Голям Камбуров донесе инфарктна победа на "Берое"

Легендарният Мартин Камбуров се завърна по страхотен начин в "Берое". 40-годишният голмайстор отбеляза два гола при успеха с 2:1 като гост на "Ботев" Враца броени часове, след като се завърна в клуба. Още по-впечатляващо бе, че Камбуров вече има цели 248 гола в българския футболен елит, а второто му попадение днес бе отбелязано със задна ножица.

Димитър Димитров за пореден път този сезон избра да започне с трима в отбрана в лицето на Илиас Хасани, Теди Мезаг и Георги Ангелов, по фланговете оперираха Стив Фуртадо и Александър Василев, като опорни полузащитници действаха Александър Цветков и Карлос Охене, плеймейкър бе Гаюс Макута, а в атака действаха завърналият се едва вчера Мартин Камбуров и португалеца Еривалдо.

Тежкият терен на стадион "Христо Ботев" даде отражение на играта още в първите минути, които бяха доста тежки за беройци. Именно подхлъзване в отбраната на гостите позволи на Христо Златински да се озове в опасна позиция, капитанът на врачани подаде към Петър Атанасов, който обаче уцели Илиас Хасани, вместо да вкара топката в опразнената от Генадий Ганев врата. Малко след това Бабунски бе намерен на голова позиция, но не успя да уцели добре топката. Последваха нови пропуски на Атанасов и Даниел Генов, но само за да се оправдае футболната максима, че когато не вкараш, ще ти вкарат гол. В 12-та минута Мартин Камбуров изигра изключително умно ситуацията при побутване от страна на бившия бероец Аласан Ндиайе в наказателното поле и принуди главния съдия Волен Чинков да отсъди дузпа. Зад бялата точка, разбира се, застана самият Камбуров, който стреля по земя в долния десен ъгъл, стражът на "Ботев" Красимир Костов успя да избие топката, но тя все пак влетя в мрежата за 0:1. Радостта на старозагорци обаче не трая особено дълго, защото в 19-та минута домакините изравниха. Даниел Генов проби отдясно, центрира в наказателното поле, Бабунски отклони с глава към оставения непокрит Мартин Николов, който засече ефектно кълбото под гредата за 1:1.

След попаденията двубоят се поуспокои за няколко минути, но като цяло "Ботев" изглеждаше по-опасният отбор на терена. В 33-та минута Даниел Генов отправи много коварен изстрел от средно разстояние, топката тупна точно пред Ганев, но излезе на няколко сантиметра в аут. До края на полувремето Бабунски уцели греда, но след сигнал за засада.

Втората част започна отново с положение за домакините. Даниел Генов бе изведе очи в очи с Генадий Ганев, но не успя да го преодолее. Въпреки извършените смени и от двамата треньори, нивото на срещата на спадна, а до края имаше голови положения и пред двете врати. В 67-та минута Бабунски стреля ефектно със задна ножица, топката срещна гредата, след което бе вкарана във вратата на "Берое", но голът бе отменен заради засада. В 80-та минута отново Даниел Генов пропусна страхотен шанс да донесе победата за врачанския тим. В 88-та минута се стигна до подобна чиста ситуация и пред другата врата. Гаюс Макута изпревари за топката вратаря на домакините, върна към точката на дузпата за Камбуров, който обаче стреля право в бранител на "Ботев". Малко по-късно обаче големият голмайстор донесе победата на "Берое" след страхотен ножичен удар.

С този успех беройци вече имат 31 точки и заемат пето място в класирането. Следващата неделя от 14:30 ч. старозагорци приемат столичния "Славия".

"Трите точки са може би единственото добро нещо от този мач", коментира за Радио Стара Загора спортният директор на "Берое" Валентин Грудев. Цялото интервю с него чуйте в прикачения звуков файл.

"Ботев" Враца - "Берое" 1:2 Мартин Николов 19 мин.; Мартин Камбуров 13 мин., 90 мин.

"Ботев" Враца: Красимир Костов, Аласан Ндиайе, Атанас Зехиров, Венцислав Керчев, Даниел Гаджев( 56 мин. - Чавдар Ивайлов), Даниел Генов, Дориан Бабунски( 80 мин. - Валери Домовчийски), Илия Миланов - 31 мин. жълт картон, Мартин Николов, Петър Атанасов( 73 мин. - Никола Колев), Христо Златински - капитан; старши треньор: Антони Здравков

"Берое": Генадий Ганев, Илиас Хасани, Теди Мезаг, Георги Ангелов - 90 мин. жълт картон, Стив Фуртадо, Александър Цветков - капитан( 72 мин. - Иван Минчев), Карлос Охене, Александър Василев, Гаюс Макута, Еривалдо( 60 мин. - Кукула - 63 мин. жълт картон), Мартин Камбуров; старши треньор: Димитър Димитров

Главен съдия: Волен Чинков