„Берое“ с инфарктна победа във Велико Търново

Берое“ постигна изключително трудна, но ценна победа при гостуването си на „Етър“ във Велико Търново. Головете за старозагорци отбелязаха Антон Карачанаков и Мартин Камбуров от дузпа. За „болярите“ точен бе Бадара. С постигнатата победа „зелените“ се затвърдиха в челото на класирането с актив от 16т.

Александър Томаш направи само една промяна в титулярния си състав спрямо победата над „Черно море“. Антон Карачанаков започна по крилото, като триото в предни позиции бе допълнено от голмайстора на тима до този момент Педро Еуженио и таранът Мартин Камбуров. Останалите беройци на терена бяха обичайните – Душан Перниш на вратата, Милен Желев, Павел Виданов, Георги Динков и Матеус Леони в отбрана, а халфовата линия бе съставена от капитана Мартин Райнов, Кохей Като и плеймейкърът Карлос Охене.

Беройци бяха подкрепяни от около 200 свои фенове, които бяха пропътували разстоянието до Велико Търново в горещия петъчен следобед. Отново излиза на преден план въпросът защо отбори с публика като „Берое“ и „Етър“ са принудени да играят в работно време, докато на 40-хилядния национален стадион отбори като „Септември“ София играят на осветление пред роднините на футболистите.

На трибуните един до друг срещата изгледаха съотборниците от националния отбор, донесъл ни много радост на незабравимото американско лято от 94-та година  - иконата на Велико Търново Красимир Балъков и треньорът, донесъл 3 купи на Стара Загора и сегашен национален селекционер Петър Хубчев.

Двубоят започна с поделено надмощие при горещото време на стадион „Ивайло“ с лек превес за домакините. Те откриха резултата при първата си по-сериозна ситуация за гол в 19-та минута, когато Димо Атанасов центрира в пеналта, Георги Динков изпусна Алиуне Бадара и африканецът прониза с глава Душан Перниш за 1:0.

Малко след попадението двете агитки за пореден път засвидетелстваха уважението помежду си, скандирайки заедно „Етър и „Берое“ и „Българи юнаци“. Само няколко неособено интелигентни фенове на домакините не спряха да псуват ръководителите на „Берое“, които се намираха в официалната ложа на стадиона.

В 27-та минута беройци стигнаха до златен шанс за изравнително попадение. Вратарят на домакините Христо Иванов увисна при едно центриране и не успя да боксира добре топката, тя попадна у Мартин Райнов, чийто удар срещна дясната греда.

Нямаше обаче как да се спасят домакините от изравняване в 38-та минута, когато след двойни подавания между адашите Камбуров и Райнов, Александров от „виолетовите“ изчисти топката, но право на крака на Антон Карачанаков, който с немного силен, но точен удар с левия крак в долния ляв ъгъл изравни резултата!

На полувремето в игра за „Етър“ се появи Румен Руменов на мястото на Иван Вълчанов.

В 53-та минута старозагорци пропиляха по шокиращ начин кристална ситуация за втори гол. Няколко футболисти в „зелено-бяло“ се озоваха в наказателното поле сами срещу вратаря на „болярите“ Христо Иванов. Първо Павел Виданов би право в Иванов след подаване на Мартин Райнов, след което Матеус Леони при добавката стреля с глава в тялото на Виданов.

След пропуска на беройци последваха силни минути за домакините. Първо в 70-та минута Иван Стоянов пропусна да отбележи останал сам срещу стража на старозагорци. Пет минути по- късно след груба грешка на Кохей Като топката попадна в краката на Бадара, който стреля опасно, но за щастие на старозагорци топката премина на сантиметри встрани от вратата.

И когато срещата отиваше към закономерно равенство, Чавдар Ивайлов фаулира в наказателното поле Педро Еуженио. Главният съдия Ангел Баялцалиев отсъди 11 метров наказателен удар за гостите. Зад топката застана Мартин Камбуров и с плътен удар в центъра на вратата, пазена от Христо Иванов направи резултата 2:1 за „Берое“.

В следващия кръг на Първа лига на 25 септември, понеделник, от 20:00 часа "Берое" е домакин на "Левски". Преди това във вторник, 19 септември, от 16:00 часа беройци гостуват на "Севлиево" в 1/16 финален мач от турнира за Купата на България.

"Етър" - "Берое" 1:2 Бадара 19 мин.; Антон Карачанаков 38 мин., Мартин Камбуров 86 мин.

„Етър“: Христо Иванов - 39 мин. жълт картон, Александър Александров, Веселин Минев( 88 мин. - Иван Петков), Яни Пехливанов, Иван Скерлев, Димо Атанасов - 75 мин. жълт картон, Йордан Апостолов – 61 мин. жълт картон, Георги Сърмов - 54 мин. жълт картон( 71 мин. - Чавдар Ивайлов - 85 мин. жълт картон), Иван Вълчанов( 46 мин. - Румен Руменов), Бадара, Иван Стоянов – капитан; старши треньор: Иван Вутов

„Берое“: Душан Перниш, Милен Желев - 90+5 мин. жълт картон, Павел Виданов - 66 мин. жълт картон, Георги Динков - 84 мин. жълт картон, Матеус Леони( 90+2 мин. - Веселин Пенев), Кохей Като - 23 мин. жълт картон( 89 мин. - Камен Хаджиев), Мартин Райнов – капитан – 51 мин. жълт картон, Карлос Охене, Педро Еуженио, Антон Карачанаков( 73 мин. - Драгош Фиртулеску), Мартин Камбуров; старши треньор: Александър Томаш

Главен съдия: Ангел Баялцалиев