Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Авиомоделисти мерят умения и сили в два турнира в небето над Шабла

Сред съдиите в двата турнира е старозагорецът авиомоделист Румен Тончев

От 29 август до 1 септември в небето над Шабла авиомоделисти от цяла България и от чужбина в ще демонстритат с кордови  модели  умения във въздушен бой или във въздушен бой и акробатични изпълнения  в два етапа от състезанията за Световната купа по авиомоделизъм.  

Най-добрите модели и техните пилоти в двете категории ще се качат на почетната стълбица. 

А тази година ще бъдат дадени и две купи – първата в памет на отишлия си твърде рано от света молдовски състезател Станислав Кулачкин, а втората – посветена на човека, отдал живота си на самолетите и авиацията, написал учебници по които са се обучавали американските пилоти през 40-те години на миналия век – Асен Йорданов.

В етапа „въздушен бой“ участниците, които управляват своите модели от земята  имат на разположение кръг с радиус от 2 метра,  който нямат право да напускат по време на въздушната битка. „Сражението“ между моделите в небето трае обикновено около 4 минути. 


Изискват се  нерви от желязо, самообладание и много, много познания и умения, за да може да се управлява на толкова тясно място от земята маневрения и  доста бърз авиомодел, обяснява Любомир Дончев, който ще е и съдия в надпреварата. 

Заедно с Дончев участие в турнира като съдия ще вземе и старозагорецът дългогодишен авиомоделист Румен Точнев.  Над 25 състезатели от България и чужбина ще мерят сили и познания  в двата турнира. Гостите ще бъдат от Естония, Армения, Литва, Украйна, Молдова, Италия, Румъния. Сред тях има такива, които са били световни и европейски шампиони.  България ще бъде представена от авиомоделисти от  София, Попово, Хасково, Русе, Ямбол, Бургас.  С акробатични модели ще участва и сериозна група  авиомоделисти от Варна. 

"Хубавото при тях е, че  покрай опитните състезатели идват и деца, които усвояват летателното изкуство и ще се представят на добро ниво", казва Дончев. Във въздушния бой ще бъдем представени от минимум петима състезатели. Класирането в този турнир е индивидуално – дами, деца и господа, уточнява той.

Световните купи в Шабла и Парадът на хвърчилата, който ще се проведе също там  следващата събота и неделя, са прелюдия към авиационния празник, планиран за 28 септември. Тогава негова столица ще е град Казанлък.  

Повече можете да чуете в репортажа


По публикацията работи: Дарина Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Грамофонът и виниловата плоча – новата стара мода

Виниловите плочи са носител на звук без конкуренция в продължение на много години. Производството им започва да се развива от началото на 20 век. Първите са направени от глина и крехък материал шеллак и са събирали само няколко минути запис...

публикувано на 12.01.25 в 16:40

Радост Овагимян, психолог: Започнете новата година не с нереалистични планове и обещания, а се фокусирайте върху момента

Нова година, ново Аз!, мислим си ние, правейки списък с нови начинания и обещания. Някои от най-популярните новогодишни обещания са тези, свързани с физическа активност. Фитнес залите и клубовете за групови тренировки са претъпкани през януари, но..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите на 2024 г.

За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г.  Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..

публикувано на 06.01.25 в 14:03

Стойчо Стойчев: Станахме свидетели на чудо в природозащитата

През изминалата година станахме свидетели на  завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..

публикувано на 05.01.25 в 17:55

За книгите и баницата

Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..

публикувано на 03.01.25 в 17:53

Намерен е трети екземпляр на календара на Христо Ботев с лика и баладата за Хаджи Димитър

    В деня на Богоявление, когато се навършват 177 г. от рождението на гениалния ни поет и революционер Христо Ботев, отбелязваме в началото на годината и 150 години от едно малко известно негово издание „Календарь за година 1875”. Тази рядка..

публикувано на 06.01.25 в 07:10

Традиционни рецепти за празничната трапеза от баба Пенка

В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..

публикувано на 31.12.24 в 12:05

Шеф Иван Агафинов за храната като философия

Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..

публикувано на 31.12.24 в 12:03

Историята на Ахмед - между два свята

Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...

публикувано на 30.12.24 в 12:45

Пътят на какаото: от Югоизточна Азия до предизвикателството за бутиков бизнес в България

Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..

публикувано на 30.12.24 в 11:54