Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Президентът и премиерката на Финландия призоваха за членство на страната в НАТО

| обновено на 12.05.22 в 15:07
Саули Нинистьо и Сана Марин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Финландия трябва да подаде молба за членство в НАТО, обявиха днес в съвместно становище финландският президент Саули Нийнистьо и премиерката Сана Марин в сериозен политически завой, предизвикан от руската инвазия в Украйна, предаде Ройтерс.

"Финландия трябва да подаде молба за членство в НАТО без отлагане", посочва Нинистьо и Марин в становището си.

"Членството в НАТО би засилило сигурността на Финландия. Като член на НАТО, Финландия ще укрепи целия отбранителен алианс", посочиха те в съвместно изявление.

Финландия, която споделя 1300 км обща граница и трудно минало с Русия, засега оставаше извън Северноатлантическия алианс, за да поддържа приятелския отношения си източния си съсед. Но постепенно засили сътрудничеството със Северноатлантическия алианс като партньор, след като Русия анексира Крим през 2014 г.

"Руската инвазия в Украйна промени ситуацията със сигурността на Финландия, но непосредствена заплаха няма", увери Нинистьо. 

Очаква се официално становище по въпроса за присъединяването към НАТО да бъде направено в неделя.

Според дипломати членството на Финландия ще бъде уредено бързо.

Подкрепата за присъединяването на Финландия към НАТО в момента е 70 на сто, каза от своя страна министърът на външните работи на страната Пека Хаависто пред външната комисия на Европейския парламент. Той уточни, че рязкото нарастване на тази подкрепа е довело и до съответните действия на политическите партии в страната:

"Финландия реши да кандидатства за членство в пакта, за да укрепи сигурността и стабилността в Балтийско море и в региона на Северна Европа. Финландия дава сигурност на региона и ще укрепи още повече НАТО като негов бъдещ член. От гледна точка на Алианса, Финландия има солидни демократични акредитиви, отговаря на критериите за членство и осигурява силна национална защита, която е взаимно оперативна с НАТО".

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг приветства решението на финландския президент и премиер да подкрепят присъединяването към Алианса. Според него, процесът по присъединяване ще бъде "гладък и бърз". Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел също приветства лидерите на Финландия, която членува в ЕС, че проправят пътя към присъединяване към НАТО.

Кремъл осъди идеята, че нейната съседка Финландия ще се присъедини към пакта. И нарече това намерение "заплаха за сигурността на Русия".

"Неведнъж сме казвали, че приближаването на НАТО и на натовска инфраструктура до нашите граници няма да направи мира на нашия европейски и евразийски континент по-сигурен ", каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. И допълни, че Русия ще даде решителен отговор.

Очаква се до края на седмицата Швеция също да вземе решение за присъединяване към НАТО. Голямата промяна в политиката на двете традиционно неутрални държави е предизвикана от инвазията на Русия в Украйна.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени