Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Най-топлите директорски обувки

Това е история за един училищен директор, негов ученик и най-топлите зимни обувки. Директорът е Атанас Кожухаров, познат на старозагорци като общественик, директор на Педагогическата гимназия в Стара Загора, основател на Археологическото дружество и радетел за създаване на първите музеи в България. 

През 1892 – 1898-ма  година Атанас Кожухаров  пребивава в Казанлък. Там той е директор на мъжката педагогическа гимназия, разказва Райна Антонова, старши уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей. Спомени на негови възпитаници от онова време го описват като принципен, "твърд и остър като кремък, а от очите и устата му всякаш святкат искри, пъргав и енергичен като сърна с феноменална памет".  

От времето, в което Атанас Кожухаров е директор на мъжката Педагогическа гимназия в Казанлък е запазен и прекрасен спомен на един от неговите ученици Матей Георгиев. Ученикът разказва, че техният директор обичал да се отбива в часовете им по "рисуванье", да гледа как младежите рисуват,  а често дори им носел и подострени пера.  

Един зимен ден  Кожухаров повикал в директорската стая Матей Георгиев тъкмо след такъв час по рисуване. Ученикът силно се притеснил, но отишъл. Докато вървели към дома на Атанас Кожухаров, директорът разказал на Матей, че знае за молбата, отправена към училищния  съвет за финансова помощ,  но в случая нямало как да помогнат на ученика. По пътя  Кожухаров видял, че обувките на младежа са скъсани и  когато  пристигнали, Кожухаров помолил ученика да изчака пред дома му.  

След пет-шест минути, слугинята изнесла на Матей много хубави, почти нови зимни обувки. Младежът ги обул и усетил, че са още топли. Това били обувките на директора на Педагогическото мъжко училище, които той свалил от краката си, за да даде на ученика. 

С обувките на своя директор  Матей Георгиев завършва мъжката педагогическа гимназия и става учител. Спомените му са запазени в юбилеен сборник, издаден по повод 50-годишнината на казанлъшкото държавно педагогическо образцово училище Свети Свети Кирил и Методий в Казанлък. По-голямата част от мъжете учители в региона през 20 век са завършили тъкмо на това школо,  разказва Райна Антонова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

„Светът е нашата песен“ обедини музиканти в проект с кауза

„Светът е нашата песен“ е музикален проект с кауза за опазване на околната среда. В него се обединяват музиканти, като група "Strykers“, невероятният глас Гергана Стоянова, позната ни от музикален формат и най – малкият участник, но голям по душа Леон..

публикувано на 28.06.24 в 17:25

Свиленградската професионална гимназия изпраща много успешна учебна година

Професионалната гимназия по селско стопанство и икономика "Христо Ботев" в Свиленград изпраща една изключително успешна учебна година. Десетки са отличията и наградите, спечелени от възпитаниците на гимназията в различни конкурси и състезания...

публикувано на 28.06.24 в 16:05

Историческият музей в Свиленград привлича малки и големи с интересни инициативи през лятото

Историческият музей в Свиленград със съдействието на Общината и Арт галерията организират и тази година ваканционна програма за работа с деца „Лято в музея”. Предвидени са поредица от събития и атрактивни занимания като часове по моделиране с глина,..

публикувано на 28.06.24 в 11:52

„Най-щастливото турне“ на Графа стартира с грандиозен концерт в Летния театър в Стара Загора

Този петък (28 юни), голямото лятно шоу на Графа ще разтърси Летния театър в Стара Загора. От екипа му гарантират, че всички очаквания на публиката ще бъдат надминати. В основата на програмата е концепцията на впечатляващия концерт на Влади Ампов на НС..

публикувано на 28.06.24 в 11:10

Д-р Уес Уинджит представи "Позитивната образователна среда: Адлериански подход" в Тракийски университет

Д-р Уес Уинджит гостува на Тракийски университет и изнесе своя лекция за първи път на живо в зала на университета. Срещата е по покана на Департамента за информация и повишаване на квалификацията на учители  при Тракийски университет - Стара Загора..

публикувано на 27.06.24 в 13:00

Стара Загора събра елита на куизърите в България

В събота Стара Загора беше домакин на "Фестивала на знанието". Най-добрите отбори по куиз в страната си дадоха среща на третото поредно издание, организирано от варненеца Димитър Георгиев. 156 участници, разпределени в 21 отбора, отговаряха на 80..

публикувано на 25.06.24 в 18:30

Конкурс за късометражно кино събра ученици от цялата страна в Стара Загора

Третото издание на Национален конкурс за късометражно кино „Ученически кинофест Стара Загора“се проведе в РБ „Захарий Княжески“. Организатори са Международен младежки център и Център за подкрепа за личностно развитие, съвместно Община Стара Загора...

публикувано на 25.06.24 в 16:41

Инициативата "Светилник" предостави химн на училище в Сливен

Сливенското основно училище „Христо Ботев"  получи училищен химн като дарение от организацията на музикалните автори и издатели „Музикаутор".  Сертификатът за притежание бе връчен от Генералния директор на БНР Милен Митев на тържествена церемония в..

публикувано на 25.06.24 в 16:11

Потопената църква в яз. Жребчево пазела мощи на св. Иван Рилски

   Случайна среща с младата фотографка Антония Генчева от с. Енина ми припомни историята на Потопената църква в яз. Жребчево, започнала през 1959 г. с решението за построяването му.  Със своите 25 000 декара, водното съоръжение  е сред  най-големите язовири..

публикувано на 25.06.24 в 14:56

На рядък занаят обучават децата в Старозагорските минерални бани

Напоследък почти всеки празник на селище или фестивал на народното творчество, който да не покаже майсторството на различни занаяти. Един рядък занаят е чекането или чеканка, който създава релеф върху ламарина. „Името му идва вероятно от народната дума..

публикувано на 25.06.24 в 13:29