"Берое" на крачка от бронза в баскетболното първенство

"Берое" направи голяма крачка към спечелването на бронзовите медали в Националната баскетболна лига. Пред собствена публика старозагорци поведоха с 1-0 победи срещу "Рилски спортист" след успех с 94:78. В сряда от 19 часа е вторият двубой в серията в Самоков. При победа "Берое" ще спечели бронзовите медали. Ако Рилецо спечели, ще се играе трети решителен двубой в събота от 19 часа в Стара Загора.

Треньорското ръководство не можеше да разчита в този двубой на водещия си реализатор Конър Франкамп, който лекува контузия. В негово отсъствие като гард стартира Пол Милър. Останалите титуляри бяха Тре Когинс, Ники Стоянов, Сашо Янев и Терънс Дженингс. Тихомир Желев, Джеймс Уайт и Станислав Ваклинов също имаха основен принос за успеха, а минути записаха още Евгени Василев и завърналият се след травма Николай Титков.

Берое започна колебливо срещата. Гостите от Самоков поведоха с 0-4, след което поддържаха минимална разлика. Беройци поведоха за първи път в мача при 14-12, но Мартин Маринов отново изпрати гостите напред с тройка. Ваклинов върна забивка за домакините, а до края на частта отново негово точно попадение и две тройки на Желев и Милър дадоха преднина на "Берое" от 25:17.

Преднината на старозагорци бе увеличена на 12 точки от Джеймс Уайт, което бе и най-голямата разлика в мача до този момент. Това даде необходимото спокойствие на играчите в зелено, които не позволиха на Рилецо да се доближи на повече от 6 точки разлика. Полувремето дойде при резултат 45:37.

Берое направи решителната крачка към успеха в третата четвърт, в която стрелбата на "Берое" вървеше почти безотказно. С много висок процент в атака се отличиха Сашо Янев, Тихомир Желев и Пол Милър, с чиито точни попадения домакините вървяха уверено към успеха. Сирената за край на частта дойде при цели 20 точки преднина – 73:53.

В заключителните минути зелените в един момент поведоха с цели 25 точки, а силите на тима от Самоков стигаха само до равностойна игра, която работеше перфектно за "Берое". Последният сигнал в двубоя дойде при краен резултат

Над всички в мача бе Александър Янев, който вкара 29 точки и 8 борби. Много силен мач направиха още капитанът Тихомир Желев с 15 точки, Николай Стоянов с 14 точки и 6 асистенции, и Пол Милър, който бе на крачка от дабъл-дабъл, завършвайки с 13 точки, 9 борби, както и 5 асистенции.