За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.
Две години преди първата оперна постановка – "Гергана" на Маестро Атанасов, в една адвокатска къща в Стара Загора се ражда идеята за поставяне на оперно представление. Коя е къщата и каква е историята – разказваме сега в поредния епизод на рубриката "истории под Липите".
Началото на тази история е отпреди повече от век, когато когато образованите и начетени хора били на почит, а думата "даскал" означавала титла.
През 1923 година Стара Загора чества особено тържествено 70-годишнината на един от най-големите учители на онова време - даскал Петър Иванов. В дома на адвокат Сава Казмуков , в които имало пиано, младият юрист Георги Баталов и завършилият консерватория в Германия композитор Александър Георгиев Доросиев репетирали усилено революционна песен, написана от учителя. Тъкмо на тази репетиция се ражда и идеята за първата оперна постановка в Стара Загора. Защото хоровото майсторство тук и вещите музиканти позволявали градът да дръзне да се сравнява със столицата.
Как обаче, в град, в който са минали по-малко от 50 година от пълната му разруха и опожаряване, се появява къща с пиано– в основата е името на Сава Казмуков, адвокат, дългогодишен кмет на Стара Загора. По негово време започва залесяването на Аязмото, създава се градската библиотека, за първи път улици в града получават имена, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора.
През 1895 година, Сава Казмуков и неговият брат Желю купуват парцел в квартал „Табахна“. На улица Кольо Ганчев 49 те строят семейните си къщи.
Първата съпруга на Казмуков умира през 1904 година. Година по-късно той се жени за Екатерина Георгиева Доросиева от възрожденски род от Копривщица. Тя пък е сестра на композитора Александър Георгиев Доросиев, който завършва Консерватория в Германия. През 1919 година Екатерина купува от него пиано „Сейлър“. Инструментът е поставен на видно място в къщата в Стара Загора. На него се учи да свири най-малкият син на Сава и Екатерина – Николай. През 1922 година семейство Казмукови дава подслон на брата на Екатерина. Той се завръща от чужбина с годеница – професионална оперна певица.
Сватбата на композитора Александър Георгиев Доросиев с Амалия е в къщата на семейство Казмукови. В Стара Загора братът на Екатерина преподава музика, включва се в работата на дружество „Кавал“, което пък е център на музикалния живот в града.
Идеята за поставянето на опера в Стара Загора се ражда на репетиция на революционната песен на даскал Петър Иванов "Ах, другари, чуйте мене". Песента е част от специалната програма за 70- годишнината на видния учител. Зад пианото в дома на Казмукови е Александър, а изпълнител е младият юрист Георги Баталов. И възхитен от певческите умения на Баталов, композитърът споделя гласно своя идея - че макар и отскоро да е в града, като слуша хоровете и музикантите, счита, че Стара Загора е достойна тук да бъде поставена опера. Идея, която се случва две години по-късно.
Георгиев активно се включва в подготовката на това първо представление, но доброволно се отказва от дирижирането на оркестъра на Операта. В него не успява да участва и съпругата му професионалната оперна певица Амалия, а защо - чуйте поредния епизод от рубриката "истории под Липите", за да разберете.
Тихомир Тодоров е преподавател, инструктор по бойни изкуства, международен съдия и носител на много престижни награди в България и чужбина. Бил е в Китай над 5 пъти, осиновен е и от китайско семейство. Започва да тренира бокс през 1986г. в град..
Тази вечер ще станем свидетели на впечатляващо звездно явление. Шест от седемте планети – Марс, Юпитер, Уран, Нептун, Венера и Сатурн – ще се появят едновременно на небето, с изключение на Меркурий. Това явление е известно като „голямо..
Празникът Трифоновден в с. Малка Верея се празнува от десетилетие на 1 февруари, когато Българската православна църква отбелязва денят на Св. Мчк. Трифон, като от 2000 г. е официален за селото. И тази година малковерейци продължават традицията и ще..
В днешната "история под Липите" ще ви върнем по първите стъпки на фотографията в Стара Загора. Един от най-известните фотографи на Стара Загора от първата половина на миналия век - Стоян Михайлов, е роден в село Медникарово, тогава Харманлийска..
Една наскоро отпечатана книга – " Стефан Киров. Мемоари", подготвена от доцент доктор Мая Ангелова, повдига завесата за живота и бита на старозагорци в годините преди Освобождението, опожаряването на града и след Руско-турската Освободителна война...
Виниловите плочи са носител на звук без конкуренция в продължение на много години. Производството им започва да се развива от началото на 20 век. Първите са направени от глина и крехък материал шеллак и са събирали само няколко минути запис...
Нова година, ново Аз!, мислим си ние, правейки списък с нови начинания и обещания. Някои от най-популярните новогодишни обещания са тези, свързани с физическа активност. Фитнес залите и клубовете за групови тренировки са претъпкани през януари, но..
За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г. Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..
През изминалата година станахме свидетели на завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..
Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net