Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва вторият етап от фотоконкурса „Снимай! Не убивай!”

Разбираме ли природата, връщаме ли се към нея? Как взаимодействаме с нея? Човек не може да не си задава тези въпроси - разказа за „Нашият ден” фотографът и природозащитникът Добромир Добринов.
Конкурсът „Снимай! Не убивай!” е разделен на три етапа, като първият етап приключи. Вече може да се гласува за първите снимки, изпратени за конкурса. Идеята е да се снимат животни. Това е и моето хоби. Основно любовта към природата, животните, птиците и магията, която пленява човек, когато се докосне  до тези неща, е водещото начало. Целият ми интерес в областта на природозащитата започна именно чрез фотографията. Това беше първата стъпка преди около 13-14 г. Дълго време, занимавайки се основно с фотография, опитвайки се да се доближа до редки видове, ставах свидетел на невероятна красота и изобилие в животинския свят. Това донякъде ме плени и се посветих на тази кауза, и вече професионално се занимавам с опазване на застрашени видове. Много се радвам, че в България все повече хора се отварят към фотографията и природата. Някъде до 2004 г. фотографията на диви животни не беше толкова застъпена у нас. След формирането на няколко фотографски сайта за природа, животни, пейзажи, всичко нережисирано, съмишлениците ни се увеличиха. Хората  променят отношението си към животните. България е на трето място в Европа по биоразнообразие. Хората не го знаят. Фотографията е един мост между дивото и ежедневието на човека. Тук е много важно умението да пресъздадеш, да покажеш красотата на животните, на птиците и те те пленяват.

Стефан Аврамов от фондация „Биоразнообразие”, партньор по проекта „Снимай! Не убивай!” продължава със замисъла на идеята:
Вторият етап е от със срок 30 септември за изпращане на проектите. Важното е, че дори любители могат да качват снимки. Идеята за проекта е от няколко години и се радвам, че най-накрая се осъществи. Участие имат и „Фотосинтезис”, в чиято галерия ще бъдат излагани снимките на фотографите-победители. Всичко дойде от бума във фотографирането на природата в последно време. Един такъв конкурс е много подходящо средство, за да се увлекат още повече хора. Нашата идея като природозащитна организация е да възпитаме обществото да пази природата, а за да пази човек нещо, трябва да го обича. За да го обича пък, трябва да го познава. Фотографията е едно много подходящо средство хората да се запознаят с природата около тях, да я заобичат и съответно да започнат да я пазят. В България досега са правени няколко подобни конкурса, но по-скромни като мащаб. Целта ни е този конкурс да прерасне в нещо подобно на „Дивите чудеса на Европа”, един постоянен фотоконкурс. В Европа всеки месец тече конкурс, има годишни, и месечни награди, така се въвличат все повече хора. Няколко българи вече печелиха награди там. Търсим траен интерес към тематиката. Това е бъдещето и ние вървим към него.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна