Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-дългият алпийски тролей у нас е в Родопите

12
Снимка: Кристина Русева

  Ако в тези горещи летни дни тръгнете към Пампорово или Смолян, пътят ви ще мине през кипрото градче Чепеларе, накацало по зелените склонове на р. Чепеларска, огрени от яркото слънце.

  На около 2 км. преди градчето от ляво на вас, ако идвате от Асеновград ще видите въжената линия на Родопския алпийски тролей. Преди 9 години Марчо Паунов – планинар, пещерняк, участник в 30-тата  експедиция на Антарктида и заклет чепеларец, със свои приятели се захваща с построяването на най-дългата алпийска скоростна въжена атракция  с дългата 400 м.  тролейна алпийска линия и с височинното  колело. В последствие правят и детска въжена скоростна алпийска линия, тя е по- ниска, с дължина 60 м. Мястото е така подбрано, че под началото на височинното колело има естествен скален масив свисочина около петнадесетина метра, по който се катерят и спускат любителите на скалното катерене.

 В следващите редове ще Ви разкажа за срещата си с младия мъж  и преживяното от мен на алпийския родопски тролей.

  Питам Марчо Паунов какви хора идват и се спускат. „Всякакви – и българи, и чужденци. Някои идват всяко лято. Днес имаше шотландци, австралийци и германци, доста българи“ , гласеше отговорът.

  Докато си говорим, идват няколко смелчаци, престрашили са на се извисят над красивата долина на един от притоците на Чепеларска река и по скоростния алпийски тролей „ZIPLIN“. Едно от момчетата споделя, че са решили да изненадат свой приятел, който скоро ще се жени. Но не събрал смелост, затова се „жертвали“ да отсрамят компанията на ергените и женените мъже– неговите приятели.

 А Марчо Паунов казва, че  не е страшно – иска се малко повече кураж да предизвикаш себе си и да вярваш на професионализма на момчетата и момичетата, които слагат коланите и закопчалките във височинния велосипед и по пътя на тролея. „Спокойно! Не е толкова страшно –много емоционално, спиращо дъха е цялото преживяване за няколко минути! Най-възрастният, който полетя смело на скоростната въжена атракция бе моят чичо. Това бе преди 2-3 години, когато беше на 87 години и каза, че от всичко трябва да опита!“, окуражава ме младият мъж със спокоен и уверен глас, докато събирам смелост на полетя.

 След разговора ми с него и двадесетина минути, в които посрещахме двамата „алпийските пилоти“, а те споделяха усещанията си, се реших без повече да му мисля. 

  Преживяването, гледките и усещането, че летиш като птица са наистина неповторими и изключително зареждащи, макар и кратки! Убедих се че не е възможно да го опишеш с думи – трябва да го изживееш…

  Продължавате към центъра на Чепеларе. Посрещат Ви сградата на общината с каменната си снага и грейналото в жълто сграда училище "Васил Дечев" с импозантната си часовникова кула. Малкото симпатично площадче, чиято настилката изобразява петте олимпийски кръга, в знак на гордост и признателност за огромния успех – единствен до сега – олимпийската титла на Екатерина Дафовска в дисциплината 15 км индивидуално в биатлона.

  Срещу приятната градска градина, приютила две достолепни върби и рядко красиви храсти и паметниците на местните видни личности -  Васил Дечов, учител, историк,  политик и участник в Съединението и Сръбско-българската война и общественика Васил Гаджуров, с основни заслуги за създаването на курорта Пампорово и откриване на едноименната фабрика за ски , се намира първият и единствен у нас Музей на ските и зимните спортове. В него е отделено достойно място  на златната ни медалистка от Зимните олимпийски игри в Нагано през 1988 г. Екатерина Дафовска и на Радослав Янков,  първият и  единствен носител на Световната купа на FIS  в сноуборд слалома.

Ако повървите по главната улица на юг, на 400 м. след "олимпийския площад", ще стигнете до бюст-паметника на Защитника на Родопите - капитан Петко Войвода. 

  На път за Войнишкия паметник на загиналите за освобождението на България във войните чепеларци, който е копие на Монумента на вр. Шипка, като завиете наляво ще попаднете в  Музея на родопския карст. Тук ще попаднете в чудния свят на минералите и пещерите в Родопите.  

  На път за Смолян или Пампорово спрете в Чепеларе, ще прекарате няколко приятни часа сред неговите забележителности и в разговор с гостоприемните му и приветливи жители…

 Репортаж за родопския тролей в Чепеларе чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Започват 52-те литературни дни „Южна пролет“ в Хасково

С изложба, посветена на 145 години от рождението на Александър Паскалев започнаха Литературни дни „Южна пролет“. Експозицията е посветена и на 20 години от учредяването на наградата „Александър Паскалев“. Община Хасково връчва всяка година високото..

публикувано на 24.04.24 в 11:34

Илюстрациите в детските книги

"По дрехите посрещат, по ума изпращат" е казал мъдрият ни народ, но в контекста на най-книжният месец от годината, април, ще си позволя да интерпретирам с " По корицата посрещат, по съдържанието изпращат". А корицата, обикновено е украсена с илюстрация,..

публикувано на 23.04.24 в 16:30

Изложба в Чирпан събира снимки на абитуриенти от 70-те до 90-те години

Община Чирпан организира изложба със снимки на абитуриенти от 70-те, 80-те и 90-те години. До 10 май си събират всеки желаещ може да предостави фотографии, запечатали уникални моменти на някогашните зрелостници. Изложбата ще бъде открита на 24..

публикувано на 22.04.24 в 13:17

Старозагорка е ушила знамето на Клисура в Априлското въстание

Стара Загора може да се гордее с много имена, посветили себе си на Отечеството – дали живота си за свободата и подчинили дейността си на просперитета ни като народ. Днес, много от тези имена са забравени или останали незаслужено неизвестни за днешните..

публикувано на 20.04.24 в 08:00

Млади радиолюбители разработиха проект за независимо електрозахранване на комуникациите при бедствия и аварии

В Световния ден на радиолюбителя - 18.04, ще ви срещнем с инж. Георги Воденичаров, преподавател в Професионалната гимназия по електротехника и технологии "Г.С. Раковски" в Стара Загора  и Мариян Вълчанов, ученик от 11 клас. Инж...

публикувано на 18.04.24 в 09:35

80 години от "Черния Великден"

На днешния 17 април се навършват точно 80 години от най-жестоката бомбардировка над София по време на Втората Световна война.  На 17 април 1944 година,  по обед,  350 американски бомбардировачи, придружавани от изтребители „Тъндорболт“ и „Мустанг“,..

публикувано на 17.04.24 в 07:05

Чирпанлия представлява старозагорци при изработването на Търновската конституция

  В Деня на Българската конституция ще си припомним за един от онези избраници, които имат честта да представляват своя край и съграждани при изработването на основния закон за дейност на възродената българска държава след Руско-турската освободителна война..

публикувано на 16.04.24 в 07:55

Деца помагат на деца

Деца помагат на деца – едва ли това е изненада за родителите, които възпитават добродетелност и емпатия у своите наследници. Извън семейството, фондация „Благотворител“ дава възможност на ученици от цялата страна да представят идея за..

публикувано на 14.04.24 в 11:45

Щъркели гостуват в градината на фотографа Александър Иванов

Александър Иванов един от най-разпознаваемите български фотографи . Художникът на светлината от години снима България от птичи поглед. Хиляди са кадрите му направени от мотоделтапланер и парапланер, намерили място в албумите му. След нашествието на..

публикувано на 10.04.24 в 12:13

Международен ден на безопасната игла

10 април е Международен ден на...безопасната игла. Днес се навършват 175 години от патентоването й. Заслугата е на американеца Уолтър Хънт . Патентът на парчето огъната медна тел с обезопасяващ накрайник първоначално е наречена  "карфица за дрехи"...

публикувано на 10.04.24 в 11:30