Началото на 2024-та година в икономически план бе белязано от несигурност, сигнали за стагнация, за забавяне и за рецесия в страните от Евросъюза. И от фермерски протести – незапомнени за последните години, в Германия.
2024-та година за България дойде с една дълго чакана, но полу-добра новина – присъединяването ни към шенгенското пространство. Но само по въздух и вода.
На този фон - какво се случва с икономиката ни – с бюджет, в който са заложени 3.2 процента ръст на брутния вътрешен продукт и 3 процента дефицит - икономистът Даниел Василев е по-скоро песимист за ситуацията.
"Европейският съюз е наш основен партньор и когато сигналите от там не са добри, няма как това да не се отрази и върху нашата икономика", казва Василев. Очакванията на експерта са, че ако стагнацията в Европа продължи, България е възможно и да не изпълни заложените в бюджета 3.2 процента ръст на брутния вътрешен продукт. Който бюджет, макар и приет навреме, остава доста несигурен - заради дефицита и многото въпросителни, свързани с влошената външна икономическа обстановка. А и заради вече появилите се данни за макар и плавно покачване на безработицата у нас и за свиване на производства.
"В такава ситуация полезният ход на държавата е да не товари бизнеса с допълнителни регулаторни мерки и да не вдига данъците. Всеки опит да се подпомогне правителствено икономиката ще доведе до повече разходи, по-голям дълг, а оттам и до по-голям дефицит - неща, добре познати от времето на кризата през 2008-ма година", е мнението на икономиста. Според него, полезен ход в несигурните икономически времена от страна на държавата би бил и намаляването, а дори и излизането й от сфери, които не са й присъщи - като например здравеопазване, образование, енергетика.
"В тези сектори има почва за частна инициатива, която би довела до много добри резултати", счита Василев.
По отношение на Шенген, според икономиста, основният плюс за българската икономика би дошъл от допускането ни и по суша в обединеното европейско пространство. Причината - основната част от стоките се транспортират тъкмо по суша, затова и ползите биха били най-големи.
По отношение на призива на работодателска организация да се бойкотират австрийски стоки заради позицията на алпийската държава по присъединяването ни към Шенген, Даниел Василев е по-скоро скептик, че това ще доведе до реални резултати.
"Нека не забравяме, че става въпрос за търговия между компании, всяка една от тях има интерес да печели и да стои стабилно на пазара. Едва ли фирма "Х" ще се реши да не внася австрийски стоки заради Шенген", каза Даниел Василев. Все пак, ако се стигне до подобно решение, ще има фирми, които ще се решат на тази стъпка, но това едва ли ще доведе до съществен резултат", е мнението на икономиста
Цялото интервю с икономиста Даниел Василев можете да чуете в прикачения звуков файл.
Нормално и без сигнали за нарушения протичат извънредните частични избори в старозагорското село Петрово. Двама са кандидатите за кмет. Общо 291 са избирателите, които гласуват в една секция с хартиени бюлетини. Изборният ден протича..
Кражбите на пътни знаци по републиканската мрежа в ямболска област не спират през последните години. Не са редки случаите и на умишлено увредени и простреляни табели. Екипи на пътното управление периодично правят обходи, за да констатират къде..
Без проблеми и без сигнали за нарушения започна изборния ден в село Петрово. Двама са кандидатите за кмет на днешните извънредни частични избори в старозагорското село. Общо 291 са избирателите, които ще гласуват в една секция с хартиени бюлетини...
15 денонощия арест присъди Районен съд Димитровград днес на 24-годишен мъж, който вчера преди обяд нападна и би с метална тръба ветеринарен лекар. Пострадал е д-р Димо Йотов, който разказа, че с нищо не е провокирал подсъдимият. Инцидентът станал докато..
В Стара Загора се провежда първият "Празник на старозагорския деликатес - свинските уши". Популярното в региона мезе се смята за едно от кулинарните изкушения, характерни за Старозагорско. Събитието се организира по инициатива на НЧ "Св. Климент..
В Елхово бе отбелязан обичаният народен и християнски празник Трифон Зарезан. Сред лозовите масиви, заобградили китното село, символично бяха зарязани лозите, за да бъде годината здрава, добра и плодородна. Организаторите от местната винарскa избa,..
Традиционният общински Празник на виното ще се проведе днес, 15 февруари, в ямболското село Скалица. Десетки винопроизводители от цялата област ще се съревновават за титлата Цар на виното, местните фермери също ще представят своята продукция. Празникът се..
От организацията "Дишай, Димитровград" алармираха, че снощи е имало авария в ТЕЦ "Марица 3" Димитровград, часове след като инсталацията беше пусната след ремонт. В Регионалната екоинспекция не са получили информация за проблем в централата. От..
Сливенският владика Арсений благослови лозарите от село Глушник и община Сливен по случай празника Свети Трифон, след което лично той заряза една от лозите в масива край селото. Владиката заедно със свещеници от епархията отслужиха водосвет за..
До края на годината ще се преодолеят забавянията на експертизите на ТЕЛК комисиите в страната. Това заяви министърът на здравеопазването Силви Кирилов по време на днешния парламентарен контрол. Той отговори на въпрос на Елисавета Белобрадова от ПГ на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net