Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зорница Иванова, иконописец: Зографията учи на търпение

Тя се казва Зорница Иванова и е иконописец.  За първи път хваща молива когато е на шест години, като част от  старозагорската школа „Зографче“,  тогава ръководена от  Пеньо Радев.  Разказва, че по онова време изобщо не мислела, че ще се занимава с живопис.  

В 7 клас се записала в Художествената гимназия в Трявна. По нейно време там все още нямало паралелка за зографи.  Затова се включила  в допълнителна школа по иконопис, защото й било интересно. Техниката, технологията. А и както самата Зорница казва, имала  отношение към иконата.

Но тогава все още си мислела, че иска да стане скулптор.  Приели я да учи висше „иконопис“. И от този момент нататък разбрала, че в зографисването  намира себе си. Дотолкова, че днес не може да си представи живота си без тази работа.

За възрастта,  на която е, има зад гърба си и параклиси, и храмове,  които е рисувала.  Казва, че си е на мястото – от първия път, когато се качила на скелето  преди петнадесетина години -  на 6 метра височина над земята, до ден днешен.  Няма безпокойство или страх от високото, е, разбира се, трябва да се внимава.


„ Иконописта  не е за всеки – трябва да усещаш пространството, абе, трябва да ти „уйдисва“ тази работа“, казва Зорница Иванова. Не може да каже дали е благ човек – това е оценка на другите. За  нея не характерът  е определящ, за да може човек да си върши добре работата. И тя като всеки човек се случва да бъде гневна, но тогава не рисува – занимава се с техническа работа. Защото и тя е полезна, а пък е без нея не може да се случи и самото зографисване.

Започне ли да изписва ликовете на светците и зографиите по стените,  Зорница казва, че може да почувства  колко свободни са птиците.  


Определено  има късмет в живота – защото освен че работи на светли и чисти места, има шанса да работи и със светлината в хората. И най-вече – децата – тя ръководи Школата по иконопис към Неделното училище  в храма "Света Троица".  Над 20  са сега нейните ученици, а това, което е най-ценно за учителката им по иконопис е, че са се научили на търпение.

Признава, че много обича и заниманията с деца, и рисуването на икони и изписването на храмовете - те и дават смисъл и мисъл.   

Казва още и че Доброто е около нас, стига човек да има очи, за да го види. А за Великден си пожелава мир, търпение и Добро не само в по празниците, ами всеки ден,  не само за себе си, но и за целия свят.

Защото дали от времето или по друга причина, но й се струва, че тези ценности са поизбледнели и на изчезване. А всъщност, те са основата на Живота. На този, към който се стремим всички – с пълнота и в щастие…. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Старозагорският куклен театър търси стари шапки, стенни часовници и куфари

За нуждите на 13-тата Творческа лаборатория „Без корени“, която започва на 21 юли,Старозагорският куклен театър се обръща към своята публика за помощ.  В името на експеримента с различни материали, ще са необходими стари: шапки – тип бомбе,..

публикувано на 09.07.24 в 15:36
Димо Генов в Галерия

Художникът Димо Генов: Творейки правим автопортрет на живота си

Днес рожден ден празнува Димо Генов, един от най-харизматичните художници на Стара Загора. За по-младите си колеги той е не само любим учител, а вдъхновяващ пример за пословично трудолюбие и отдаденост към изкуството. Помня, че едно от първите ми..

публикувано на 09.07.24 в 13:20
Огнян Георгиев

Всяка песен разказва история

Песента „Сънят на ореха“ е сред финалистите в Националния конкурс „Бургас и морето" 2024 . Автор на текста е Йордан Пеев, поет, драматург и писател. Музиката е на Митко Динев. Новата песен, с подчертано шлагерно звучене, ще бъде представена пред публика..

публикувано на 08.07.24 в 17:25

Генко Гешев: Ще съживим "Тракийска лира"

Организирането на нови събития и инициативи в сферата на културата като фестивали, концерти, конкурси е целта на новосъздаденото общинското предприятие „Арт Сцена – Стара Загора“, каза избраният за ръководител на звеното проф. Генко Гешев...

публикувано на 08.07.24 в 10:12

"Музата Арт Фестивал" ни връща към българското

Какво е да имаш муза? За творците - може би най-ценния инструмент, а за трима ентусиасти с различни професии, музата се крие в природата на Родопа планина. Фотографът Невена Цветкова, барманът Ива Герджикова-Дончева и инженерът Раденко Велинов имат..

публикувано на 05.07.24 в 18:04

Откриват експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024 в зала „Лубор Байер“

Представителството на СБХ - Стара Загора кани ценителите на изобразителното изкуство и гостите на града на откриването на експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024. То ще бъде на 5 юли от 18:00 ч., в дома на старозагорските художници – изложбена зала..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Силвия Дончева, Муна Афез, Матео и Омар гостуваха в студиото на Радио Стара Загора.

Ученици от Тунис са на театрален обмен в Стара Загора

Театрална ученическа група от Тунис гостува на своите талантливи съмишленици от трупата "Приключенците на франкофонския театър" в Стара Загора. Двете ученически трупи ще представят своите спектакли пред публика в петък от 19 ч. в Регионална..

публикувано на 04.07.24 в 16:18

Нови награди за талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора

Нови награди прибавят към колекцията си талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора с ръководител Светла Тодорова. Те са заслужили първа награда за най-добър спектакъл във възрастова група 14-19 г. За “Най-чудното чудо” по Стефан Цанев от..

публикувано на 04.07.24 в 11:34

Ромео и Жулиета танцуват под звездите

Четири поредни вечери са предвидени за премиерата на мюзикъла „Ромео и Жулиета“ , по драмата на Уилям Шекспир и музика на Жерар Пресгурвик. На 19, 20, 21 и 22 юли, на сцената на Античния форум "Августа Траяна" , под звездното небе,..

публикувано на 03.07.24 в 16:50

„Андъкът“ е новият роман на автора Георги Хаджийски, който ни кара да се замислим

Книгата „Андъкът“ е деветата книга на автора Георги Хаджийски и първият роман, който пише и издава. Думата „Андък“ означава дълбока яма, дупка, дол, откъдето се излиза много трудно. В романа е метафора на личностни психофизиологични..

публикувано на 03.07.24 в 13:15