Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обновяват по проект художествената галерия и историческия музей в Сливен

Община Сливен започва изпълнението на проекта „Наследството на Сливен – пленяващо и многолико“, който предвижда обновяване на част от пространствата в зала „Сливен“, Художествена галерия „Димитър Добрович“ и в Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“, информират от общинската администрация.

На състоялата се днес пресконференция бяха очертани заложените дейности и цели, които са фокусирани в съхраняване и популяризиране на сливенското културно наследство. Дава се и възможност за представяне на културната идентичност на местните етноси и повишаване толерантността, разбирането и приемането на различни културни ценности.

На пресконференцията присъства зам.-кметът по хуманитарните дейности Пепа Чиликова, която подчерта, че основната идея и цел на Общината в този проект са по-богата програма от събития, която да обхваща всички възрастови групи, а също и многофункционални и комфортни културни пространства, предлагащи удобство на гражданите.

„Вярваме, че най-накрая ще имаме възможност да използваме пълноценно всички пространства в зала „Сливен“, която разполага с отлични условия и възможности, които да доразвием. Освен това тя се превърна в център на нашите културни събития“, заяви още Чиликова. Тя изрази убеденост, че планираните в проекта дейности по всички обекти, ще доведат до по-добро качество и ще дадат посока на развитието на културната сфера в града.

Дейностите в зала „Сливен“ предвиждат обновяване на прилежащите части, където ще бъдат поставени мултимедия и екран. Фоайетата ще бъдат оборудвани като пространства за временни изложби, срещи с автори, представяния на книги и други културни прояви. Тъй като зала „Сливен“ е единствената, достъпна за хора с увреждания, и разполага със свободни пространства, които не са оборудвани и обзаведени, Общината планира да ги превърне в места за срещи, достъпни за публика с различни специални потребности. Там ще бъдат закупени, доставени и монтирани още витрини, табла, постаменти, катедри и др.

В Художествена галерия „Димитър Добрович“ ще бъдат освежени и обновени експозиционните пространства. Ще бъде закупено необходимото оборудване и подмяна на инвентара и осветлението за излагане на картините. Планират се и две нови изложби с млади сливенски автори от различни етноси и представяне на реставрирани картини на каракачанския художник-тубист Никола Заров.

Основният фокус в дейностите в Регионалния исторически музей е насочен в осигуряване на достъпна среда за хората с увреждания. За тях ще бъде създадено специално пространство, където чрез изготвени видеа, ще могат да разгледат всички експонати в петте обекта към музея - къщите-музеи на Хаджи Димитър, и Добри Чинтулов, къща-музей „Сливенски бит“, Първа текстилна фабрика на Балканите, както и върху исторически събития и личности от града. В музея ще се организират детски ателиета с педагози с опознавателна и образователна цел.

В обновените пространства на обектите-партньори по проекта се предвиждат нови временни изложби, творчески работилници с деца от различни етноси, които ще се фокусират върху културното наследство на Сливен. Освен това се планират месеци на етносите в Сливен с организиране на културни прояви, както и превод, отпечатване и представяне на книга „Каракачаните в България“. Автор на книгата е Еврипидис Макрис. Това е единствената книга до този момент, която има принос в съхраняване на културно-историческото наследство на каракачаните.

На днешната пресконференция присъстваха и партньорите по проекта - директорът на Регионалния исторически музей доц. д-р Николай Сираков, директорът на Художествената галерия Маргарита Пенева и Христо Котов – член на Управителния съвет на Федерация на културно-просветните дружества на каракачаните в България. От името на своите екипи те благодариха на Община Сливен за инициативата и организирането на целия процес по кандидатстване.

Проектът се осъществява по Програма РЗ14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“, резултат 1 „Подобряване управлението на културното наследство“, Подрезултат 1.1 „Културно наследство, представено в ревитализирани, реставрирани и реновирани места“. Той се финансира с подкрепата на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г. Управляващ орган е Министерство на културата. Стойността му възлиза на около 540 хил. лв.


По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Огънят настъпва към Старозагорските бани, изпепелена е постройка (СНИМКИ)

Гараж във вилната зона край Стара Загора изгоря, но няма пострадали хора или изпепелени къщи. Според кмета Живко Тодоров, благодарение на общите усилия на огнеборците, служителите на горското и доброволците, са спасени домовете и имотите на хората...

публикувано на 15.07.24 в 20:23
снимка: Живко Иванов

Затвориха пътя към Старозагорските минерални бани

Пътят от Стара Загора към Старозагорските минерални бани е затворен, съобщи репортер на Радио Стара Загора.  Огънят, който избухна около 15,30 ч. на хълм над Седмия километър, е стигнал до пътното платно и се е разпространил в част от дворовете на къщите в..

публикувано на 15.07.24 в 20:01

19-годишно момче пострада при пожар край свиленградско село

19-годишно момче пострада заради пламъците край свиленградското село Щит днес. Младежът е бил с баща и с брат и е правил опит да спаси пчелина си. Момчето е с изгаряния. След преглед в лечебницата в Свиленград веднага е бил транспортиран към пловдивската..

публикувано на 15.07.24 в 19:22

Огънят край Стара Загора наближава къщи от вилната зона

Пожарът, който бушува в района на Седми километър, вече е достигнал на около 500 метра от първите къщи на вилната зона. Автомобили на пожарната и на горското в Стара Загора са разположени непосредствено до домовете на хората, обясни за Радио..

публикувано на 15.07.24 в 19:12

Пожарът край Стара Загора се разраства, огънят тръгна към вилна зона

Частично бедствено положение обяви областният управител на Стара Загора Методи Марков. Това се налага заради п ожара над местността „7-и километър“ , който промени посоката си и вече з астрашава къщите в района . Военните имат готовност..

публикувано на 15.07.24 в 19:06
снимка: Николета Петрова

Пожарът край Стара Загора не застрашава населени места

Увеличават се екипите на пожарната, които гасят огъня над местността  "7-и километър" край Стара Загора. На място вече са четири екипа на старозагорската пожарна , един екип на пожарната в Казанлък и специализираната техника на Държавното..

публикувано на 15.07.24 в 16:47

От "Възраждане" предлагат законодателни промени срещу поправянето на изборни протоколи

От партия „Възраждане“ са внесли в деловодството на Народното събрание законопроект, свързан с промени в Изборния кодекс, съобщиха в Стара Загора днес народните представители Искра Михайлова и Даниел Проданов. Промените, които те предлагат, са..

публикувано на 15.07.24 в 16:15
Снимката е илюстративна

Пожар гори край Стара Загора

Пожар гори в местността „7-и километър“ край Стара Загора. На място са два екипа на пожарната. Районът е опасен заради високата и суха растителност и близостта на боровата гора, а ситуацията се усложнява от вятъра, уточняват от пожарната...

публикувано на 15.07.24 в 16:06

Нов пожар в община Симеоновград

Нов пожар е избухнал в община Симеоновград , съобщават от пресцентъра на Областна администрация Хасково.  Горят сухи треви и храсти.  Огнената стихия се развива в посока с. Поляново и с. Константиново, фронтът на пожара е 5-6 км.  На място са..

публикувано на 15.07.24 в 16:04

Старозагорци ще се потопят през уикенда в историята на „Знатните фамилии на Стара Загора и техните къщи“

На 20 юли /събота/ и 21 юли /неделя/, от 10.00 ч., Туристическият информационен център кани на безплатната разходка „Знатните фамилии на Стара Загора и техните къщи“. Темата е най-новата от инициативата „Стара Загора -неразказани истории по правите..

публикувано на 15.07.24 в 16:00