Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изграждат монумент на Светите братя Кирил и Методий в Стара Загора

Снимка: starazagora.bg

С решение на Общинския съвет на Стара Загора ще бъде обявен на конкурс за изграждане на монумент на Светите братя Кирил и Методий в града. Паметникът с името „В основата е словото!“ се предвижда да бъде изграден в парк „Св. Игнатий Старозагорски“ до т.нар. баня Пиперка в областния град. Средствата за реализацията му ще бъдат предвидени в бюджета за 2023г., е записано в гласуваното единодушно решение от съветниците на редовното им заседание .

През годините различни граждански структури са депозирали в Община Стара Загора подобно намерение за паметник на Светите братя Кирил и Методий, което така и не е реализирано. В предложението на администрацията е записано, че „Реализацията на този културен проект е един от важните приоритети, който предстои да  се осъществим през следващата 2023 година.“. Средствата, необходими за изграждане на монумента, ще бъдат осигурени от общинския бюджет. Наградният  фонд в конкурса за изработване на проект за монумент е  в размер на 10 000 лв., който да се разпредели между класираните на първо, второ и трето място.

С 48 гласа „За“ и 2-ма “въздържал се“ съветниците подкрепиха и предложението за обединяване на ри на Музей "Литературна Стара Загора" и Къща музей "Гео Милев". Целта е да бъде  изпълнено нормативното изискване и да се отвори пътят към по-големи възможности за държавно финансиране и усвояване на европейски средства. В началото на следващата година ще бъде обявен и конкурс  за директор на културната институция.

Поемане на краткосрочен дълг на Община Стара Загора от „Фонд Флаг“ с максимален размер от  4 500 000 (Четири милиона и петстотин хиляди)лева гласувах още съветниците.

В началото на октомврийското заседание клетва положи и новоизбраният кмет на село Дълбоки Марина Станчева.

Близо 50 предложения гласува Общинският съвет на Стара Загора на редовното си заседание.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

24 пана разкриват историята на "зеленото сърце" на Стара Загора

„Паркът „Митрополит Методий Кусев“ е сърцето на Стара Загора – място, в което са израснали поколения старозагорци. Нека пазим и помним неговата история. С тези думи зам.-кметът Надежда Чакърова откри фото-документалната изложба „130 години парк „Аязмото“..

публикувано на 27.02.25 в 18:37

Ремонт спира движението по участък от ул. "Генерал Столетов" в района на болницата

Община Стара Загора информира жителите и гостите на града, че за времето до 5 март 2025г. се спира движението на личен, договориран транспорт и на моторни превозни средства, извършващи транспорт за собствена сметка на територията на гр. Стара Загора,..

публикувано на 27.02.25 в 18:29

Паметникът в с. Ясеново ще бъде вписан в Националния регистър на Военните паметници

В Областна администрация Стара Загора днес се състоя заседание на Комисията "Военни паметници", председателствано от заместник областния управител Левент Палов. Комисията бе свикана във връзка с постъпило писмо от Министерство на отбраната относно..

публикувано на 27.02.25 в 18:28
Тракийски университет, Стара Загора

Започва регистрацията за предварителните кандидатстудентски изпити в Тракийския университет

Тракийски университет – Стара Загора започва регистрация за предварителните кандидатстудентски изпити на 4-ти март и ще продължи до 9 април. Регистрацията ще се осъществява онлайн през сайта на университета.:..

публикувано на 27.02.25 в 18:22

Съветниците на Болярово одобриха краткосрочен дълг от близо 2 млн. лв. за плащания по ремонти

На проведената днес общинска сесия, с ъветниците на Болярово дадоха съгласието си по всички 11 предложения на  администрацията, съобщиха от пресцентъра на общината. Съветниците на община Болярово подкрепиха единодушно предложението от  кмета Христо..

публикувано на 27.02.25 в 17:59

Близо 200 деца дадоха цветно начало на „Кукерландия“ в Ямбол

Със звън на кукерски хлопки и благословии близо 200 деца от Ямбол и село Генерал Инзово дадоха цветното начало на XXVI издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“. „Там, където играят кукери, здраве и берекет ще има, ще се скрие вдън..

публикувано на 27.02.25 в 17:35

Над 800 знамена уши общинското предприятие "Мересев" в Стара Загора

Над 800 трибагреници са ушити от началото на годината в общинското предприятие „Мересев“ в Стара Загора. Това съобщи управителят му Даниел Салабашев. В навечерието на Националния празник на България поръчките са от институции и учебни заведения, знамена..

публикувано на 27.02.25 в 16:48

Правителството настоява работните места в ТЕЦ "Контур Глобал" да бъдат запазени

Правителството иска да запази работните места в ТЕЦ "Контур Глобал Марица-Изток 3" и няма да допусне нарязването ѝ на скрап. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков по време на изслушване в парламента по повод  информацията, че централата..

публикувано на 27.02.25 в 16:32

Доц. Иво Инджов: Решението на КС затвърждава усещането, че в България изборите не са честни

Като знак за огромен проблем с честността на вота определи решението на КС политологът доц. Иво Инджов. В предаването „60 минути повече политика“ анализаторът коментира, че данните за разминаване с отчетените резултати от вота за парламент на 27..

публикувано на 27.02.25 в 15:41

Сдружение "Самаряни" стартира кампанията „Пътешествие с кауза“

По случай 8 март Сдружение „Самаряни“  набират средства за вълнуващо лято на 6 жени и 9 деца, намерили в Кризисен център "Самарянска къща" подслон, убежище, закрила и сигурност, след преживяно домашно насилие. Това съобщи в ефира на Радио..

публикувано на 27.02.25 в 15:26