Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Николаки Стоилов - благодетелят, на който дължим училище "Васил Левски" в Стара Загора

Малко хора знаят, че името на Средно училище "Васил Левски" преди 9 септември 1944 е носело името на Николаки Стоилов. Защо точно това е било името му – ами защото тъкмо на Николаки Стоилов се дължи съществуването на школото. 

Точната година на раждането на един от благодетелите на Стара Загора е останала в мъглата на времето. Според едни от източниците Николаки Стоилов се ражда в махалата Табахна  през 1835 а според други -  през 1843 година, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора. 

Отрано момчето остава сирак и е поверено на грижите на вуйчото Георги Фурнаджиев. Фамилията издава професията на вуйчото - хлебар, а след завършването на класното училище при даскал Атанас Иванов и малкият Николаки се захваща да изучи занаята. 

През 70-те години на 19 век, подобно на много млади занаятчии и Николаки Стоилов се включва в борбата за национално освобождение. Той е един от първите, заклети над библията и камата в старозагорския революционен комитет, основан от Васил Левски. 

След неуспешния опит за въстание през септември 1875 година, Николаки Стоилов е арестуван и известно време прекарва в затвор. Освободен е, защото срещу него няма доказателства, но напуска пределите на Отечеството. След Руско-Турската Освободителна война, Николаки Стоилов отново се завръща в България. И се захваща с търговия на зърно, брашно и производство на хляб. Той е и църковен настоятел, участва активно във възстановяването на храм "Света Богородица" заедно със свещеник Иван Нейчев. Радетел е и за построяване на начално училище  за децата от махалите Акарджа и Табахна  в Стара Загора - цел, която сбъдва. А доказателството е "живо" и днес - Основно училище "Димитър Благоев" в Града на липите. 

Николаки Стоилов така и не създава семейство. Завещава цялото си имущество на училищното настоятелство, за да бъде построено школо за просвещението на младежите и девойките в родния му град. 

През 1890-та година, върху двата парцела земя, които оставя, отваря врати "Първа Народна смесена гимназия". В началото училището използва съществуващите там хангари - нямало пари за да се построи нова сграда. Но през 1928-ма година Чирпанското земестресение срутва постройките... 

През 1930-та година с помощта на държавен фонд започва изграждането на нова, модерна сграда - с 20 класни стаи и с физкултурен салон. На 21 януари 1931 година новата сграда на "Първа Народна смесена гимназия отваря врати". А школото носи името на благодетеля Николаки Стоилов.  

След 1944 година новата власт трансформира не само училищата, но променя имената на много от тях.

За възрожденеца, благотворител, просветител разказва поредната история под Липите


По публикацията работи: Дарина Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

За китайското бойно изкуство тайдзицюан и силата на мисълта с Тихомир Тодоров и Лилия Тодорова

Тихомир Тодоров е преподавател, инструктор по бойни изкуства, международен съдия и носител на много престижни награди в България и чужбина. Бил е в Китай над 5 пъти, осиновен е и от китайско семейство. Започва да тренира бокс през 1986г. в град..

публикувано на 22.01.25 в 12:12
Интернет

Звездното небе с уникално явление още в началото на годината

Тази вечер ще станем свидетели на впечатляващо звездно явление. Шест от седемте планети – Марс, Юпитер, Уран, Нептун, Венера и Сатурн – ще се появят едновременно на небето, с изключение на Меркурий. Това явление е  известно като „голямо..

публикувано на 21.01.25 в 14:51

Отново ще избират „Цар Трифон“ в с. Малка Верея

Празникът Трифоновден в с. Малка Верея се празнува от десетилетие на 1 февруари, когато Българската православна църква отбелязва денят на Св. Мчк. Трифон, като от 2000 г. е официален за селото. И тази година малковерейци продължават традицията и ще..

публикувано на 21.01.25 в 10:44

Стоян Михайлов - фотографът-бохем, заради който баща заплашва дъщеря си, че ще я лиши от наследство

В днешната "история под Липите" ще ви върнем по първите стъпки на фотографията в Стара Загора.  Един от най-известните фотографи на Стара Загора от първата половина на миналия век - Стоян Михайлов, е роден в село Медникарово, тогава Харманлийска..

публикувано на 16.01.25 в 09:45

Димитрина Ковачева, голямата любов на Ататюрк - със старозагорски корени, роднина на поета Кирил Христов

Една наскоро отпечатана книга – " Стефан Киров. Мемоари", подготвена от доцент доктор Мая Ангелова, повдига завесата за живота и бита на старозагорци в годините преди Освобождението, опожаряването на града и след Руско-турската Освободителна война...

публикувано на 15.01.25 в 15:16

Грамофонът и виниловата плоча – новата стара мода

Виниловите плочи са носител на звук без конкуренция в продължение на много години. Производството им започва да се развива от началото на 20 век. Първите са направени от глина и крехък материал шеллак и са събирали само няколко минути запис...

публикувано на 12.01.25 в 16:40

Радост Овагимян, психолог: Започнете новата година не с нереалистични планове и обещания, а се фокусирайте върху момента

Нова година, ново Аз!, мислим си ние, правейки списък с нови начинания и обещания. Някои от най-популярните новогодишни обещания са тези, свързани с физическа активност. Фитнес залите и клубовете за групови тренировки са претъпкани през януари, но..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите на 2024 г.

За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г.  Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..

публикувано на 06.01.25 в 14:03

Стойчо Стойчев: Станахме свидетели на чудо в природозащитата

През изминалата година станахме свидетели на  завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..

публикувано на 05.01.25 в 17:55

За книгите и баницата

Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..

публикувано на 03.01.25 в 17:53