Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Памет и културно наследство

Проф. Горица Найденова представя научното дело на музиколога Иван Качулев

Слушайки да четем и четейки да слушаме – това е смисълът на проекта, казва авторката

4
Книгата е специално издание на списание "Българско музикознание", БАН

Академичното списание „Българско музикознание“ за първи път систематизира в специално издание изследователската дейност на етномузиколога Иван Качулев (1905-1989), един от основоположниците на музикалната фолклористика у нас. Книгата е резултат от последователната работа на специалистите от сектор „Музика“ към Института за изследване на изкуствата при БАН и разкрива част от звуковия дял на неговия фолклорен архив. Автор на текста и съставител на звуковото приложение е проф. д-р Горица Найденова.

„Във фолклорния архив на нашия институт се съхраняват теренните материали на първите фолклористи от 20-те години на миналия век. Сред тях са Васил Стоин, Райна Кацарова, Елена Стоин, Иван Качулев и др. Качулев е първият изследовател, който системно изследва традиционните музикални инструменти и обръща внимание на един по-широк спектър от звукови явления, които трудно можем да определим като собствено музикални“, разказа за Радио Стара Загора Горица Найденова.

Компактдискът към изданието съдържа 130 звукови документи от теренната работа на Качулев в периода 1947–1973 г. Те илюстрират спецификата на неговата научна работа в две основни направления: записване на традиционни музикални инструменти (гайда, кавал, гъдулка, тамбура, тъпан и др.) и документиране на немузикални явления от селската и градската звукова среда.

„Дълго време тези архиви за мен бяха една мечта. Ние нямахме свободен достъп до тях по много причини. Това, което ме изуми при първите срещи със звука са старите начини на пеене и свирене и това е най-голямата ценност на архива“, подчерта Горица Найденова и допълни, че книгата представя всеки един от записите така, както се е появил в теренната работа на Иван Качулев. По този начин се обобщава целият творчески път на изследователя.

„Иван Качулев, музикалните инструменти и звуковата среда" е научно-приложно издание, което за първи път „отваря“ подобен тип архиви по нов начин към аудитория, извън тясно специализирана научна среда. Благодарение на своята практическа приложимост книгата дава възможност на преподаватели по народна музика и фолклористика в различни учебни заведения да покажат на обучаваните, че българската традиционна музика звучи различно и представите за нея можем да добием единствено чрез такива звукови документи.

Цялото интервю с Горица Найденова можете да чуете в звуковия файл. Приложени са изпълнения на информатори от с. Пет могили, Новозагорско, с. Овчи кладенец, Ямболско, Харманли и Калофер. Излъчват се за първи път в предаването "Песен слънце буди".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Обич и песен" отново в Стара Загора

За трето поредно лято популярни български изпълнители ще гостуват в Стара Загора с концерт от националното турне “Обич и песен 2024“. "Много приятен звезден букет от любими музиканти ще радва публиката и във вашия град. Трудно се организира подобно..

публикувано на 12.07.24 в 13:18

Старозагорският куклен театър търси стари шапки, стенни часовници и куфари

За нуждите на 13-тата Творческа лаборатория „Без корени“, която започва на 21 юли,Старозагорският куклен театър се обръща към своята публика за помощ.  В името на експеримента с различни материали, ще са необходими стари: шапки – тип бомбе,..

публикувано на 09.07.24 в 15:36
Димо Генов в Галерия

Художникът Димо Генов: Творейки правим автопортрет на живота си

Днес рожден ден празнува Димо Генов, един от най-харизматичните художници на Стара Загора. За по-младите си колеги той е не само любим учител, а вдъхновяващ пример за пословично трудолюбие и отдаденост към изкуството. Помня, че едно от първите ми..

публикувано на 09.07.24 в 13:20
Огнян Георгиев

Всяка песен разказва история

Песента „Сънят на ореха“ е сред финалистите в Националния конкурс „Бургас и морето" 2024 . Автор на текста е Йордан Пеев, поет, драматург и писател. Музиката е на Митко Динев. Новата песен, с подчертано шлагерно звучене, ще бъде представена пред публика..

публикувано на 08.07.24 в 17:25

Генко Гешев: Ще съживим "Тракийска лира"

Организирането на нови събития и инициативи в сферата на културата като фестивали, концерти, конкурси е целта на новосъздаденото общинското предприятие „Арт Сцена – Стара Загора“, каза избраният за ръководител на звеното проф. Генко Гешев...

публикувано на 08.07.24 в 10:12

"Музата Арт Фестивал" ни връща към българското

Какво е да имаш муза? За творците - може би най-ценния инструмент, а за трима ентусиасти с различни професии, музата се крие в природата на Родопа планина. Фотографът Невена Цветкова, барманът Ива Герджикова-Дончева и инженерът Раденко Велинов имат..

публикувано на 05.07.24 в 18:04

Откриват експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024 в зала „Лубор Байер“

Представителството на СБХ - Стара Загора кани ценителите на изобразителното изкуство и гостите на града на откриването на експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024. То ще бъде на 5 юли от 18:00 ч., в дома на старозагорските художници – изложбена зала..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Силвия Дончева, Муна Афез, Матео и Омар гостуваха в студиото на Радио Стара Загора.

Ученици от Тунис са на театрален обмен в Стара Загора

Театрална ученическа група от Тунис гостува на своите талантливи съмишленици от трупата "Приключенците на франкофонския театър" в Стара Загора. Двете ученически трупи ще представят своите спектакли пред публика в петък от 19 ч. в Регионална..

публикувано на 04.07.24 в 16:18

Нови награди за талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора

Нови награди прибавят към колекцията си талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора с ръководител Светла Тодорова. Те са заслужили първа награда за най-добър спектакъл във възрастова група 14-19 г. За “Най-чудното чудо” по Стефан Цанев от..

публикувано на 04.07.24 в 11:34

Ромео и Жулиета танцуват под звездите

Четири поредни вечери са предвидени за премиерата на мюзикъла „Ромео и Жулиета“ , по драмата на Уилям Шекспир и музика на Жерар Пресгурвик. На 19, 20, 21 и 22 юли, на сцената на Античния форум "Августа Траяна" , под звездното небе,..

публикувано на 03.07.24 в 16:50