Сто години след началото на Първата световна война събитията в Украйна ни накараха да осъзнаем, че мирът и стабилността в Европа не трябва да се възприемат като даденост. Това заяви президентът Росен Плевнелиев след като награди с орден "Стара планина"- Първа степен генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, който е на посещение у нас. Той получи най-високото държавно отличие заради принос в запазването на мира и стабилността в световен мащаб. Президентът посочи, че страната ни цени политиката на отворени врати на Алианса:
Господин Расмусен е един от двигателите на разширяването на Европейския съюз и НАТО към страните от Централна и Източна Европа. В качеството си на министър-председател на Дания през 2002-ра година, на срещата на върха в Прага, подкрепи приемането на България в Алианса. В една сложна международна среда вие насочихте съюзническите усилия за укрепване на отбранителните способности и начертах;е нови стратегически хоризонти за развитието на НАТО. Предприетите от вас реформи допринесоха за изграждането на организация, способна да отговори на съвременните предизвикателства пред мира и сигурността. Убедени сме, че НАТО промени България и целия ни регион към по-добро. Сто години след началото на Първата световна война и десет години след присъединяването на Република България към Североатлантическия договор, събитията в Украйна ни накараха да осъзнаем, че мирът и стабилността в Европа не трябва да се възприемат като даденост. От създаването си преди 65 години Алиансът се превърна в основен гарант за мира и сигурността на Европа и света, защитавайки принципите на демокрацията, върховенството на закона и човешката свобода.
Генералният секретар на НАТО посочи, че за него е било важно да работи с България:
Виждам наградата като ярък символ на успеха и на България, и на НАТО. Успехът на България към стремежа й към свобода и към членството й в Евроатлантическото семейство и успехът на Алианса да привлича държави, които споделят общи демократични ценности. Заедно ние помогнахме да премахнем разделителните линии на миналото.
Посещението на Расмусен у нас е свързано с подготовката на срещата на върха на Алианса през есента, както и с отбелязването на 10-годишнината от присъединяването на България към НАТО. Ситуацията в Украйна също бе сред обсъжданите теми.
Очаква се следващата седмица руско-украинската криза да бъде обсъдена на среща между Съединените щати, Русия, Украйна и ЕС. Уточнявайки, че няма нищо необичайно в посещението на генералния секретар на НАТО в София, външният министър Кристиан Вигенин потвърди, че ситуацията в Украйна ще бъде сред обсъжданите теми:
Ще представим нашето виждане за ситуацията в Украйна и за стъпките, които могат да бъдат предприети. Едва ли икономическите санкции ще присъстват като тема в разговорите с господин Расмусен. Най-общо, това, което бих споделил пред него, е, че нашата позиция е много предпазлива по отношение на възможни санкции. Възможно пристъпване към третата фаза на санкции, т.е. икономически санкции, би влязло в дневния ред, ако видим военно нахлуване на Русия в източните райони на Украйна.
Расмусен посещава България в края на мандата си като генерален секретар на НАТО преди да се оттегли от поста. За негов наследник е определен бившият норвежки премиер Йенс Столтенберг, който поема поста през септември.