Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България ще загуби поне 400 милиона лева от Европейския съюз до края на годината

| обновено на 28.08.14 в 14:06
Снимка: БГНЕС


Правителството предупреди, че България ще загуби поне 400 милиона лева от Европейския съюз до края на годината. Анализът, изготвен през последните три седмици, представи вицепремиерът за еврофондовете Илияна Цанова

В края на програмния период България е отново на последните места по усвояване на евросредствата, по данни на комисията в Брюксел, цитирани от вицепремиера. Начело сред отличниците в таблицата е бившата съветска република Литва. Картината у нас в цифри обобщи Илияна Цанова:

Идентифицирахме риск от загуби на средства по общото изпълнение на всички оперативни програми в размер на 105 милиона евро. Рискът от загуба на средства по програмата за развитие на селските райони и Оперативна програма "Рибарство" се оценява на около 84 милиона евро. Така общата сума в риск от загуба по всички фондове на Европейския съюз възлиза на над 190 милиона евро или близо 400 милиона лева.

Най-застрашени от провал са екологичните проекти в Асеновград, Добрич, Плевен, Пловдив и други на фона на изцяло замразени плащания от Брюксел по ОП "Околна среда". Заради загуба на пари скоро няма да има и действащо електронно правителство. Въпреки че парите са усвоени, има риск от забавяне на много транспортни проекти като ЛОТ 1 и 2 на магистрала "Марица", участъка Сандански-Кулата на магистрала "Струма", строежът на магистралата от София до сръбската граница, Западната дъга на софийския околовръстен път и ремонта на ж.п. линията Пловдив-Свиленград.

Като причина за тежката ситуация в програмата за развитие на селските райони земеделският министър Васил Грудев посочи:

Работата на институцията, която управлява тези средства в лицето на Държавен фонд "Земеделие" през последните девет месеца беше спряла. Година и половина Министерството на земеделието и храните не съумява да проведе процедура за избор на сертифициращ орган. Една година и половина - имаме три провалени поръчки.

Вицепремиерът Цанова обясни потенциалната загуба на безвъзмездна помощ от Европа така:

74 процента от наложените финансови проекти всъщност се дължат на грешки при извършването на процеса на обществени поръчки и те могат да бъдат просто нарушения, но има и такива, които са очевидни злоупотреби.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!