Решение на 50-годишна научна загадка ще доведе до създаването на изцяло нови цифрови приложения и подобрение в работата на настоящите. Отговор на главоблъсканицата намира Александър Стойчев, доцент по електронно и компютърно инженерство в Държавния университет на Айова и възпитаник на Американския университет в България, съвместно с неговия докторант Владимир Сухой. Двамата прекарват последните три години в търсене на нов алгоритъм, който да извършва обратната операция на бързото преобразуване на Фурие – създадено през 1964 г.
Дигиталната революция не би била възможна без бързото преобразуване на Фурие – алгоритъм, който обработва цифровия сигнал. Благодарение на него всеки ден милиарди хора по целия свят могат да гледат и слушат аудио и видео съдържание, предавано по интернет. Проблемът, който възниква, е, че в продължение на половин век никой не успява да намери алгоритъма за обратната операция. Тази липса установява доц. Александър Стойчев, докато чете учебници и научни книги, за да намери начин да обясни бързото преобразуване на Фурие на студентите в магистърската програма, в която преподава.
Казусът предизвика любопитството на доц. Стойчев и Владимир Сухой и те се заемат с намирането на алгоритъм за обратната трансформация. Подобно на всички алгоритми, и този решава задачи в поредица от стъпки – преобразува резултата към неговия начален вектор. Тяхната разработка обаче е много по-сложна и за решаването на главоблъсканицата използват мощни компютри, с които да докажат, че формулата им е противоположна на бързото преобразуване на Фурие.
След множество проверки, двамата са убедени, че са постигнали научен пробив и публикуват откритието си в специализираното списание Scientific Reports. Научното откритие ще доведе до пренаписването на учебниците и лекционните курсове в областта на цифровата обработка на сигнали. Доц. Стойчев споделя, че много от уменията, които са му помогнали при тази разработка, е усвоил по време на обучението си в АУБ.
Булдозер ще бъде изпратен днес, за да пробие през снега 6-километровия път до кюстендилското село Гурбановци, каза за БНР експертът за управление при кризи към Общината Ивайло Чалъков. В селото живее само един жител, който е откъснат от снеговалежа. Единственият жител на Гурбановци не успял да стигне с колата си до селото, оставил вчера автомобила и се..
С тържествени богослужения православната църква отбеляза втория ден на Рождество Христово. Празникът се нарича Събор на Пресвета Богородица и е в прослава на Дева Мария като избрана да роди Спасителя на света. Почита се и св. Йосиф Обручник, на чийто грижи били поверени Божията майка и Богомладенеца Христос. Затова денят да се приема за Ден на бащата...
Двадесет и второто издание на "Българската Коледа" под патронажа на Президента на Република България продължава. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя вчера в Народния театър "Иван Вазов", съобщават от..
Днес ще е облачно, с валежи, по-значителни на места в Предбалкана и в крайните югоизточни райони. По високите полета в Западна България, в Предбалкана и Централна Северна България ще вали сняг, а в останалата част от страната - дъжд. След обяд в западните райони валежите временно ще спират. В по-голямата част от страната ще духа умерен, в Източна..
Празнично е настроението днес в града. Най- оживеното място е коледният базар, където и днес, както през целия декември имаше коледна програма, а най- щастливи са децата.. Децата на Перник ще запомнят тази Коледа не толкова с подаръците, които намериха под елхата, колкото със срещите със самия дядо Коледа. Всяка събота и неделя през декември..
Временно движението по път II-19 Симитли – Разлог при км 24 се осъществява в една лента, поради ПТП. Водачите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. Трафикът се регулира от Пътна полиция.
Дядо Коледа пътува към Кюстендил, но дъжда го забави. Точно 19:00 ч. ще е на площад "Велбъжд" с огромен чувал, пълен с подаръци.В този час започва и празничната програма, с която Кюстендил ще каже “Честито Рождество Христово”. Щ е звучат звънките гласчета на малките изпълнители от вокална група "Калпазани" при ОУ "Св. Паисий Хилендарски", с..