Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Левски може би е роден през 1840 г., а не през 1837 г.


Възможно е рождената година на Апостола на свободата Васил Левски  да е 1840 г, а не както бе прието досега 18.07.1837 г. Османистът д-р Григор Бойков и  един от най-изтъкнатите изследователи на живота и делото на Васил Левски проф. д-р Пламен Митев са изградили тази  своя научна хипотеза на базата на преведените и проучени турски регистри на населението на гр. Карлово от 30-те и 40-те години на 19 в.  Според данните в тях, името на Васил Иванов Кунчев се появява за първи път  през 1840 година.  Това налага да се преосмисли рождената година на Апостола.

"И за  18.07.1837 г. нямахме преки доказателства, че е точната рождена  дата на Левски.  Тя се налага в публичното пространство от спомените на неговите роднини. Първият братовчед на Левски – Васил Караиванов свързва раждането му със една сватба в Карлово", припомни за РСЗ проф. Пламен Митев

  През последните 20-30 години информацията от протоколите от разпитите на участниците в арабаконашкия обир и от казаното от Левски  в първия му разпит пред турския съд,  ражда хипотезата, че той е бил по това време на 26-27 години. Това означава, че е роден през 1846 г.  В подкрепа на тази версия е и информацията за външния вид на Левски на гърба на снимката, предоставена на българската наука от младия историк Виктор Комбов през 2018 г. след работа с архивите на Османската империя, а преди това открита от млад турски учен. В текста се посочва и възрастта му – приблизително на 26 години.

  След публикация във в. „Съветник“ по повод разстрижването на Дякон Игнатий за да хвърли расото, се посочва, че когато се е замонашил – през 1858 г.  е бил 15 годишен. Това твърдение налага  за рождена  година  на Васил Иванов Кунчев 1843 г.

  Но тези две предполагаеми години на  раждането му – 1843 и 1846 г.  не са подкрепени и до днес от автентични документи, посочи проф. Митев.

„Надявам се  до края на годината, документите, които преведе и проучи младият учен д-р Григор Бойков да бъдат публикувани официално. Това ще  доведе до сериозни дебати сред историците, които ще преосмислят вероятно  рождената дата на Апостола“ завърши проф. Митев




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Обич и песен" отново в Стара Загора

За трето поредно лято популярни български изпълнители ще гостуват в Стара Загора с концерт от националното турне “Обич и песен 2024“. "Много приятен звезден букет от любими музиканти ще радва публиката и във вашия град. Трудно се организира подобно..

публикувано на 12.07.24 в 13:18

Старозагорският куклен театър търси стари шапки, стенни часовници и куфари

За нуждите на 13-тата Творческа лаборатория „Без корени“, която започва на 21 юли,Старозагорският куклен театър се обръща към своята публика за помощ.  В името на експеримента с различни материали, ще са необходими стари: шапки – тип бомбе,..

публикувано на 09.07.24 в 15:36
Димо Генов в Галерия

Художникът Димо Генов: Творейки правим автопортрет на живота си

Днес рожден ден празнува Димо Генов, един от най-харизматичните художници на Стара Загора. За по-младите си колеги той е не само любим учител, а вдъхновяващ пример за пословично трудолюбие и отдаденост към изкуството. Помня, че едно от първите ми..

публикувано на 09.07.24 в 13:20
Огнян Георгиев

Всяка песен разказва история

Песента „Сънят на ореха“ е сред финалистите в Националния конкурс „Бургас и морето" 2024 . Автор на текста е Йордан Пеев, поет, драматург и писател. Музиката е на Митко Динев. Новата песен, с подчертано шлагерно звучене, ще бъде представена пред публика..

публикувано на 08.07.24 в 17:25

Генко Гешев: Ще съживим "Тракийска лира"

Организирането на нови събития и инициативи в сферата на културата като фестивали, концерти, конкурси е целта на новосъздаденото общинското предприятие „Арт Сцена – Стара Загора“, каза избраният за ръководител на звеното проф. Генко Гешев...

публикувано на 08.07.24 в 10:12

"Музата Арт Фестивал" ни връща към българското

Какво е да имаш муза? За творците - може би най-ценния инструмент, а за трима ентусиасти с различни професии, музата се крие в природата на Родопа планина. Фотографът Невена Цветкова, барманът Ива Герджикова-Дончева и инженерът Раденко Велинов имат..

публикувано на 05.07.24 в 18:04

Откриват експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024 в зала „Лубор Байер“

Представителството на СБХ - Стара Загора кани ценителите на изобразителното изкуство и гостите на града на откриването на експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024. То ще бъде на 5 юли от 18:00 ч., в дома на старозагорските художници – изложбена зала..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Силвия Дончева, Муна Афез, Матео и Омар гостуваха в студиото на Радио Стара Загора.

Ученици от Тунис са на театрален обмен в Стара Загора

Театрална ученическа група от Тунис гостува на своите талантливи съмишленици от трупата "Приключенците на франкофонския театър" в Стара Загора. Двете ученически трупи ще представят своите спектакли пред публика в петък от 19 ч. в Регионална..

публикувано на 04.07.24 в 16:18

Нови награди за талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора

Нови награди прибавят към колекцията си талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора с ръководител Светла Тодорова. Те са заслужили първа награда за най-добър спектакъл във възрастова група 14-19 г. За “Най-чудното чудо” по Стефан Цанев от..

публикувано на 04.07.24 в 11:34

Ромео и Жулиета танцуват под звездите

Четири поредни вечери са предвидени за премиерата на мюзикъла „Ромео и Жулиета“ , по драмата на Уилям Шекспир и музика на Жерар Пресгурвик. На 19, 20, 21 и 22 юли, на сцената на Античния форум "Августа Траяна" , под звездното небе,..

публикувано на 03.07.24 в 16:50