Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Стоянов: Медиите ни губят времето с излишни приказки

Христо Стоянов

Христо Стоянов е свободен писател. Той обича да използва словото, като локомотив на мисълта си. Размислите му са като тежка влакова композиция, която пристига точно и навреме, за да ни отвори очите, за още една гледна точка, за света и хората около нас. Събеседването с него върви гладко, защото е от провокативните писатели, които не робуват на вътрешномисловна цензура. Признавам, че повод за този разговор е последната му книга, със заглавие "Записки по българските пандемии". 

"Българинът по принцип се е превърнал в пандемия, за човечеството. Много нихилистично звучи, но за съжаление е така. Българинът никога не е бил отговорен, той няма тежест. Той гледа на света през амбразурата на своя фризер. Има ли нещо във фризера, значи е добре, няма ли нищо, всички са виновни, само не и той, че не е вкарал нищо, и няма пари, да си плати тока, за да поддържа достатъчно изстудена камерата. Ето, това са страшни неща! И това не е високопарен нихилизъм, и не опит да се правя на интересен. Страшното идва от това, че той няма модели за поведение, няма аристокрация, няма интелигенция, като хората. Кого да последва? Актьорите, които искат да играят, а през това време всички останали гилдии са стопирани. Галериите са затворени, книжарниците и библиотеките също, но актьорите биват противопоставяни на цялата останала интелектуална част. Ето, това е страшното. Липсват модели на поведение", категоричен е писателят. 

На въпроса: "Трябва ли медиите да се превръщат, всекидневно, в броячи на спасени и изгубени човешки животи, под маската на прозрачна информираност, защото, ако това е така, трябва да бъдем информирани, за пътнотранспортните злополуки, за останалите без работа, без дом, без препитание, за емигриралите ...Къде е границата на премерената и на манипулативната  информираност?" Стоянов отговори с думите: 

"Медиите ни губят времето с излишни приказки. Има един куп неща, които могат да се кажат. Тук става въпрос за една друга, медийна, пандемия! От една страна КОВИД-19, от друга, засилен страх през медиите, защото те действат като отразител, като лупа, която фокусира всички сили върху това. Ние не можем без медиите, живеем в такова общество, но която и медия да отвориш, първата й страница, независимо дали е онлайн, дали е на хартиен носител, дали е радио, или телевизия, винаги започва с това. Ето, ние в момента говорим за това, а има други неща, за тях може да се говори. Светът не е свършил. Целият свят свършва, когато някой затвори очи, а останалите...Какво става с останалите? Ние сме живи! Нека покажем, че сме живи, не е задължително да излезем навън, за да покажем, че сме живи, да си жив означава, да пазиш околните, да ги щадиш."

За Христо Стоянов мъжката дума има тежестта на закон. Като писател познава стойността на думите, а това допълнително обуславя законността на словата му. Признава, че има много спирки по пътя си, но най-важната от тях се е оказала смъртта на майка му. "Всъщност, ако ме гледа отнякъде, ще разбере как ме е възпитала, защото най-важното нещо в живота ми, не е моето раждане, а смъртта на тази, която ме е родила", болезнено казва писателят, за когото декември е плеада от лични празници, но "Може би, декември е бил най-хубав, когато, като дете, съм чакал подаръците, сега е тъжен месец", категорично заявява Стоянов. 

Цялото интервю с Христо Стоянов чуйте в прикачения звуков файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Ролята на киното е да вълнува!"

Ели Скорчева е тазгодишният носител на наградата "Златна липа" за цялостен принос в киното, която й бе връчена на официалното откриване на 11-то издание на Международния фестивал за ново европейско кино "Златната липа". По традиция, актрисата..

публикувано на 03.06.24 в 11:44

Проф. Пенчо Пенчев: Бъдете критични читатели

Днес, от 17.30 часа, в Литературно-художествен музей "Чудомир" Пенчо Пенчев ще представи книгата си "Стопанска България 1879-2008 г."  Роденият в Казанлък преподавател по История на икономическите теории, Сравнителна политическа икономия и Стопанска..

публикувано на 30.05.24 в 13:30

Расте интересът на българите към пътуванията

В следващите 3 месеца се очаква много български туристи да пътуват у нас и в чужбина. Интересът се възвръща след пандемията, не само в Балканския регион и Средна Европа, но и към екзотични дестинации - Тайланд, Сингапур, Малайзия, Япония, САЩ, Австралия...

публикувано на 29.05.24 в 12:46

„Красива птичка с цвят зелен” е умело съчетание на две изкуства

Съвместната продукция на Драматичен театър „Гео Милев” и Старозагорската опера „Красива птичка с цвят зелен” ще бъде представена отново пред публика на 10 и 11 юли на Античния форум в Града на липите. Това обявиха директорът на операта Огнян..

публикувано на 27.05.24 в 17:01
Д-р Даниела Каршакова

Няма интерес към професията на спешните медици

На 27 май отбелязваме световния ден на спешната медицина. Няма интерес към професията на спешните медици и в момента във филиалите за спешна медицинска помощ в област Стара Загора се търсят трима лекари. Това съобщи за Радио Стара Загора д-р..

публикувано на 27.05.24 в 10:04

Старши учител от село Ръжена е носител на почетното отличие „Неофит Рилски“

Величка Момчева, която е старши учител в начален етап в ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий" село Ръжена, получи най-високото отличие, присъждано в образователната система на Република България - „Неофит Рилски“.  Учредено е през 1996 г., и по традиция се..

публикувано на 25.05.24 в 09:05
Бернард Конфортов

Българите във Великобритания няма да могат да гласуват за евродепутати на 9-ти юни

По време на предстоящите на 9-ти юни избори за български и европейски парламент, постоянно пребиваващите във Великобритания български граждани на практика няма да могат да дадат вота си за избора на български евродепутати. Причината е, че в Изборния..

публикувано на 23.05.24 в 17:08

Балканска регионална конференция, посветена на Европейския Зелен Пояс, се проведе в Хасково

Балканската регионална конференция, посветена на Европейския Зелен Пояс се проведе от 14 – 16 май в Хасково и региона. Събитието бе организирано от EuroNatur - Германия, в партньорство със Зелени Балкани и Българска фондация Биоразнообразие и е част от..

публикувано на 20.05.24 в 13:05

С какво трябва да се борят у нас пациенти с рядко заболяване

16 май e обявен за Mеждународен ден за повишаване на осведомеността за рядкото заболяване Кисти на Тарлов. „Сдружение на Тарловите пациенти в България- Лечение без граници“ участва активно в кампанията, защото заболяването не е широко известно или..

публикувано на 15.05.24 в 16:34
отец Йордан Карагеоргиев

Отец Йордан Карагеоргиев: Всеки се бори със стръмнините в душата си

Първата неделя след Възкресението на Христос се нарича Светла или Нова неделя. По-популярна е с названието Томина неделя , защото в този ден, в православните храмове, от Светото евангелие се чете за явяването на Христос пред учениците му, между които бил и..

публикувано на 12.05.24 в 13:10