Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Нова Година в Стара Загора век назад, когато част от господата остават без шушони след бал

снимката е илюстративна

В началото на миналия век  в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите  били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете. 

Защо топовните салюти били точно 21 - историята на този ритуал води началото си от военните флоти на големите морски държави през XIV век. Тогава корабната артилерия била най-мощното оръжие на борда. Когато военен кораб пристигал да хвърли котва до нечий бряг, трябвало да докаже, че идва с мирни намерения. 
За да се подчертае това, се изстрелвали точно определен брой изстрели.
Тъй като корабните топове можели да възпроизведат само по един гръм и после се нуждаели от доста време да презареждат, корабите поздравявали пристанищата със седем топовни изстрела, колкото оръдия обикновено имало на борда на кораба, който бил обърнат към сушата.
След десетилетия барутът и скорострелността на артилерията се усъвършенствали и топовете вече можели последователно да изстрелят по три снаряда. Затова било прието мирният салют да съдържа 21 изстрела. С годините ритуалът се пренесъл на сушата. Нарекли го "Салют на нациите"
С  него се посрещали царе, папи, патриарси. И днес в много държави с двадесет и един артилерийски изстрела се оказва почит при пристигането на президент.  А оказва се, преди век, точно такава почит старозагорци отдавали и на Новата година.  

Вторият задължителен компонент по посрещането на новите 365 дни век назад в Стара Загора  били баловете. Организирали се от различни професионални организации -  банки, спортни клубове, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел " Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора

Век назад по отношение на облеклото на поканените на бала също се спазвал  „дрескод“. 

Мъжете били в официално облекло, а дамите в с дълги рокли, украсени с изкуствени цветя, както повелявали модните канони на онова време. 

Разбира се, случвало се понякога тържествата да са по-бурни, а за това свидетелства обява във вестник "Дума" от януари 1929 година. 

В съобщението във вестника се умоляват господата, посетили новогодишния бал, които по погрешка са взели чужди шушони или галоши, да бъдат така добри да ги върнат. От обявата във вестника става ясно, че в Офицерския клуб вече има върнати галоши и шушони. 

Отново от съобщението става ясно, че ако все пак не всички господа успеят да си върнат загубеното, организаторите поемат вината и изплащат неустойки. 

За Нова година преди сто лета в Стара Загора разказва поредният епизод на рубриката на Радио Стара Загора „Истории под липите“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Художникът Румен Рачев – за предизвикателството да твориш с Найджъл Кенеди

Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..

публикувано на 31.01.25 в 12:46

Празнуват Трифон Зарезан в старозагорското село Оряховица

В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..

публикувано на 29.01.25 в 14:10

9-годишните Ева и Ема Пешеви, пазителки на историята

В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..

публикувано на 29.01.25 в 08:35

Химн на Звънчетата

Старозагорската детска градина №1 „Звънче“ вече има свой химн.  Деца и учители участваха в професионалния запис на песента в студиото на Радио Стара Загора . Автор на музиката е преподавателят в градината Николай Христов, а текстът..

публикувано на 28.01.25 в 13:18
Васил Русев сред колекцията от радиоприемници.

Васил Русев от Кърджали е най-младият колекционер на радиоапарати в България

Деветокласникът Васил Русев от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Капитан Петко войвода" в Кърджали се определя като най-младия колекционер на стара техника в България. В деня на българското радио (25 януари) младият любител на..

публикувано на 28.01.25 в 11:47

От създаването си Българското радио е имало репортер на мястото на събитията

     Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от..

публикувано на 27.01.25 в 17:27

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора и тази година очаква най-красивите мартенички

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора обявява традиционния детски конкурс-изложба „Баба Марта бързала, мартенички вързала".  В конкурса за мартеница могат да участват деца от детски градини, подготвителни групи, читалища и ученици от..

публикувано на 24.01.25 в 16:35

Наши студенти избират Аляска и Юта за лятна бригада

Продължава приемът на документи за лятна бригада в САЩ по програмата Work and Travel. Аляска е популярно място сред българските студенти с високо заплащане, традиционно между 18-20 долара на час. Напоследък се наблюдава засилен интерес и към щата Юта,..

публикувано на 24.01.25 в 14:50

В „60 минути повече Lifestyle“: За аксесоара, който „открадна шоуто“ в САЩ

Доналд Тръмп положи клетва като президент на САЩ. Инаугурацията бе пълна с пищност, блясък и снимки .  Дрехите и аксесоарите, носени на тази световна сцена - цвят, кройка и детайли - продължават да привличат внимание и коментари. Сред най-открояващото..

публикувано на 24.01.25 в 14:35

Ива Дончева – Коктейли и сбъднати мечти от Монако до Стара Загора

Коктейлите на Ива Дончева са истинско изкуство и магия. За тях не може да се разкаже, трябва да се преживеят. „Коктейлите не са просто напитка, те са изкуство“ – споделя Ива Дончева, която е създател на първия мобилен бар в Стара Загора, който..

публикувано на 24.01.25 в 13:55