Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професия "Родител"

Детско зимно меню: как с храна да подпомогнем имунната система на децата

Снимка: Станислава Раянова

Неоспорим факт е, че менюто на децата трябва да е здравословно, за да гарантира техния правилен растеж и развитие. През всеки един сезон важи правилото за разнообразно и балансирано хранене. Основните групи, необходими за здравословно меню и в зимния период би следвало да се запазят: зеленчуци, белтъчини, зърнени, въглехидрати и протеини.

„Закуска, обяд и вечеря, с две подкрепителни хранения помежду им е от съществено значение за правилното развитие на детския организъм. Ако си представим мислено една чиния с храна, можем да я разделим на четири части: плодове, зеленчуци, зърнени храни и белтъчини. Тоест  половината чиния трябва да предлага растителни продукти на детето. Не само заради множеството витамини, минерали и микроелементи, но и заради фибрите, които те съдържат“ – припомня Мирослава Досева, доктор по хранене и диететика.

С настъпване на есенно-зимния период менюто на детето трябва да съдържа храни, които дават сили на тялото да се противопостави на вирусите и инфекциите.

По препоръки 350-400 грама трябва да е детската порция на ден. Не е задължително те да са  в  суров вид, може и варени, но правилно термично обработени, за да запазят полезните си хранителни вещества.

Добре известни и приложими в България са няколко метода за съхранение на полезността на храната: консервиране, замразяване, изсушаване, мариноване, ферментация .

При ферментацията се отделят пробиотици, които имат имат противовъзпалителен и противомикробен ефект, но трябва да внимаваме колко често предлагаме ферментирали храни на децата, тъй като обичайно те съдържат и повече сол.

И все пак, уточнява д-р Мирослава Досева, е важно да съобразим детското меню през зимата с повишената нужда от калории, но те да бъдат полезни, а не от захарни изделия. Особено ако детето е болно, или във физически дискомфорт, тъй като глико протеините, които се формират от захари и белтъчни молекули, могат не просто да навредят на детското здраве, но не е изключено да са предпоставка и за автоимунни заболявания.

„Освен чиста, здравословна и разнообразна храна, за доброто детско здраве през зимата, не бива да забравяме и пълноценния сън, приема на течности и двигателната активност“, допълва специалистът по хранене.

Още полезна информация и препоръки по темата „Детско зимно меню“, чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ранното чуждоезиково обучение за деца

Ако предишните няколко поколения виждаха свободното владеене на поне един чужд език като основно конкурентно предимство, то младите хора днес  поставят тези умения като задължителна основа за естествената  им личностна и професионална реализация...

публикувано на 26.11.24 в 12:24

Ролята на бащата в живота на детето

Ролята на бащата в семейството е ключова. Обикновено фигурата на бащата се асоциира с физическа закрила и финансова грижа,  но той има ключово значение и за емоционалното и психологическо развитие на детето.  Често бащата е пример за подражание за..

публикувано на 09.11.24 в 09:30

Есента и детският имунитет

Преходните месеци между различните сезони са предизвикателство за родители и деца. Есента е времето, когато децата са изправени пред двойно изпитание - свършват ваканционните безгрижни дни, започва новата учебна и творческа година. Сега е периодът, в..

публикувано на 29.09.24 в 11:30

Как деца и родители да преминат по-леко през промяната и адаптацията в първи, пети и седми клас

Лятото неусетно се приплъзна между пръстите ни като морски пясък, и ето че вече на прага на новата учебна година деца и родители се вълнуват как ще премине тя. Освен трескавата подготовка по набавянето на задължителните ученически пособия и покриване на..

публикувано на 15.09.24 в 11:30

Храна за размисъл, или как "Философски закуски за деца" създават диалог с децата

Понякога диалогът с децата се оказва трудна задача за родителите, особено ако темите за обсъждане са тежки, неподходящи за възрастта, лековати, или пък табу. В подобни ситуации големите се опитват да намерят правилен подход, за да обсъдят важни въпроси..

обновено на 01.09.24 в 11:30

Как младите хора да управляват времето си

"Как да ми стига времето?" - въпрос, който вълнува малки и големи, и чиито отговор никога не е еднозначен. Колкото хора, толкова различни методи за подобно намерение, но има и златни правила, които могат да помогнат. Някои от тях младежки работници..

публикувано на 14.07.24 в 11:02

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Къде изчезна детето ми, какъв е този тийнейджър?

Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна".  Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..

публикувано на 30.06.24 в 11:50

Жълт код: как да предпазим детската кожа през летния сезон

Въпреки горещите дни, едно от най-любимите летни занимания на децата си остава играта на слънце. Дали с плажна архитектура на пясъчни замъци, в морето или басейна, карайки колело под палещите лъчи, или друго - децата обичат точно тези забавления на..

публикувано на 23.06.24 в 11:50

Футбол, деца и успешната връзка между тях

Всички знаем, че спортът е полезен и приятен начин да подобрим физическото здраве на децата . Би могъл да бъде толкова добър и при формиране на детската психика. Колективните спортове са идеалния вариант за това - приучават децата на споделена..

публикувано на 16.06.24 в 11:50