Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е в топ 10 на европейските градове със стратегия за мобилност

Снимка: Архив

На 20 март в Брюксел Европейската комисия ще обяви две важни градски награди – едната за впечатляващи постижения в мобилността (European Mobility Week Award), другата – за устойчиво градско планиране (отново с акцент върху мобилността). Отличията ще бъдат връчени от Виолета Булц, еврокомисар по транспорта и Даниел Калея, който ръководи главна дирекция Околна среда в ЕК.

Бяха обявени обаче градовете-финалисти, както и краткият списък с най-добре представилите са (като при Оскарите и така известните short-lists). Добрата новина за нас е, че София е сред топ 10 на отличените градове в категорията, свързана с Европейската седмица на мобилността. При това за втора поредна година. Все още малко не достига на нашата столица, за да попадне сред номинираните финалисти, които тази година са Лисабон, Малмьо и Скопие. Две столици, едната все още извън ЕС и шведския град, който миналата година спечели наградата в другата категория. Лисабон беше сред трите номинирани града и преди година, като този път са отбелязани усилията на градската управа да подобри условията за пешеходците; Скопие впечатлява с постиженията си в стимулирането на съвместното ползване на автомобили от повече хора, а в Малмьо са отчетени успехите в превръщането на велосипедите в устойчив транспорт. Освен София в краткия списък на градовете с добри практики са още Прага, Валенсия, испанския град Палма, сръбския Крушевац, гръцкия Самос и полския Бялисток. Те всички са определени като градове с дългосрочна визия и стратегия. Тук може и е добре да припомним, че Европейската седмица на мобилността се проведе от 16 до 22 септември миналата година в 2427 големи и малки градове из цяла Европа – абсолютен рекорд до този момент! От тях за наградата са подали заявления 63 от 23 различни държави.

За Наградата за устойчиво градско мобилно планиране ще спорят белгийската столица Брюксел (за впечатляващо иновативните си градски логистини схеми), друга стара европейска столица – Будапеща (за успехите в интегрирането на товарния транспорт в цялостната градска схема) и (отново от Швеция, единствената страна с финалисти и в двете категории) Стокхолм – за стратегията за стимулиране на местната икономика и ограничаване на вредните градски влияния. В краткия списък (извън трите споменати номинирани градове) са още Берлин, Неапол, Ротердам и румънския Пиатра Неамт.

Повече за добрите практики от тези градове ще научите следващата седмица в сутрешното ни „Радиокафе“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!