Русия спря доставките на петрол през петролопровода "Дружба" в Украйна за три европейски държави - Унгария, Словакия и Чехия. Москва обвини Киев за спирането на горивото, тъй като не са получени транзитни такси от Русия вследствие на санкциите. След новината петролът поскъпна с над 1%.
Украйна е спряла руските петролни потоци по тръбопровода "Дружба" към Южна Европа от 4-ти август насам, тъй като заради западните санкции страната не получава транзитни такси от Москва, съобщи във вторник руският тръбопроводен монополист "Транснефт".
От "Транснефт" съобщиха, че на 22 юли са направени авансови плащания за транзита на петрол за август към украинската компания "Уктранснафта", но парите са върнати на 28 юли. Плащането е извършено чрез "Газпромбанк", а "Транснефт" обяснява, че парите са върнати заради наложените европейски санкции.
Европейските банки не могат сами да позволят транзакцията, а трябва да чакат одобрение от националните власти, а европейските регулатори тепърва трябва да решат какъв да е алгоритъма за всички банки.
От "Транснефт" обмислят алтернативни системи за плащане, но засега е изпратена молба плащането на транзитни такси да бъде позволено. От Словашката петролна рафинерия предложиха да платят вместо Русия транзитните такси на Украйна.
Очаква се в рамките на дни да бъдат намерени алтернативни начини за плащания и руският петрол отново да потече.
Основните купувачи на петрол от Дружба са унгарските компании MOL и Unipetrol, контролирани от PKN Orlen, а основните доставчици са руските "Лукойл", "Роснефт" и "Татнефт".
Цената на петрола от сорта Брент се покачи с над 1% след новината и достигна почти 98 долара за барел, след като в края на миналата работна седмица се беше понижила под 93 долара - най-ниската стойност от началото на руската инвазия в Украйна на 24 февруари.
Русия вече намали газовите си потоци към много членки на ЕС, позовавайки се на проблеми с поддръжката на турбините на газопровода "Северен поток 1", както и санкции срещу някои купувачи, които Москва описва като "неприятелски".