Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Гълъбинов: Предоляваме кризата с насърчаване на потреблението и привличане на инвестиции

Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова

За преодоляване на кризата, предизвикана от коронавируса, трябва да се насърчава потреблението в страната. В тази връзка е необходимо разходването на публичните разходи да е целенасочено и разумно, за да не задълбочи някои фискални и макроикономически проблеми, а да стимулира възстановяването на отделните отрасли на икономиката, коментира за Радио Стара Загора икономистът Румен Гълъбинов.

Освен предприетите от правителството мерки за подкрепа на бизнеса би могло да се предприемат и други мерки, включително и по линия на ДДС, за намаляване данък добавена стойност за храните в магазините и на лекарствата в аптеките. Ефектът от прилагането им ще доведе и до смекчаване на социалните неравенства. Икономистът предлага, като добра мярка за подкрепа на малкия и среден бизнес и особено за малките семейни бизнеси, да бъде вдигнат прага на регистрация по ДДС на 100 000 лева годишно. Фирмите с оборот по-малък от 100 000 лева да плащат патентен данък. Това ще облекчи този сегмент на бизнеса, като разходи и ще стимулира местните бюджети по Закона за местните данъци и такси. Тези мерки, комплексно и последователно приложени, ще дадат резултат и във възстановяването на икономиката и преодоляване на социалните диспропорции по отношение на доходите и социалния статус на населението в страната.

  Комплексният подход  на действащите сега мерки за стимулиране на вътрешно търсене и потребление, насочени към определени бизнеси, трябва да се съчетае и с мерки за стимулиране на предлагането. Това са мерки, които стимулират инвестициите, иновациите, финансирането на науката и образованието. В настоящата ситуация една част от мерките трябва да се насочат към преструктуриране, подобряване и усъвършенстване на  здравната система, защото тя бе поставена под голямо напрежение.

Привличане на големи инвеститори е важна мярка в процеса на възстановяване на икономиката. „Това е наложително, смята Румен Гълъбинов, защото не бихме се справили с кризата само с бюджетна подкрепа и средства от европейските фондове. Трябва да се търсят частни инвеститори, примерно с покана към големи технологични гиганти, компании от сферата на сегашните модерни технологии, да инвестират в България. В кризата тези компании от интернет бизнеса, облачните технологии, изкуствен интелект не пострадаха, а увеличиха пазарната капитализация и търсят начини в момента да инвестират в различни държави по света. Тези технологии ще предопределят хода на икономиките в бъдеще.“

Окуражаващо за възстановявате на икономиката, във втората половина на 2021 година, е процесът на производство, разпространение и масово ваксиниране на населението. Експертът прогнозира, че не би следвало да очакваме следващо затваряне на икономиката, а по-скоро постепенното и отваряне, за да се достигне предкризисния начин на работа. Очаква се и преструктуриране на икономиката към по-високо технологично ниво. Трябва да се преразгледа и концепцията за възстановяване на най-пострадалите браншове от бизнеса, като туризма и търговията например. Търговията по Интернет вече е много застъпена и този и сегмент ще продължи да се развива, с увеличение на оборотите на  доставките по цялата верига на добавената стойност. В глобален мащаб тези вериги се пренареждат и България може да се позиционира по-благоприятно и като местоположение, което има от гледна точка на логистика и като интектуален потенциал, който има и технологични инвестиции, за да извлече повече ползи от цялата тази ситуация. Положителният ефект на кризата с коронавируса е, че тя катализира процеси, които в друга ситуация щяха да се развиват по-бавно във времето, категоричен е Румен Гълъбинов.Цялото интервю на Диана Абрашева с Румен Гълъбинов може да чуете в прикъчения звуков файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

14 родни производители представиха България в един от най-старите търговски панаири за храни, напитки и селскостопански стоки

България взе участие за 34-ти път в най-голямото световно изложение за храни, напитки и селскостопански стоки - "Зелена седмица Берлин 2025". То се проведе от 17 до 26 януари в немската столица и събра участници от над 60 страни.  България взе..

публикувано на 30.01.25 в 15:17
Десислава Петкова - брокер агенция

Имотният пазар в Стара Загора през 2025г. – новото строителство в кварталите все по-предпочитано

Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..

публикувано на 24.01.25 в 14:08
проф. Мартин Иванов

Забравяйки миналото, сме осъдени да го повторим

Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов .  309 документални разкази  са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..

публикувано на 23.01.25 в 05:55
Любомир Аламанов

От предизборни заявки до поети ангажименти: Тръмп отново в Белия дом

В първата официална реч на 47-ия американски президент Доналд Тръмп чухме много от предизборните му заявки, казани вече като сериозно поети ангажименти, които той ще изпълни. Чуха се и много силни изказвания, които притесниха много хора. Всички с интерес,..

публикувано на 22.01.25 в 14:39

Какво да очаква IT браншът през 2025 г.?

По данни на Търговския регистър нови 450 компании в IT сектора са регистрирани у нас през миналата година. Сред тях има и големи чуждестранни фирми, които навлизат на българския пазар, каза председателят на Асоциация „IT Стара Загора“ Боряна Пейчева. Тя..

публикувано на 20.01.25 в 15:35
Мария Горчева в студиото на Радио Стара Загора

Мария Горчева: Необходима е оценка за дисциплината в училище

Предложение на Синдикат „Образование“ да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа, ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на..

публикувано на 20.01.25 в 08:56

Владимир Петков: Нова Зеландия е прекрасно място, струва си да се посети

Владимир Петков е българин, който от над 20 години живее в Нова Зеландия. Той е завършил в образованието си в Корнел, САЩ , специалност микроикономика и след това започва работа в Уелингтън , столица на Нова Зеландия. Преподавател е в тамошния..

публикувано на 17.01.25 в 08:31
Стефан Шоселов

Без компенсации за високите цени на тока бизнеса е заплашен от фалити

Без подкрепата за бизнеса заради високите цени на електричеството на свободния пазар ще се стигне до фалити, а и до намаляване на приходите в държавната хазна. Това заяви за Радио Стара Загора Стефан Шоселов, бизнесмен и председател на..

публикувано на 15.01.25 в 09:31

В деня на Банго Васил: Сегрегацията е най-голямата пречка за напредъка на ромската общност

Сегрегацията и дискриминацията са основните пречки, които ромската общност среща в опитите си за приобщаване в обществото. Това каза за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, председател на УС на Сдружение „Свят без граници“. Той гостува в предаването..

публикувано на 14.01.25 в 12:08
Пламен Донев, член на УС на ИДЕС

ИДЕС: Предложените промени в държавния бюджет поставят бизнеса в неконкурентно положение

Обсъжданите промени в държавния бюджет, предложени от Министерския съвет на 51-то Народно събрание, поставят бизнеса в България в неконкурентно положение. Това посочват от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) в официална..

публикувано на 13.01.25 в 14:50