Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бунтове в Нова Каледония заради план за конституционна реформа

Дим над Нумеа от пожарите, запалени от демонстранти, 14 май 2024 г.
Снимка: Ройтерс

В столицата на Нова Каледония Нумеа днес правят оценка на щетите след нощ на сблъсъци във френската тихоокеанска територия, в която автомобили и магазини бяха подпалени, а по силите за сигурност бе открита стрелба, предаде АФП.

Бунтовете избухнаха в понеделник заради конституционна реформа, обсъждана в Националното събрание в Париж, която има за цел да разшири електората на местните избори в Нова Каледония. Изборните списъци в страната не са обновявани от 1998 г., което означава, че новите жители от последните 25 години нямат право на глас.

Групи демонстранти се събраха на няколко места в града и влязоха в сблъсъци с полицията, която отговори с несмъртоносни мерки, а върховния комисар на територията заяви, че по силите за сигурност е открита стрелба.

Днес на улиците на Нумеа се виждат следите от бунтовете, а изгорели коли и купчини димящи гуми затрудняват трафика.

"Полицейският участък наблизо бе запален, а също и един автомобил, пред къщата ми имаше непрестанни викове и експлозии, сякаш бе избухнала война", заяви пред АФП Силви, чието семейство живее в Нова Каледония от няколко поколения.

От пожарната съобщиха за 1500 сигнала, поне 200 пожара е имало в среднощните безредици.

Не се съобщава за загинали.

Общо 36 души са арестувани, а 30 полицаи са пострадали.

Въведена е забрана за публични събирания, както и вечерен час.

В Споразумението от Нумеа от 1998 г. Франция обещава поетапно да даде повече политическа власт на територията с население от около 300 000 души.

Според договора Нова Каледония проведе три референдума за връзките си с Франция, на които бе отхвърлен вариантът за независимост.

Местните канаки, които подкрепят идеята за независимост от Париж, отхвърлиха резултатите от последния референдум през декември 2021 г., който бойкотираха заради пандемията от Covid-19.

Междувременно френското правителство определи като "абсурдно" недопускането на една пета от жителите до гласуване, докато сепаратистите се опасяват, че разширяването на избирателните списъци ще облагодетелства профренските политици и "допълнително ще омаловажи народа на канаките". 

По публикацията работи: Георги Николов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени