2019 година беше добра година за туристическия бранш. В сравнение с предходните две, когато имаше наводнения, бедствия, човешки жертви и отнесени хотели, тази бе спокойна и мирна. Това изявление направи Румен Драганов- директор на Института за анализи и оценки в туризма, които уточни, че в края на месец октомври у нас са влезли 96 000 чужди туристи повече спрямо същия период на миналата година.
Драганов красноречиво подчерта, че по информация от двете черноморски летища във Варна и Бургас са отчетени 8,5 % по- малко пристигнали в страната туристи. Като цяло Черноморието пикира надолу. Причините са много, но презастрояването и предлагането на туристически продукт, който не отговаря на очакваното качество са сред основните, смята Драганов.
През 2018 година на Черно море са почивали 200 000 туристи, които през настоящата година не са подновили резервациите си. Не е ясно колко са и действителните загуби за бранша, въпреки, че някои изчисления сочат около 36 милиона лева от фалита на международната агенция „Томас Кук“. Експертът сподели, че туристи от Англия и Германия, дошли в страната ни с организирано пътуване, използват законодателството на техните страни, в качеството си на потребители, за да получат обезщетение, когато има разминаване между договорените и получените туристически услуги. Те могат да предяват иск за обезщетение в рамките на три години. Някои обезщетения стигат и до четири цифрени суми, а други получават намаление при следващо пътуване, уточни Румен Драганов.
Драганов не забрави да отбележи, че Велинград е постигнал ръст от 18,5 % повече туристи, спрямо миналата година. Ръст бележат София, Пловдив и Велико Търново. Той идва от развитието на културен туризъм в градска историческа среда, нискотарифните авиокомпании и от платформите за споделени пътувания.
В предаването "Репортер" експертът отбеляза, че 540 000 българи ще пътуват за предстоящите празници. Сънародниците ни предпочитат домашната семейна обстановка за Коледа, но за Нова година търсят каменни къщи за гости, вили, спа, уелнес и ски курорти. Около 140 000 българи са избрали да почиват по празниците в чужбина. Нашите курорти по Черно море и планинските ни перли очакват 170 000 чужденци, предимно от Гърция, Македония,Турция, Румъния и Сърбия. Все повече туристи от Испания, Германия, Англия и други европейски страни идват в България, като много от тях са на посещение при роднини и приятели, допълни Румен Драганов.
Има ли разминаване в оценката му за бранша и Министерството на туризма може да чуете в интервюто на Мила Маринова в прикачения звуков файл:
Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..
„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..
Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете уж..
Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..
Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...
„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни, Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..
"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..
В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...
Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..
Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net