В седмиците, в които тече битката за народната любов и доверие на кандидатите за кмет и общински съветници на местни избори 2023 поглеждаме сто години назад. когато жените не са имали право да гласуват. Всъщност, усилията за постигане на равни изборни права на силния и на слабия пол у нас започват веднага след Освобождението. Но се увенчават с успех цели 59 години след като страната ни е извоювала свободата си.
И така, през 1937-ма година жените в България получават право да дадат своя глас на местните избори. Но не всички дами - с право на глас тогава са единствено жените майки от законен брак, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора
Давайки своя вот на местните избори, дамите не можели да бъдат избирани. Но пробивът се оказал полезен – защото през следващата година се провели избори за народни представители, а правото да гласуват на тях се разширило – до урните вече били допуснати и вдовици, и майки над 21 години. Но дори и с навършени 21-а, неомъжените представителки на нежния пол пак нямали право да гласуват...
През 1937-ма година местното дамско дружество "Пробуда" в Стара Загора организира първата предизборна агитация. Прави го деликатно и умно – агитацията не е за партия, а за конкретни кандидати.
Едва след 1944 -та жените и мъжете получили равни изборни права – можели да гласуват и да бъдат избирани.
Любопитна подробност е, че първата дама, част от местния парламент на Стара Загора не попада там чрез избори. На 16 март 1948-ма година всъответствие с така наречената "Димитровска Конституция", приета през 1947-ма, старата общинска управа била освободена и назначена нова. Златка Василева е първата дама, която попада в местния парламент на Стара Загора, разказва Райна Антонова
В историята на Стара Загора от онези времена е записано и името на жена-кмет - Минка Стефанова. Тя управлява общината само година и половина.
Подобно и днес и век назад в България, за да бъде зает поста общински съветник не е имало изисквания за образование. Но пък по отношение на кметовете на големи градове след 1935-та година се е изисквало задължително те да имат висше гражданско или военно образование.
Нова година, ново Аз!, мислим си ние, правейки списък с нови начинания и обещания. Някои от най-популярните новогодишни обещания са тези, свързани с физическа активност. Фитнес залите и клубовете за групови тренировки са претъпкани през януари, но..
За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г. Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..
През изминалата година станахме свидетели на завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..
Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..
В деня на Богоявление, когато се навършват 177 г. от рождението на гениалния ни поет и революционер Христо Ботев, отбелязваме в началото на годината и 150 години от едно малко известно негово издание „Календарь за година 1875”. Тази рядка..
В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..
Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..
Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...
Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..
Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net