Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старозагорското знаме на Съединението

Преди 138 години на 6 септември  една малка държава намира сили и дързост да възстане срещу света и Великите сили.  Част от тази държава – Източна Румелия обявява отцепването си от пределите на Османската империя. И става част от територията на Княжество България. Съединението на Княжество България и Източна Румелия, а по-късно и обявяването на Независимостта са едни от най-смелите стъпки на младата българска държава. Които разбира се, не се разминават без война – но това  е тема на друга история. 

На днешния ден и Стара Загора ще поднесе венци и цветя и ще си спомни за Съединението. Ще го направим и ние – ще ви разкажем за едно старозагорско знаме, останало в историята като старозагорското знаме на Съединението. 

Берлинският договор разделя България на север и на юг от Балкана. Земите на юг от Стара планина остават в пределите на турската империя. Съгласно договора, Източна Румелия има известна автономност – управлява се от генерал губернатор, назначаван от султана.  Но няма право на армия. Позволена е само милиция – която да охранява и да съблюдава за спазването на обществения ред.  

"А там, в сърцето на Източна Румелия остава и изпепелената от боевете в Освободителната война Стара Загора. Чийто жители твърде кратко се радват на току-що извоюваната свобода", разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей . 

" Старозагорци, а и будни и прогресивни люде от цялата Източна Румелия съвсем нямат намерение да оставят нещата в това положение. Още повече че, според слуховете, Султанът възнамерява да концентрира в Източна Румелия сериозно количество войска, която да охранява границите с Княжество България. Затова и се създават гимнастически дружества - в тях се записват мъже на възраст над 20 до 45 години. Тези дружества обаче съвсем не са гимнастически - техните членове се учат да боравят с оръжие...", разказва още Райна Антонова.  

Жените на гимнастиците от Стара Загора пък решават да извезат знаме. И го правят - под него членовете на Гимнастическото дружество провеждат маршировки, за тях то е първата светиня в следосвобожденска България. 


Три или четири месеца по-късно става ясно, че Падишахът няма намерение да изпраща в Източна Румелия войска, затова и гимнастическите дружества се разпускат. 

Знамето на Старозагорското е прибрано и съхранено в храма "Свети Димитър". За да се появи в навечерието на обявяването на Съединението на Княжество България с Източна Румелия. За което тогавашният областен управител Атанас Илиев  е известен по телеграфа, но е предупреден да пази тайната с цената на главата си.

 И тъкмо заради запазената тайна около Съединението, придвижването на знамето от църквата "Свети Димитър" до центъра на Стара Загора насмалко не става повод за бунт - защото милиционерската част, натоварена с тази задача, не знаела защо е получила заповед да извади светинята. Убедени, че ще трябва да се закълнат във вярност пред Султана, натоварените с отговорната задача да донесат в центъра на Стара Загора байрака вземат решението да вдигнат бунт. Само фактът, че малко преди това префектът Атанас Илиев обявява че Източна Румелия и Княжество България са вече едно, заменя първоначалните бунтовнически намерения с голяма радост. 

6 септември за старозагорци 1885 година е  като втори  Великден - цяла седмица жителите на града се поздавяват помежду си с  "честито Съединение", разказва още Райна Антонова. 

Днес знамето на гимнастическото дружество се пази във Националния военно исторически музей. 

А повече за него и за паметните събития преди 138 години ще чуете в прикачения файл 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ако човек вижда планината и шевиците, той вижда красотата навсякъде

Диляна Александрова е от Харманли. Тя е една от многото  момичета и млади  жени,облечени в носиите на нашите прабаби отпреди стотина и повече години на Третия национален събор "Ангел войвода" в Араповския манастир край Асеновград. Всяка една от тях..

публикувано на 01.07.24 в 16:36

Пътешествия без план

Маргарита и Цветин Шущаркови са с емейство пътешественици. Винаги са на път, наяве или в мислите си. Цветин, родом от Казанлък, е инженер-икономист по професия, Маргарита е от София. Завършила е зоология в Испания.  Известността си придобиват от..

публикувано на 30.06.24 в 19:19

Къде изчезна детето ми, какъв е този тийнейджър?

Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна".  Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..

публикувано на 30.06.24 в 11:50

„Светът е нашата песен“ обедини музиканти в проект с кауза

„Светът е нашата песен“ е музикален проект с кауза за опазване на околната среда. В него се обединяват музиканти, като група "Strykers“, невероятният глас Гергана Стоянова, позната ни от музикален формат и най – малкият участник, но голям по душа Леон..

публикувано на 28.06.24 в 17:25

Свиленградската професионална гимназия изпраща много успешна учебна година

Професионалната гимназия по селско стопанство и икономика "Христо Ботев" в Свиленград изпраща една изключително успешна учебна година. Десетки са отличията и наградите, спечелени от възпитаниците на гимназията в различни конкурси и състезания...

публикувано на 28.06.24 в 16:05

Историческият музей в Свиленград привлича малки и големи с интересни инициативи през лятото

Историческият музей в Свиленград със съдействието на Общината и Арт галерията организират и тази година ваканционна програма за работа с деца „Лято в музея”. Предвидени са поредица от събития и атрактивни занимания като часове по моделиране с глина,..

публикувано на 28.06.24 в 11:52

„Най-щастливото турне“ на Графа стартира с грандиозен концерт в Летния театър в Стара Загора

Този петък (28 юни), голямото лятно шоу на Графа ще разтърси Летния театър в Стара Загора. От екипа му гарантират, че всички очаквания на публиката ще бъдат надминати. В основата на програмата е концепцията на впечатляващия концерт на Влади Ампов на НС..

публикувано на 28.06.24 в 11:10

Д-р Уес Уинджит представи "Позитивната образователна среда: Адлериански подход" в Тракийски университет

Д-р Уес Уинджит гостува на Тракийски университет и изнесе своя лекция за първи път на живо в зала на университета. Срещата е по покана на Департамента за информация и повишаване на квалификацията на учители  при Тракийски университет - Стара Загора..

публикувано на 27.06.24 в 13:00

Стара Загора събра елита на куизърите в България

В събота Стара Загора беше домакин на "Фестивала на знанието". Най-добрите отбори по куиз в страната си дадоха среща на третото поредно издание, организирано от варненеца Димитър Георгиев. 156 участници, разпределени в 21 отбора, отговаряха на 80..

публикувано на 25.06.24 в 18:30

Конкурс за късометражно кино събра ученици от цялата страна в Стара Загора

Третото издание на Национален конкурс за късометражно кино „Ученически кинофест Стара Загора“се проведе в РБ „Захарий Княжески“. Организатори са Международен младежки център и Център за подкрепа за личностно развитие, съвместно Община Стара Загора...

публикувано на 25.06.24 в 16:41