Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марина Велинова:

Ще въведем нови услуги за гражданите на тел. 112

Работещите в  Национална система 112 отбелязват днес  своя професионален празник. Хората, призвани да бъдат първите, които получават тревожен сигнал за извънредна ситуация. 24 часа в денонощието са посредник между гражданите, изпаднали  в беда и спасителните служби.

По идея на Европейската асоциация на спешните номера в Брюксел, Европейският ден на Единния европейски номер за спешни повиквания 112 (ЕЕНСП 112) ще бъде отбелязан под мотото „HeroesUnveiled“. 

Програмата включва излъчване на кратък видеоматериал, визуализиращ координацията между ЕЕН 112 и службите за спешно реагиране при постъпване на сигнал за домашно насилие с разширена мобилна локализация и благотворителна изложба базар с творби на служители на ДНС 112 и възпитаници на Националния дворец на децата. Набраните средства ще бъдат преведени по Единната банкова сметка за подпомагане на децата на загиналите и пострадалите при изпълнение на служебните задължения служители на МВР.

11 февруари е обявен за Европейски ден на ЕЕНСП 112 със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския Парламент и Съвета от 2009 г. и се чества официално в страните-членки от Общността.

Единният номер функционира у нас вече 16 години.

В интервю за БНР-Радио Благоевград директорът на Дирекция „Национална система 112“ Марина Велинова коментира  днешните предизвикателства пред работещите в системата, нововъведенията, направени от 2008 г. до днес, планираните новости.

„За изминалата 2023 година  приетите повиквания са 3 милиона 760 хиляди, или с над 4.5 процента са се увеличили спрямо предходната година. През последните години повикванията на тел. 112 надхвърлят 3.5 милиона годишно, като в годините този брой варира. Като пример мога да посоча 2012 година, когато бяха получени над 6.4 милиона повиквания, което се дължи на факта, че в края на 2011 година спешните номера 150, 160 и 166 бяха пренасочени към 112. При големи природни бедствия и катаклизми трафикът от обаждания рязко се увеличава“.


Марина Велинова посочи, че за предходната година регламентираните повиквания към единния телефон за спешни повиквания, свързани с конкретни искания за помощ са 2 милиона и 30 хиляди, или 54% от всички повиквания. „Нерегламентираните повиквания са тези, които не са свързани със спешните служби.  Отбелязваме спад на база предходната година с 5.4%. Това се случва благодарение на съвместната ни работа с областните дирекции на МВР  и налагането на санкции, съгласно закона за тел. 112. За тези 16 години услугата стана обществено разпознаваема и гражданите имат рефлекса при инциденти  да търсят спешния телефон. Но  проблем в нашата работа продължават да бъдат нерегламентираните обаждания. Голяма част от българите продължават да смятат, че тел. 112 е универсален номер, от който могат да получат справка или определена информация. Когато звънят с подобни искания, заемат излишно спешната линия и препятстват обажданията на хора, които реално се нуждаят от помощ.Възползвам се от възможността, която БНР-Радио Благоевград ми предоставя да се обърна към слушателите: Използвайте тел. 112 само в случаи на внезапна реална опасност за вашето здраве, живот, сигурност и имущество!“

По думите на Марина Велинова работата на операторите е динамична, често стресираща и е натоварена с много обществени очаквания.  За 12-часово дежурство един оператор приема от 150 до 300 обаждания. Средно на ден за Национална система те са над  10 000.

За изминалата 2023 г. най-голям е процентът на обажданията към полицията – над 46%, следвани от спешната медицинска  помощ – над 38%, над 4.5% са сигналите за пожари, около 10% са обажданията към други служби и ведомства – Изпълнителна агенция „Морска администрация“, Планинска спасителна служба, големите общини.

 Въведените през последните години нови услуги и функционалности в Национална система 112: систаметаe Call – спешно автоматично повикване от превозно средство към тел.112 чрез активиране на бордовите сензори на автомобила или чрез ръчно набиране. Чрез мобилните мрежи се предава набор от данни – марка, модел, цвят на автомобила и се осъществява звукова връзка между пътниците в превозното средство и оператор на тел. 112.


През 2019 г. е въведена услуга за  достъп на хора със слухови и/или говорни увреждания. Те използват уеб базирано приложение. Приложението е достъпно от смартфон, таблет и компютър. При свързването с тел. 112 потребителят може да опише в чат сесия проблема или чрез наличните икони за спешна медицинска помощ, полиция и пожарна директно да изпрати сигнал към оператора. С изпращането на сигнала в Национална система 112 се получават GPS координатите от устройството. Необходимо условие за услугата с цел установяване местоположението на гражданите, е GPS-ът на телефона и уеб браузъра да са включени.

  От 2021 година е внедрена услуга, която  повишава точността на локализиране на обажданията с 4000 пъти. Това е услуга на новите операционни системи на смартфоните.При повикване към тел. 112 от смартфона, на който услугата е разрешена - телефонът автоматично активизира услугата си за местоположение, установява позицията си и изпраща тази информация къмтел.112. Точността на локализацията на открито е до 5 м., в затворени пространства до 50 м.

  „През настоящата година предвиждаме въвеждане на съвременни технологични възможности и услуги в системата като комуникация с видеоразговор, текст в реално време,  следващо поколение еCall, въвеждане на системи за масово оповествяване и връзката им с единния европейски номер 112, достъп до спешния телефон от онлайн платформи и други, които ще разширят нейния обхват и функционалности. Ще се работи в посока изграждане на единна комуникационна и мрежова инфраструктура, която да осигури много по-добра комуникация и по-бърз достъп до информация в реално време. Това от своя страна ще оптимизира разходите и ресурсите и на службите за спешно реагиране“.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Проф. д-р Васил Яблански

Бъдещето е в изработването на индивидуални импланти при ендопротезиране на тазобедрени и колянни стави

Нов иновативен метод в световен мащаб, свързан  с персонализирани импланти при ендопротезиране на тазобедрена и колянна стави коментира проф. д-р Васил Яблански – началник на Клиниката по ортопедия и травматология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград. Същност „ При..

публикувано на 28.01.25 в 14:10
Д-р Веселка Мончева

Намаляват болните от грип в Благоевградска област, без ваканция за учениците

Благоевградска област е в грипна епидемия до 30 януари, петък. За последната седмица се наблюдава лек спад в заболеваемостта. „ От вчера – 27 януари стойностите на заболелите от грип са два пъти по-малко, в сравнение с миналия понеделник – 20 януари. Няма да има грипна ваканция за учениците, тъй като процентът отсъстващи  не може да достигне 30...

публикувано на 28.01.25 в 12:03

Пациенти искат гарантиран минимум на лекарства за онкоболни

Държавата да изисква от фирмите-вносители на лекарства гарантиран минимум от продукти за онкоболните, за да не се стига до принуда тези хора да използват най-евтините болкоуспокояващи медикаменти. Това предлага Николай Диковски от фондация "Живот с рак", който преди дни сигнализира за трайна липса на опиоидни таблетки и обезболяващи пластири.  По..

публикувано на 24.01.25 в 09:29

Д-р Румен Кондев: Лекуваме пациенти с пневмонии от грипа, бързо се възстановяват

Като относително спокойна определи обстановката във Вътрешно отделение на МБАЛ-Благоевград началникът  на отделението д-р Румен Кондев. „ 23 пациенти са хоспитализирани, от които 12 са с пневмонии след усложнения от грип и остри респираторни заболявания. Когато характерните симптоми продължат повече – тогава болните търсят лечение в болнична..

публикувано на 21.01.25 в 12:40
Д-р Веселка Мончева

Грипна епидемия в Благоевградска област, учениците ще се обучават присъствено

От 22 до 30 януари Благоевградска област е в грипна епидемия. „Учениците ще продължат обучението си присъствено. Непрекъснато следим процентите отсъстващи деца в цялата област. Важно е да се знае, че ще се проверяват отсъстващите болни ученици, без тези, които не  посещават учебните занимания по други причини. Към този момент процентът е от 10 до..

публикувано на 21.01.25 в 11:59

Грипна епидемия в нови три области - Пловдивска, Ямболска и Благоевградска

Нови три области обявяват грипна епидемия. След областите Хасково и Видин, временни мерки се въвеждат и на територията на област Ямбол от 21 до 27 януари, на Пловдив - от 22 до 28 януари и на Благоевград - от 22 до 30 януари, съобщи Министерството на здравеопазването.  В петте области се спират профилактичните прегледи, ваксинациите и плановите..

публикувано на 20.01.25 в 16:35

За първи път медицински хеликоптер кацна в болницата в Разлог

Екип от професионалисти д-р Саша Николова - реаниматор, д-р Христо Георгиев - хирург, д-р Моника Момчилова - хирург, д-р Елена Рускова – рентгенолог, лаборанти Клинична лаборатория при МБАЛ „Д-р Асен Велев“ - Разлог и екипът на "Бърза помощ" реагираха адекватно за спасянето на живота на 37-годишен гражданин от Израел, гостуващ в Банско.Е кипите на..

публикувано на 19.01.25 в 14:45