Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете уж противоположни тези: едната за свободата, която изкуството носи, а другата – за властта, в която ограниченията са повече.
И двете твърдения са относително верни или обективно лъжовни – зависи от гледната точка, а тя е многолика както в изкуството, така и в политиката.
Власт – изкуство – творец: как функционира този триъгълник в българската реалност? Отговор потърсихме от Пламен Петров, директор на Художествена Галерия Казанлък. Според него през последната година са се открили много пробойни пред културния сектор, но те са и нова възможност за целенасочена работа.
И докато хората на изкуството и културата в България се опитват да поставят основата на изграждане на ясна културна стратегия, апатията в обществото сякаш назрява като основен проблем във всяка една сфера.
„Хората все по-трудно се ориентират кои са истински важните неща в живеенето им. Ролята на музейната мрежа е много важна, а тя е застинала някъде в 20 век – върху това ние се опитваме да работим ежедневно, за да я съживим. А политиците, които могат да осигурят простор за българската култура трябва да познаватдобре миналото и да са с широко отворени очи към настоящето. Трябва малко повече експертиза и да не се привнасят модели, които са външни, и които не са приложими тук.“ – допълни Пламен Петров.
Още за диалогът между властимащите и творците, както и за облика на културната инфраструктура в България – чуйте в прикачения звуков файл.
Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..
Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...
„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни, Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..
"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..
В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...
Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..
Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..
Националната асоциация на тютюнопроизводителите /НАТ-2010/ настоява в писмо до министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов за свикване на Консултативен съвет. От Асоциацията ще искат да се заложи максималният бюджет , разрешен от..
Форум, наречен „Кариера и живот – защо в България?“ ще се проведе за втори път в Лондон на 20 октомври. Събитието се организира от платформата Bulgaria Wants You / "България те иска"/ в Кралското географско дружество в британската столица...
Историята на програмата BASE Стара Загора започва през 60-те години на миналия век в Америка. Тогава се дава шанс на жените домакини да се върнат на пазара на труда със свой бизнес. Години по-късно, когато всеки може да има свой бизнес в България, BASE е..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net