Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В навечерието на 54 фестивал на оперното и балетното изкуство под Липите:

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей. 

Две години преди първата оперна постановка – "Гергана" на Маестро Атанасов, в една адвокатска къща в Стара Загора се ражда идеята за поставяне на оперно представление. Коя е къщата и каква е историята – разказваме сега в поредния епизод на рубриката "истории под Липите".

Началото на тази история е отпреди повече от век, когато  когато  образованите и начетени хора били на почит, а думата "даскал" означавала  титла. 

През 1923  година Стара Загора чества особено тържествено 70-годишнината на един от най-големите учители на онова време - даскал Петър Иванов. В дома на адвокат Сава Казмуков , в които имало пиано, младият юрист Георги Баталов и завършилият консерватория в Германия композитор Александър Георгиев Доросиев репетирали усилено революционна песен, написана от учителя.  Тъкмо на тази репетиция се ражда и идеята за първата оперна постановка в Стара Загора. Защото хоровото майсторство тук и вещите музиканти позволявали градът да дръзне да се сравнява със столицата.

Как обаче, в град, в който са минали по-малко от 50 година от пълната му разруха и опожаряване, се появява къща с пиано–  в основата е името на Сава Казмуков, адвокат, дългогодишен кмет на Стара Загора. По негово време започва залесяването на Аязмото, създава се градската библиотека, за първи път улици в града получават имена, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора.

През  1895 година,  Сава Казмуков и неговият брат Желю купуват парцел в квартал „Табахна“. На улица Кольо Ганчев 49 те строят семейните си къщи.

 Първата съпруга на Казмуков умира през 1904 година. Година по-късно той се жени за Екатерина Георгиева Доросиева от възрожденски род от Копривщица.  Тя пък е сестра на композитора Александър Георгиев Доросиев, който завършва Консерватория в Германия.  През 1919 година Екатерина купува от  него  пиано „Сейлър“. Инструментът е поставен на видно място в къщата в Стара Загора.  На него се учи да свири най-малкият син на Сава и Екатерина – Николай.  През 1922 година семейство Казмукови  дава подслон на брата на Екатерина.  Той се завръща от чужбина с годеница – професионална оперна певица. 

Сватбата на композитора Александър Георгиев Доросиев с  Амалия е в къщата на семейство Казмукови. В Стара Загора братът на Екатерина преподава музика, включва се в работата на дружество „Кавал“, което пък е център на музикалния живот в града.

Идеята за поставянето на опера в Стара Загора се ражда на репетиция на революционната  песен на даскал Петър Иванов "Ах, другари, чуйте мене". Песента е част от специалната програма за 70- годишнината на видния учител. Зад пианото в дома на Казмукови е Александър, а изпълнител е младият юрист Георги Баталов. И възхитен от певческите умения на Баталов, композитърът споделя гласно своя идея - че макар и отскоро да е в града, като слуша хоровете и музикантите, счита, че Стара Загора е достойна тук да бъде поставена опера. Идея, която се случва две години по-късно. 

Георгиев активно се включва в подготовката на това първо представление, но доброволно се отказва от дирижирането на оркестъра на Операта. В него не успява да участва и съпругата му професионалната оперна певица Амалия, а защо - чуйте поредния епизод от рубриката "истории под Липите", за да разберете. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

снимка: Държавен куклен театър Стара Загора

Дядо Коледа отговаря на детските писма

Над 500 са писмата до Дядо Коледа, които са пуснати от децата в пощенската кутия на Държавен куклен театър в Стара Загора. Посредникът на Белобрадия старец и джуджетата, Мариела  Кралева съобщи, че най-честите пожелания са здраве и щастие и разбира се..

публикувано на 19.12.24 в 15:28

Дядо Коледа кацна с щурмови самолет в база "Безмер"

С щурмови самолет Су-25 Дядо Коледа кацна в авиобаза „Безмер“ край Ямбол. Секунди преди него, също със Су-25, се приземи Снежанка, а джуджета пристигнаха с граничен хеликоптер Agusta 109. На летището ги очакваха десетки нетърпеливи деца. Специалният..

публикувано на 18.12.24 в 16:44

“60 минути повече Lifestyle”: В Швеция жените си живеят живота, едно работещо момиче от Стара Загора и Stand-up comedy с Владо

"Всеки месец той ми дава част от парите, които е спечелил. Но ако имам нужда от още, само го питам!". Тя се казва Вилма и е на 25 години. Напуснала е работата си и сега си живее живота.  Младите жени в Швеция все по-често правят това. Превръща се..

публикувано на 13.12.24 в 15:39

Йордан от Стара Загора и неговите “Чудатковци” с кауза

Дванадесетокласник от Националнато училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора майстори уникални човечета от желъди, клонки и клечици.  Към “Чудатковцитв”, както ги нарича младият майстор се присъединяват и животинки,..

публикувано на 12.12.24 в 10:10

Ивелина от Стара Загора, която поправя обувки и майстори чанти

В деня на Свети Спиридон в България празнуват занаятчиите. А обущарите считат светеца за свой покровител. Причината – според преданието Свети Спиридон е бил обущар. Допреди петнадесетина години дюкянчетата на поправачи на обувки бяха както се казва на..

публикувано на 12.12.24 в 09:00

Кои ще бъдат новодомците в старозагорския зоопарк догодина?

Двойка сурикати ще бъдат новите попълнения в Зоологическата градина  в Стара Загора догодина. Атрактивните животни ще пристигнат от зоопарка в Пазарджик. Новодомците, които вече са тук от 7-и ноември, са три женски огърличести пекари и един мъжки кафяв..

публикувано на 10.12.24 в 16:58
Тракийски университет, Стара Загора

Водещите на "Ало студентите" с поздрав към всички празнуващи 8 декември

Студентският живот през 2024 г. е вълнуващ, но и изпълнен със стрес, особено по време на сесия. Въпреки това, най-ценни за студентите са приятелствата, които създават: „Тези хора няма как да не останат в живота ми. Ние си помагаме взаимно, а..

публикувано на 08.12.24 в 11:55

Роби: 2024 година беше най-успешната ми година

За изпълнителя Роби 2024 година е изключително продуктивна и е отворила много нови врати в музиката. Това сподели той в интервю за Радио Стара Загора. С трите си нови песни той успява да покаже различни страни от творчеството си, като..

публикувано на 08.12.24 в 11:48

Актьорът Илчо Димитров: „Малко хора знаят, че умея и обичам да готвя!“

Илчо Димитров е завършил НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“със специалност „Актьорско майсторство за драматичен театър“ през 2011 година при големият български театрален актьор, режисьор и преподавател проф. Атанас Атанасов. Той е театрален, филмов и..

публикувано на 07.12.24 в 21:30

Виктор Чучков за важните неща на снимачната площадка и извън светлините на прожекторите

Виктор Чучков-син е български актьор, режисьор и сценарист. Като актьор е най-известен с ролята си на Леонид във филма „Йо-хо-хо“ (1981). Неговият „Тилт“ (2011) е българското предложение за чуждоезичен филм за 84 издание на Наградите „Оскар“ за 2012..

публикувано на 07.12.24 в 20:28