобен необвързващ  коментар говорителят направи по отношение на това, дали в България е налице нужната политическа воля за реформи. Отговорът бе, че в определени моменти през последните седем години тя е била налице, в други - не. Що се отнася до това как публикуваните днес доклади, достатъчно критични и към България, и към Румъния, ще се отразят на шенгенските перспективи, тук Комисията за пореден път категорично се обяви против смесването на тези два въпроса. Нейният говорител Микеле Черконе припомни, че двете страни вече са били оценени дали изпълняват шенгенските критерии и оценката е била положителна, тоест справедливо е сега на България и на Румъния да се поставят нови условия и изисквания, които останалите страни не е трябвало да изпълняват, за да влязат в Шенген, подчерта говорителят.

По следващите стъпки от мониторинга Еврокомисията смята, че България трябва да ускори реформите и да демонстрира убедителни резултати във всички области до изготвянето на следващия доклад след година, Комисията ще следи постигнатото с редовни мисии, както и диалог с България и останалите страни-членки. Днес чухме отново и че Европейската комисия не си поставя срокове за отпадането на мониторинга и че той ще бъде прекратен, когато бъдат изпълнени всички изисквания, независимо дали това ще е преди или след българското ротационно председателство на ЕС през 2018-а.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Йовчев и Златанова очакват следващият доклад на ЕК да отбележи съществен напредък

Министрите на правосъдието и на вътрешните работи Зинаида Златанова и Цветлин Йовчев очакват следващият доклад на  Европейската комисия да отбележи съществен напредък по направените забележки от днес. Вицепремиерите бяха категорични, че през последните..

обновено на 22.01.14 в 14:37
Иванка Иванова

Иванка Иванова: Липсата на положителна оценка за доклада е проблем

Най-важната новина от представянето на доклада на Европейската комисия е категоричният отказ на говорителя Марк Грей   да определи доклада като положителен, каза в предаването "12+3" ръководителят на Правната програма на института "Отворено общество"..

публикувано на 22.01.14 в 15:02

Г. Готев: Механизмът за оценка на ЕК ще отпадне само при работеща правораздавателна система

Заместник главният редактор на електронното издание Euroaktiv Георги Готев коментира в предаването "12+3" доклада на Европейската комисия за напредъка на България. Според него румънският доклад е доста положителен, в него се говори за наличието..

публикувано на 22.01.14 в 13:56