Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По официални данни един човек на седмица умира на работното си място

Ваня Григорова
Снимка: Личен архив

Световният ден за безопасност на труда, 28 април, започва да се отбелязва от Международната организация на труда (МОТ) през 2001 година. 28 април е и Международен ден на световното синдикално движение, посветен на паметта на загиналите и знак на солидарност с пострадалите при трудови злополуки, които се отбелязва в повече от 100 страни в света. 
Международната конфедерация на свободните профсъюзи и международното синдикално движение превърнаха този ден в събитие от световен мащаб, като разшириха неговата тематика и го свързаха с въпросите за устойчивата заетост и условията на труд. 

 По данни на Международната организация на труда всяка година 2.2 милиона работници по света умират поради трудови злополуки и професионални болести. Загубите от това възлизат на 4% от брутния вътрешен продукт в световен мащаб.

В интервю, икономическият съветник на КТ "Подкрепа", Ваня Григорова заяви, че вярната статистика за травмите и злополуките, с фатален край, се съдържа в Инспекциите по труда в страната, но по официални данни, по един човек на седмица умира в България на работното си място. "За съжаление хората не са склонни да  регистрират нараняванията си, като трудова злополука, защото смятат, че ще разсърдят работодателя си, а след това той ще търси начин да се освободи от тях", заяви Григорова и посъветва, всеки пострадал на работното си място да заяви това и потърси правата си.

Ваня Григорова заяви, че "последните оповестени данни за безработицата в България, са около 14 април, след тази дата служителите в Агенцията по заетостта са били принудени да подпишат декларация, че няма да съобщават броя на регистрираните безработни в страната". 

В КТ "Подкрепа" до седмица очакват точни сведения за безработицата в страната по общини. "Тя е необходима, за да се направи обективен анализ на ситуацията в страната. Да разберем, във връзка със засиленото търсене на сезонни работници, в кои общини има най- голям потенциал за наемане на работници в земеделието", уточни още Григорова.
"Извънредното положение и последвалата криза изваждат на предан план много поуки. 100 000 безработни не са проблем, ако правителството реши да не е само наблюдател на икономическите процеси, а да стане активен  участник в тях, защото Корона кризата е криза на глобализма. Тя ни показа, че ако позволим цялото производство да бъде източено, то ние ставаме зависими. Нашият суверенитет зависи от това, дали правителството най- сетне ще реши, да развива реална икономическа дейност", допълни още Григорова.
Дали останалите без работа, заради COVIT-19, са подходящата работна ръка за бизнеса, които все се оплаква от липса на кадри? Защо според Ваня Григорова, правителството има абсурдно поведение, а бизнесът изнася манипулативни твърдения, по много въпроси, чуйте в интервюто на Мила Маринова в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

14 родни производители представиха България в един от най-старите търговски панаири за храни, напитки и селскостопански стоки

България взе участие за 34-ти път в най-голямото световно изложение за храни, напитки и селскостопански стоки - "Зелена седмица Берлин 2025". То се проведе от 17 до 26 януари в немската столица и събра участници от над 60 страни.  България взе..

публикувано на 30.01.25 в 15:17
Десислава Петкова - брокер агенция

Имотният пазар в Стара Загора през 2025г. – новото строителство в кварталите все по-предпочитано

Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..

публикувано на 24.01.25 в 14:08
проф. Мартин Иванов

Забравяйки миналото, сме осъдени да го повторим

Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов .  309 документални разкази  са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..

публикувано на 23.01.25 в 05:55
Любомир Аламанов

От предизборни заявки до поети ангажименти: Тръмп отново в Белия дом

В първата официална реч на 47-ия американски президент Доналд Тръмп чухме много от предизборните му заявки, казани вече като сериозно поети ангажименти, които той ще изпълни. Чуха се и много силни изказвания, които притесниха много хора. Всички с интерес,..

публикувано на 22.01.25 в 14:39

Какво да очаква IT браншът през 2025 г.?

По данни на Търговския регистър нови 450 компании в IT сектора са регистрирани у нас през миналата година. Сред тях има и големи чуждестранни фирми, които навлизат на българския пазар, каза председателят на Асоциация „IT Стара Загора“ Боряна Пейчева. Тя..

публикувано на 20.01.25 в 15:35
Мария Горчева в студиото на Радио Стара Загора

Мария Горчева: Необходима е оценка за дисциплината в училище

Предложение на Синдикат „Образование“ да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа, ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на..

публикувано на 20.01.25 в 08:56

Владимир Петков: Нова Зеландия е прекрасно място, струва си да се посети

Владимир Петков е българин, който от над 20 години живее в Нова Зеландия. Той е завършил в образованието си в Корнел, САЩ , специалност микроикономика и след това започва работа в Уелингтън , столица на Нова Зеландия. Преподавател е в тамошния..

публикувано на 17.01.25 в 08:31
Стефан Шоселов

Без компенсации за високите цени на тока бизнеса е заплашен от фалити

Без подкрепата за бизнеса заради високите цени на електричеството на свободния пазар ще се стигне до фалити, а и до намаляване на приходите в държавната хазна. Това заяви за Радио Стара Загора Стефан Шоселов, бизнесмен и председател на..

публикувано на 15.01.25 в 09:31

В деня на Банго Васил: Сегрегацията е най-голямата пречка за напредъка на ромската общност

Сегрегацията и дискриминацията са основните пречки, които ромската общност среща в опитите си за приобщаване в обществото. Това каза за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, председател на УС на Сдружение „Свят без граници“. Той гостува в предаването..

публикувано на 14.01.25 в 12:08
Пламен Донев, член на УС на ИДЕС

ИДЕС: Предложените промени в държавния бюджет поставят бизнеса в неконкурентно положение

Обсъжданите промени в държавния бюджет, предложени от Министерския съвет на 51-то Народно събрание, поставят бизнеса в България в неконкурентно положение. Това посочват от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) в официална..

публикувано на 13.01.25 в 14:50