Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Излезе първата самостоятелна книга за майстор кавалджия

Излезе от печат книгата със заглавие „Веселин Хасабалиев – майсторът от Хасково“. Тя проследява жизнения и творчески път на кавалджията и майстор на духови народни инструменти Веселин Хасабалиев, който е и първият учител по кавал на известния у нас, а и по света кавалджия Недялко Недялков. 

Самата книга е разделена на две основни части. В първата е описан „кавалджийският път“ на Веселин Хасабалиев – от първите стъпки с кавала, през музикалното училище в с. Широка лъка и музикалната академия в гр. Пловдив, и се стигне до професионалната му реализация като музикант в Ансамбъл „Сакар“ –  Свиленград и Общински народен оркестър – Хасково.

Втората част на книгата представя Веселин Хасабалиев в качеството му на майстор на духови народни инструменти. Акцентът в нея е изработката на традиционния български народен инструмент кавал. Майсторът разкрива тънкостите в занаята и стъпка по стъпка представя целия процес по изработването му. С изработените от него кавали, гайди, зурни, тъпани, окарини, свирят ученици в Широка Лъка, студенти и преподаватели от Музикалната академия в  Пловдив, музиканти от страната и чужбина. Кавали от Веселин Хасабалиев притежават проф. Любен Досев, Владимир Величков и Недялко Недялков, който също е родом от Хасково. Той покорява със своя кавал световните сцени и е носител на престижната награда „Грами“.

Кавалът е един от най-разпространените и любими народни инструменти. Той често е възпяван в народните песни, а едва ли има българин който не знае стиховете: „Кавал свири на поляна, на поляна край горица...“.  Има и легенда, цитирана от Веселин Хасабалиев: "Дочул дяволът кавал и му се приискало и той да посвири. Почнал да се учи, но не минало много време и се отказал. Ядосал се на кавала, хвърлил го на земята и го счупил на три парчета. Оттогава  до днес кавалът има три части,  продължава все така хубаво да звучи и да радва хората, приканва ги „да им рипне сърцето“.

Автор на книгата е Кирил Бележков, доктор по музикознание и музикални изкуства. Част от докторската му дисертация излиза в книга със заглавие „Кавалът в народния бит и неговото разпространение в България“. 

„Веселин Хасабалиев – майсторът от Хасково“ е първата самостоятелна книга, създадена за майстор на кавали и гайди досега. 

Премиерата е на 29 юни в Народната библиотека „Иван Вазов“- Пловдив.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Ези-тура или когато облечем думите в музика

Поредната песен от музикалната колекция „Пеещи артисти“ е вече в музикалния ефир. Накратко: песента се казва „Ези-тура“, текстът е създаден специално за Пеещи артисти от един от най-прекрасните български лирици Найден Вълчев – автор на песента на..

публикувано на 25.07.24 в 10:21

Котел посреща 15 000 гости, Радио Стара Загора излъчва от фестивала на етносите

Сгушен в лоното на Източна Стара Планина, котленският парк „Изворите“ ще посрещне около 15 000 гости на фестивала на етносите, багрите и котленския килим в дните 26, 27 и 28 юли , информира за Радио Стара Загора кметът на община Котел - Коста..

публикувано на 23.07.24 в 09:36

Ивелин Керанов – 40 години на сцена, 60 години в живота и премиера в „Дон Кихот и Дон Санчо“

40 години на сцена, 60 години в живота и премиера на „Дон Кихот и Дон Санчо“. Поне три повода за среща с актьора Ивелин Керанов, въпреки че всяка среща с него е повод и смисъл. За разговор, за усмивка, за размисъл. Премиерата на „Дон Кихот и Дон..

публикувано на 22.07.24 в 14:22

Никола Попов - забравеният майстор на гравюрата

На 25 юли (четвъртък) 2024 година, от 18:00 часа, в Западната зала на Художествена галерия – Стара Загора ще бъде открита изложбата „Щрихи и състояния”, представяща живота и творчеството на родения в Стара Загора първи български академично школуван гравьор..

публикувано на 22.07.24 в 13:15

Завърши изпълнението на проект „Създаване на дигитален хъб Чудомир“

Завърши изпълнението на проект „Създаване на дигитален хъб Чудомир“, който беше представен пред посетители в петъчния ден. Дигитализирани са 121 бележника, с обем над 5000 страници. От тях 62 броя са достъпни за работа на място в дигиталния хъб и..

публикувано на 20.07.24 в 10:05

"Ромео и Жулиета" - традиционен мюзикъл с амбиция за новаторство

Остава само ден до премиерата на най-новото заглавие в афиша на Държавна опера Стара Загора - "Ромео и Жулиета". В четирите поредни вечери на 19, 20, 21 и 22 юли, всички почитатели на оперното и балетно изкуство ще могат да гледат мащабната и красива..

публикувано на 18.07.24 в 15:16

"Узана Поляна фест", зеленият фестивал на лятото, идва с още по-богата програма

От 19 до 21 юли ще се проведе деветото издание на " Узана Поляна фест ", отново при вход свободен. Тази година най-големият еко фестивал в България предлага още по-разнообразна програма на своите посетители. П риключения, артистични изпълнения, еко..

публикувано на 18.07.24 в 14:11

Мюзикълът "Ромео и Жулиета" е най-новата премиера на Опера Стара Загора

В четири поредни вечери в края на тази седмица и началото на следващата Държавна опера Стара Загора ще представи на сцената на Античния форум „Августа Траяна” най-новата си мащабна, красива и зрелищна продукция на мюзикъла „Ромео и Жулиета” по..

публикувано на 17.07.24 в 15:18

Първата експозиция на Старозагорската галерия е представена на 17 юли 1960 година

На 17 юли 1960 година в Стара Загора е представена първата постоянна експозиция на Градската художествена галерия. Историята й започва с идеята на Атанас Кожухаров за създаване на колекция от картини към археологическото дружество „Августа Траяна”, през..

публикувано на 17.07.24 в 12:20

Програма за 18-и Национален тракийски фолклорен събор "Богородична стъпка"

Община Стара Загора, Кметство Старозагорски бани, Съюз на Тракийските дружества в България, Тракийско дружество „Одринска епопея“ – Стара Загора и НЧ „Христо Ботев 1952“ Старозагорски бани Ви канят на  Осемнадесети Национален тракийски фолклорен събор..

публикувано на 15.07.24 в 15:38