Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стив Ханке: Българската икономика е в добро състояние заради дисциплината на валутния борд

Снимка: БГНЕС

Причината за доброто състояние на българската икономика е дисциплината на валутния борд. Това каза американският икономист, известен като "баща на валутния борд", проф. Стив Ханке в интервю за „Събота 150”. Освен това българският дълг е много нисък и на фона повечето държави в света, които трупат планини от дългове, България наистина започва да изглежда по-добре, каза проф. Ханке.

Икономистът подкрепи финансовият министър Симеон Дянков, че не е необходимо България да бърза да стане член на Еврозоната:
Сега няма причина да се бърза с формалното приемане на еврото. Вече си имате добре работещ валутен борд. Ако леко го подобрите, може да го превърнете лева в абсолютен клонинг на еврото и без официално да влизате във валутния съюз да получите същите резултати. Затова няма причина да се бърза. Това е загуба на време и енергия.

По думите му в момента най-голямата опасност за Еврозоната се нарича „Базел III”. Това е ново изискване за регулация не само за европейските, но за всички банки по света като предпазна мярка срещу кризата. Те се опитват да вкарват повече капитали в банките, съизмерими с техните активи. Като резултат банките свиват размера на кредитите. Така парите, от които пряко зависи икономическия растеж намаляват, коментира той.

Ако ЕС върви към някакво общо финансово управление това означава, че Германия и Холандия ще плащат повече за дълговете на страни като Гърция, Португалия, Испания и Ирландия. И ако започнат да издават еврооблигации има риск от понижаване на рейтинга на Германия, защото германците ще плащат все повече и повече, обясни той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна