Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старозагорското знаме на Съединението

Преди 138 години на 6 септември  една малка държава намира сили и дързост да възстане срещу света и Великите сили.  Част от тази държава – Източна Румелия обявява отцепването си от пределите на Османската империя. И става част от територията на Княжество България. Съединението на Княжество България и Източна Румелия, а по-късно и обявяването на Независимостта са едни от най-смелите стъпки на младата българска държава. Които разбира се, не се разминават без война – но това  е тема на друга история. 

На днешния ден и Стара Загора ще поднесе венци и цветя и ще си спомни за Съединението. Ще го направим и ние – ще ви разкажем за едно старозагорско знаме, останало в историята като старозагорското знаме на Съединението. 

Берлинският договор разделя България на север и на юг от Балкана. Земите на юг от Стара планина остават в пределите на турската империя. Съгласно договора, Източна Румелия има известна автономност – управлява се от генерал губернатор, назначаван от султана.  Но няма право на армия. Позволена е само милиция – която да охранява и да съблюдава за спазването на обществения ред.  

"А там, в сърцето на Източна Румелия остава и изпепелената от боевете в Освободителната война Стара Загора. Чийто жители твърде кратко се радват на току-що извоюваната свобода", разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей . 

" Старозагорци, а и будни и прогресивни люде от цялата Източна Румелия съвсем нямат намерение да оставят нещата в това положение. Още повече че, според слуховете, Султанът възнамерява да концентрира в Източна Румелия сериозно количество войска, която да охранява границите с Княжество България. Затова и се създават гимнастически дружества - в тях се записват мъже на възраст над 20 до 45 години. Тези дружества обаче съвсем не са гимнастически - техните членове се учат да боравят с оръжие...", разказва още Райна Антонова.  

Жените на гимнастиците от Стара Загора пък решават да извезат знаме. И го правят - под него членовете на Гимнастическото дружество провеждат маршировки, за тях то е първата светиня в следосвобожденска България. 


Три или четири месеца по-късно става ясно, че Падишахът няма намерение да изпраща в Източна Румелия войска, затова и гимнастическите дружества се разпускат. 

Знамето на Старозагорското е прибрано и съхранено в храма "Свети Димитър". За да се появи в навечерието на обявяването на Съединението на Княжество България с Източна Румелия. За което тогавашният областен управител Атанас Илиев  е известен по телеграфа, но е предупреден да пази тайната с цената на главата си.

 И тъкмо заради запазената тайна около Съединението, придвижването на знамето от църквата "Свети Димитър" до центъра на Стара Загора насмалко не става повод за бунт - защото милиционерската част, натоварена с тази задача, не знаела защо е получила заповед да извади светинята. Убедени, че ще трябва да се закълнат във вярност пред Султана, натоварените с отговорната задача да донесат в центъра на Стара Загора байрака вземат решението да вдигнат бунт. Само фактът, че малко преди това префектът Атанас Илиев обявява че Източна Румелия и Княжество България са вече едно, заменя първоначалните бунтовнически намерения с голяма радост. 

6 септември за старозагорци 1885 година е  като втори  Великден - цяла седмица жителите на града се поздавяват помежду си с  "честито Съединение", разказва още Райна Антонова. 

Днес знамето на гимнастическото дружество се пази във Националния военно исторически музей. 

А повече за него и за паметните събития преди 138 години ще чуете в прикачения файл 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Белоглаво лешоядче на 12 дни от днес в Зоопарк Стара Загора

Белоглаво лешоядче на 12 дни бе прието този следобед в Зоопарк Стара Загора. То е излюпено в инкубаторите на Спасителния център за диви животни на сдружение "Зелени Балкани", и е второ яйце на едната двойка лешояди, обитаващи зооградината.  Малкото..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Над 200 кучета от 70 породи ще участват в международна киноложка изложба в Първомай

Над 200 кучета от повече от 70 породи ще се включат в международна изложба, организирана от киноложкото дружество в Първомай. Това съобщи в интервю за Радио Стара Загорапредседателят на дружеството Пеньо Запрянов. Осмото издание отново се провежда..

публикувано на 17.05.24 в 12:08

Макис Сиопис: „Обичам България и шопската салата!“

Той се казва Макис Сиопис, на 31, от Гърция. Пристига в Българ, за да учи „Педагогика“. Научава български език и започва да сбъдва мечтите си. Съдбата го среща с музиканта Петър Писарски от група „Атлас“ и става част от музикалния проект „Зелени..

публикувано на 16.05.24 в 15:32

Оправдан ли е страхът от змии

Ловуването и освобождаването на змии може да звучи като необичайна заетост за повечето хора, но за Александър Мечев е ежедневие. В интервю за Радио Стара Загора, той сподели опита си от срещите с тези същества. „Змиите често..

публикувано на 16.05.24 в 14:04

Стоян Омарчевски - човекът, на който Стара Загора дължи създаването на Търговската гимназия

Знаете ли кой е Стоян Омарчевски?  Повечето хора свързват името му с честването на Деня на народните будители, но реално му дължим много повече.  Стоян Омарчевски е родом от Нова Загора, завършва мъжката гимназия " Иван Вазов" в Стара Загора през 1908..

публикувано на 14.05.24 в 06:20

Кариерно консултиране за деца

Кариерното ориентиране е важно от най-ранна детска възраст. Изборът на професия е следствие от множество фактори, но преди всичко на добра информираност.  В разговори с (не)познати деца, освен за годините и името, ние често ги питаме и какви искат..

публикувано на 13.05.24 в 15:26

Всяко второ лице е засегнато от някаква форма на тревожност или има близък, който страда от нея

Психологът Даниел Троев представи своята първа книга, озаглавена "Отвъд тревожността", като резултат от години на работа с хора, страдащи от тревожност, паник атаки и емоционални притеснения. В интервю за Радио Стара Загора, Троев споделя, че..

публикувано на 11.05.24 в 10:58
Динко Цвятков , Моника и Даная Илиеви

СУ „Иван Вазов“ е едно от първите училища в община Стара Загора, което минава изцяло на разделно събиране

СУ „Иван Вазов“ е едно от първите училища в община Стара Загора, което минава изцяло на разделно събиране на отпадъците и за целта ще бъдат поставени необходимите контейнери. Това каза за Радио Стара Загора директорът на училището Динко Цвятков. Вчера..

публикувано на 09.05.24 в 16:15

Всички пътища за бесарабските българи водят към България

  Жана Суслина е бесарабска българка, която много пъти е идвала в България и всеки път открива по нов и различен начин прародината на дедите си. При случайната ни среща в Ямбол, разбирам, че идва за втори път в града на Диана, а брат й и дъщеря й живеят в..

публикувано на 11.05.24 в 06:30
Ръкополагането на В. Левски в йеродяконски сан - стенопис на храма

На Великден Васил Левски отрязва дяконските си коси

След шест години послушничество при вуйчо си хаджи Василий Васил Иванов Кунчев е постриган и въведен в монашество в сопотския манастир „Свети Спас” на 7/19 декември 1858 г. Той доброволно приема за цял живот трите религиозни обета: за бедност,..

публикувано на 06.05.24 в 13:39