Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Евгени Евгениев: Перспективите на България за финансиране по програма "Хоризонт Европа 2021-2027" са много добри

Евгени Евгениев
Снимка: личен архив

Рекорден бюджет има програмата „Хоризонт Европа 2021-2027“ на ЕС, която ще финансира проекти за научни изследвания и иновации с 95,5 млд. евро. Програмата стартира от април тази година.

Програмата може да се раздели на 3 основни стълба – първият е отделен за фундаменталната наука, за който са заделени 25 млд. евро. Във втория и третия стълб има новости. Вторият засяга глобални предизвикателства и конкурентоспособност на европейската промишленост и по-специално възможните партньорства между частния бизнес и научните институти и университети в 6 клъстера – „Здравеопазване“, „Култура и творчество“, „Гражданска сигурност за обществото“, „Цифрова сфера, промишленост и космическо пространство“, „Климат, енергия и мобилност“, „Храни, биоикономика и природни ресурси, селско стопанство и околна среда“. За този стълб са заделени най-много средства 52 млд. и 650 млн. евро. Третият стълб, който също е нов и е наречен „Иновативна Европа“. Там се заделя ресурс от порядъка на близо 14 млд. евро, от които 3 млд. евро са за Европейския институт за иновациии технологии  и около 11 млд. евро са за за новия Европейски иновационен съвет, който финансира иновативни бизнеси, много често  от малки и средни предприятия и стартиращи фирми. Има и разширяващо засилване на европейското научноизследователско пространство, за което държавите-членки са договорили 3 пъти по-голям бюджет от порядъка на 4 млд. евро, където специално се отпускат средства за проекти, в които страни като България, Чехия, Унгария, Полша, които са с по-нисък интензитет на научно-изследователска дейност, ще могат да бъдат водещи с оглед подобряване на иновационото разделение в ЕС, т. е бенефициенти от тези държави ще могат да бъдат координатори на проекти.

По какъв начин се разпределят средствата между страните от ЕС,  какво е мястото на България и какви са основните проблеми пред усвояването на средства, кои са основните бенефициенти и какви са препоръките за подобряване на участието на наши бенефициенти по програмата? Какви средства са предвидени в „Хоризонт Европа“ за научни изследвания и иновации, свързани с борбата срещу COVID-19? 

Отговори на тези въпроси дава доц. Евгени Евгениев, който отговаря за сектор "Наука" в Постоянното представителство на Република България към Европейския съюз в Брюксел. Преди това има 10-годишен опит като икономист в Световната банка, а по-същото време преподава във Висшето училище по застраховане и финанси. Между 2016-2018 г. е съветник на министъра на образованието и науката в областта на политиката за научноизследователска инфраструктура. В началото на тази година той издаде книга на тема "Рисковото финансиране в Израел и препоръки за България"

Интервюто на Силвана Налбантова с доц. д-р Евгени Евгениев можете да чуете в звуковите файлове:








БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Станчо Ставрев, кмет на община Тунджа.

Населението на община Тунджа се увеличава с предимно млади хора

С тържествена сесия на общинския съвет започна Празника на община Тунджа, който се отбелязва на 22 април.  На нея сс званието "Почетен гражданин на Община Тунджа" беше удостоен Атанас Мерджанов- народен представител  от ямболския избирателен..

публикувано на 22.04.24 в 11:17

Тодор Гондов: Манастирът на Григорий Синаит се е намирал до някогашното село Дупница в днешна Турция

" Много са предположенията за древната област Парория и манастирът на Свети Григорий Синаит. Първият исихастки манастир, който по нищо не е отстъпвал на подобните в "Метеора". Синаитският манастир е бил средище на много известни български светци, като..

публикувано на 19.04.24 в 11:44
Ангел Джамбазки

Джамбазки: Курсове по икебана за миньори - това бъдеще осигуриха за енергийната ни система управляващите в България

 „Интересът на българската енергетика не се защитава от българските евродепутати в Брюксел. Само двама сме там, с Андрей Слабаков, които говорим от години, че Зелената сделка оставя България без енергетика и съкращава работни места. Българските..

публикувано на 17.04.24 в 17:35

Феноменът "Ел Ниньо" отслабва, настъпва "Ла Ниня"

Пренос на топъл въздух от Северна Африка към Европа е причина за необичайно горещото време през последните дни у нас, съобщи Симеон Матев, доктор по климатология и автор в платформата „Климатека“. Той алармира за глобално затопляне с бързи темпове,..

публикувано на 15.04.24 в 12:35

Проф. Марин Добрев: В автентичния си вид от 30-те години Халите се оказаха най-подходящата сграда за Градска художествена галерия

„Всяко едно поколение в Стара Загора формира свое отношение и принос към културните сгради на Стара Загора и много ревниво ги пази“. Това каза по Радио Стара Загора културологът проф. Марин Добрев. В Световния ден на културата и опазване на..

публикувано на 15.04.24 в 11:56
https://www.facebook.com/photo/?fbid=387099837400706&set=a.253387987438559

Задава се „Dr. Rock Fest 2024"

Мнозина го познават като очен хирург, но освен медицината д-р Станимир Трошев има и друга голяма страст – музиката. Той е басист на групата “Led 7” и в ефира на Радио Стара Загора разказа за първите си трепети по рок музиката. Връщайки се назад..

публикувано на 13.04.24 в 15:10
Георги Вулджев

Икономист: Проблемът с фискалния резерв е преувеличен

К ато цяло се преувеличава проблемът с фискалния резерв. Тези пари по всяка вероятност ще бъдат възстановени в по-голямата си част до края на текущия месец. През април много често има плащания по държавния дълг или други текущи разходи и  в тази ситуация..

публикувано на 11.04.24 в 14:21

Липсата на държава в ромските махали е заплаха за националната сигурност

Голяма част от проблемите в ромските квартали, включително на инфраструктурата може да бъдат решени тогава, когато в кварталите се сложи ред и законност. Това коментира за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, управител на сдружение „Свят без..

публикувано на 08.04.24 в 17:10

На 7 април отбелязваме деня на здравето и здравните работници

На днешния 7 април отбелязваме Световния ден на здравето и честитим професионалния празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България се..

публикувано на 07.04.24 в 09:35

Казанлъчанин предоставя транспорт за бала на деца с двигателни проблеми

Собственик на частни линейки от Казанлък ще вози безплатно за бала абитуриенти със специални потребности. За втора поредна година Иво Иванов протяга ръка на младежи с физически увреждания, за да могат да изживеят заедно със съучениците си..

публикувано на 05.04.24 в 16:44